מדובר בסרט מדע בדיוני, בו נטלי פורטמן וג'ניפר ג'ייסון לי יגלמו ביולוגית ופסיכולוגית, שתיהן חלק ממשלחת נשים הנשלחות לחקור איזור פראי ומסוכן, בו מתרחשת, ככל הנראה, פעילות על טבעית. פורטמן הביולוגית נחושה למצוא את בן זוגה, שהיה חבר במשלחת הקודמת שיצאה לחקור את האזור - ונעלם.

הליהוק של פורטמן וג'ייסון לי ספג לאחרונה ביקורת, כיוון שבחלק השני של הרומן עליו מבוסס הסרט, דמותה של פורטמן מתוארת כמישהי עם שורשים אסייתיים (סיניים, ליתר דיוק), ודמותה של ג'ייסון לי מתוארת כחצי אינדיאנית.

A post shared by Natalie Portman (@natalieportman) on

בראיון עם השחקניות, התברר ששתיהן כלל לא ידעו על כך. "זה באמת נשמע בעייתי", אמרה פורטמן, "אני שומעת את זה עכשיו לראשונה". ג'ייסון לי מסכימה: "מדובר בביקורת לגיטימית. לא ידעתי את זה".

 >> mako תרבות בפייסבוק

 

 אבל חכו, יש הסבר. ברומן עליו מבוסס הסרט, Annihilation מאת ג'ף ואנדרמיר, אין שום תיאור פיזי של הדמויות. יותר מזה, אין להן אפילו שמות, והן נקראות רק "הביולוגית" ו"הפסיכולוגית". התיאור של הדמיות נחשף אך ורק ברומן ההמשך. הכותב והבמאי של הסרט, אלכס גרלנד ("החוף", "28 יום אחרי"), אמר בתגובה שביסס את התסריט רק על הרומן הראשון, על אף ש"הכחדה" הוא חלק מטרילוגיה. "ידעתי בזמנו שמתוכננים שלושה ספרים, אבל לא ידעתי אז כלום על השניים האחרים."

 

נטלי פורטמן (צילום: Getty Images)
נשמע בעייתי - פורטמן בטקס גלובוס הזהב | צילום: Getty Images

למעשה, גרלנד נמנע במכוון מללמוד משהו על הספר השני בסדרה, כיוון שרצה ליצור אדפטציה משלו לסיפור. "לקחתי גישה שונה. לא רציתי לקרוא מחדש את הספר, רציתי לעבד אותו כמו חלום על הספר".

להוליווד יש היסטוריה ארוכת שנים של "הלבנה" ואמריקניזציה של דמויות המבוססות על אנשים לא לבנים. יתכן אמנם שהתלונות כנגד הסרט הן תוצר של אי הבנה של כוונותיו של גרלנד, אבל פורטמן עדיין מאמינה שהתעשייה בהוליווד צריכה להתעורר כשזה נוגע לליהוק. "אנחנו צריכים יותר ייצוג של אסייתים, היספאנים, ילידי אמריקה ושחורים בסרטים, בעיקר נשים", אמרה. "וגם הקטגוריות האלה, של "לבן" ו"לא לבן", אלה קטגוריות מומצאות, אבל יש להן השלכות על העולם האמיתי... אני מקווה שזה יתחיל להשתנות". מקווה, אבל לא מוכנה לעשות את המחקר ולקרוא עוד ספר בסדרה? היינו מסתפקים גם בערך ויקיפדיה.