1. ביורק מאשימה: "במאי דני הטריד אותי מינית"

פרשת התקיפות המיניות של המפיק הארווי ויינשטיין הביאה לגל חשיפות של הטרדות ותקיפות מיניות בתעשיית הבידור. אם חשבנו שמרכז הבעיה נמצא בהוליווד, מסתבר שגם עולם הקולנוע האירופאי לא חף מאלימות מינית וניצול מצד גברים בעמדות כוח.

הבמאי הדני עטור הפרסים לארס פון טרייר ידוע בהתנהגותו הדיקטטורית והקשה על סט הצילומים, וכעת מתברר כי היא כללה, לכאורה, גם הטרדות מיניות. הזמרת האיסלנדית ביורק פרסמה בפייסבוק הודעת תמיכה בנשים שחשפו את ההטרדות שחוו, וסיפרה כי היא חוותה התנהגות דומה מצד "במאי דני" על סט של סרט בו השתתפה.

אין צורך לחפור עמוק בביוגרפיה של הזמרת כדי להבין באיזה במאי מדובר. ביורק השתתפה בשני סרטים בלבד, ורק אחד מהם נוצר על ידי במאי דני – "רוקדת בחשיכה", סרטו של פון טרייר שזכה בפרס דקל הזהב בקאן וזיכה את ביורק בפרס השחקנית הטובה ביותר. עוד בזמן הצילומים דלפו דיווחים על עימותים בין הכוכבת לבמאי האקסצנטרי, וכעת היא חשפה מה עמד מאחורי אותם דיווחים. 

"קיבלתי השראה מכל הנשים שחשפו את סיפוריהן ברשת, לשתף בחוויה שעברתי עם במאי דני", כתבה בפוסט הזמרת. "בגלל שאני באה ממדינה שהיא אחד מהמקומות הכי קרובים בעולם לשוויון בין המינים, והגעתי מעמדה של כוח ועצמאות בעולם המוזיקה, היה לי ברור לחלוטין כשהתחלתי לעבוד כשחקנית שההשפלה שלי ומקומי כיצור נחות ומוטרד מינית הוא הנורמה שהתקבעה על ידי הבמאי וצוות של עשרות אנשים שאיפשרו ועודדו את זה".

ביורק המשיכה ותיארה את הזעזוע שלה מההתנהגות הנהוגה בסט הצילומים: "הבנתי שזה דבר אוניברסלי, שבמאי יכול לגעת ולהטריד את השחקניות שלו כרצונו וממסד הקולנוע מאפשר את זה. כשדחיתי את הבמאי מספר פעמים הוא זעף והעניש אותי, ויצר לצוות שלו רשת של אשליה לפיה אני הייתי הבעייתית. בגלל הכוח שלי, הצוות הנהדר שלי, ובגלל שלא היה לי מה לאבד כי לא היו לי שאיפות בעולם המשחק, יצאתי מזה והתאוששתי תוך שנה". 

היא הביעה חשש לגורלן של נשים אחרות שעבדו עם פון טרייר, ולא הגיעו מעמדת כוח וביטחון כמוה: "אני מודאגת שנשים אחרות שעבדו עם האדם הזה לא התגברו על זה כמוני. הבמאי היה מודע לחלוטין למשחק הזה, ואני בטוחה שהסרט שהוא עשה לאחר מכן ("דוגוויל" עם ניקול קידמן - א"ר) היה מבוסס על החוויה שלו איתי. בגלל שאני הייתי הראשונה שנעמדה מולו ולא נתנה לו להמשיך את התנהגותו. לדעתי היו לו מערכות יחסים יותר הוגנות ומשמעותיות עם השחקניות שלו אחרי העימות שלי איתו, אז יש תקווה. בואו נקווה שההצהרה תתמוך בשחקנים ובשחקניות בכל העולם. בואו נעצור את זה. יש גל של שינוי בעולם". 

לארס פון טרייר
מסרב להתייחס לדברים. פור טרייר | צילום: יחסי ציבור

למרות הצהרותיה האופטימיות של ביורק, מקורבים לבמאי מוסרים כי הוא מכחיש את ההאשמות. שותפו של פון טרייר, פיטר אלבק ינסן, דיבר עם עיתון דני וסיפר כי הבמאי הופתע מההאשמות של ביורק. ינסן הודה כי היה מתח בין ביורק ופון טרייר על סט הצילומים, אך אמר כי "האישה הזאת הייתה יותר חזקה מפון טרייר וממני ומכל החבר'ה שלנו". פון טרייר עצמו סרב להגיב בנושא, ודוברו מסר כי הוא לא רוצה שהסיפור "יהפוך למפולת בוץ". אנחנו אמנם לא מסוגלים לשמוע שיר אחד של ביורק, ובטח שלא לצפות בסרטיו המייגעים והיומרניים של פון טרייר, אך מצדיעים לזמרת הנחושה ומשתתפים בתקווה לשינוי ולהפסקת ההתנהלות הכוחנית והסוטה שהפכה לנורמה חולנית בעולם הקולנוע.

2. ג'ים ג'פריס חוזר להופעה נוספת בארץ

החביאו את הפרות הקדושות במקום מבטחים, כי האיש ששוחט אותן לפרנסתו חוזר לישראל, ושום טאבו אינו בטוח. לאחר הצלחת הביקור בקיץ שעבר, הקומיקאי האוסטרלי ג'ים ג'פריס חוזר להופעה נוספת בארץ, והפעם בפורמט ישיבה של 360 מעלות (בהיכל מנורה מבטחים בתל אביב).

ג'פריס קנה לו קהל נאמן בעולם ובישראל בזכות ההומור השנון והמרושע, והצליח גם לעצבן את כל גווני הקשת הפוליטית: מאמיני כל הדתות, המפלגה הרפובליקנית בארה"ב והעומד בראשה, ארגוני זכויות נשים, ארגוני תמיכה בהפרעות למידה ויותר מכולם – אירגוני הנשק בארה"ב.

ג'ים ג'פריס
ג'ים ג'פריס | צילום: יחסי ציבור

ג'פריס האוסטרלי הוא אחד הסטנדאפיסטים הפופולאריים בעולם. בנוסף להופעות ברחבי העולם, הוא כבר הפיק 5 תכניות ספיישל סטנדאפ ששודרו בנטפליקס, HBO ושואוטיים, בנוסף לתכניתו "המופע של ג'ים ג'פריס" שמשודרת בערוץ "קומדי סנטרל". המופע יתקיים ב-16 לינואר 2018.

mako תרבות בפייסבוק