סולידריות: פסטיבל קולנוע וזכויות אדם

מתי? 9-18.12.21 בסינמטק תל אביב

עשרה ימים של חגיגה קולנועית עם למעלה מ-80 סרטים ואירועים, חשיפה ראשונה לסרטי תחרות הסרטים הישראליים, תחרות הסרטים הבינלאומיים עם 23 סרטים חדשים, הקרנות בכורה ואירועים מיוחדים שבהם: מחווה לעמוס גיתאי לציון 40 שנות יצירה קולנועית בנושאי זכויות אדם, מחווה לזכרו של יהודה ג'אד נאמן – עם הקרנה מיוחדת ל"רחובות האתמול", שמנבא בדיוק מעורר חלחלה את רצח רבין שש שנים לפני שאירע והקרנה מיוחדת של הסרט האהוב עליו "הקרב על אלג'יר", המתאר באותנטיות ובדיוק את אווירת הטרור והאלימות באלג'יר, הנאבקת על שחרורה מן הקולוניאליזם הצרפתי. עשרות יוצרי קולנוע מהארץ והעולם ביצירה העוסקת בדמוקרטיה, גלובליזציה, פליטים ומבקשי מקלט, כיבוש וחוק הלאום, אפליה, גזענות, מעמד הנשים, קהילת הלהט"ב, ילדים ובני נוער, חופש הביטוי, זכויות עובדים, רעב, עוני, ביטחון תזונתי, צדק סביבתי ומשבר האקלים.

פסטיבל סולידריות לקולנוע וזכויות אדם (צילום: רונן זרצקי, יח"צ)
מתוך הסרט "ביערות האלה" | צילום: רונן זרצקי, יח"צ

בין הסרטים שיוקרנו באורך מלא בבכורה: המסע (The Voyage) בבימויו של איתמר וקסלר - היו כמה גרסאות למותה של סוניה, אמא של אבא. סיפרו שהיא מתה ב-1922 בלטביה, או ב-1929 בדנמרק, או ב-1934 בגרמניה. מאז שהבנתי שאף גרסה איננה נכונה, לא הייתה לי מנוחה. לאט-לאט, צעד אחר צעד, נודע לי מה באמת קרה, ומדוע, כאשר עזבו כולם את גרמניה הנאצית, סבתא לא הייתה איתם; נופלים (Cheap Blood) בבימויו של יצחק רובין - לראשונה בישראל, סרט המעמיק בבעיה המזעזעת ההרג של  אלפי פועלי בניין הנופלים מפיגומים, תוצאה של הזנחה פושעת של רשויות הבטיחות של המדינה יחד עם אינטרסנטים בקרב הקבלנים ובעלי ההון, כלפי הפועלים השקופים ביותר בחברה - מעמידים את מעצמת ההייטק במקום הלא מכובד של המדינה השלישית בעולם במוות של פועלי בניין. אלה הם הפועלים הבונים את בתינו ותשתיות ארצנו- שמונים וחמישה אחוז מהם ערבים; פרון והיהודים (Perón and the Jews) בבימויו של שלמה סלוצקי - "אבא שלך גורילה ריאקציונר!" האשמת חבריו הארגנטינים של שלמה סלוצקי כנגד אביו כשותף להפלת ממשלתו העממית של פרון ב-1955, מוציא את שלמה למסע אל עובדות ומיתוסים בעברו של אביו בפרט וביחסים שבין פרון לקהילה היהודית וישראל, ששכתבו היסטוריה כדי ליישר קו עם המשטר החדש. מסע גילוי אמיתות בועטות עד היום; ועוד.

הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה

מתי? 11-20.11.21 בסינמטק ת"א ובמרכז תרבות אניס ביפו

הפסטיבל הבינ"ל לקולנוע גאה חוגג 16 וחוזר לאולמות הקולנוע עם מיטב הסרטים בהקרנות בכורה, אירועים ופאנלים מיוחדים. בפסטיבל יוצגו 150 סרטים מתוכם 47 סרטים ישראלים להט"בים קצרים וביניהם גם עשרה סרטים קצרים שנוצרו על ידי בני נוער ממגמות קולנוע שונות ברחבי הארץ ובהם: הטירונית - סרטה של לורן הדאוויי הזוכה בפרס הסרט, השחקנית והצילום בפסטיבל טרייבקה 2021; קאובויז – סרטה של אנה קריגן הזוכה בפרס השחקן הטוב ביותר (סטיב זאן, הלוטוס הלבן) והתסריט הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה 2020; מדבר פרטי - זוכה פרס בחירת הקהל בפסטיבל ונציה 2021 והמועמד של ברזיל לאוסקר 2022; שירת הברבור - מסע קומי ומריר על גילוי עצמי מחדש לעת זקנה עם גדול השחקנים הקווירים, אודו קייר וג'ניפר קולידג' (הלוטוס הלבן) ולינדה אוונס (קריסטל מ"שושלת") בקאמבק מפתיע (2021 SXSW); ועוד.

הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2021 (צילום: יח"צ)
מתוך הסרט MISS | צילום: יח"צ

הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2021 (צילום: cred Jeremy Mackie, יח"צ)
שיעורי שפה | צילום: cred Jeremy Mackie, יח"צ

בנוסף להקרנות יתקיימו פאנלים מעניים ובהם: יצירה פלסטינית קווירית במרחב הישראלי עם ח"כ אִבְּתִיסָאם מראענה-מנוחין והשחקנית/קולנוענית סמירה סרייה בהנחיית חאדר אבו סייף; פאנל קולנועניות קוויריות עם בת אל מוסרי, סיון נועם שמעון ודוקטור יסמין מקס ששון; מפגש עם יוצרי ושחקני "מקיף מילאנו" בהנחיית דפנה לוסטיג ועוד.

וכמובן, תחרות הדראג של TLVFest שחוזרת בפעם השלישית עם 6 מתמודדות ומתמודדים חדשים וישפטו ג'ינג'ר מינג ולטריס רויאל מ"המרוץ לדראג של רופול". 

פרטים מלאים באתר הפסטיבל: www.tlvfest.com/tlv/he/he

הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2021 (צילום: יח"צ)
מתוך הסרט קאובויז | צילום: יח"צ
  

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה

מתי? 3.11-13.11.21 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה חוגג עשור עם עשרה ימים של חגיגה קולנועית בלב המדבר: מגוון הקרנות על מסך ענק תחת כיפת השמיים; הדרייב-אין שאפיין את השנה שעברה, יתחלף שוב לטריבונות המרווחות בלב שמורת הטבע עשוש; וכפי שזה נראה כרגע, לראשונה מאז הקורונה, אפילו בנוכחותם של אורחים נכבדים מחו"ל. 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה 2021 (צילום: יח"צ)
מתוך הסרט "התחרות הרשמית" בכיכובם של פנלופה קרוז ואנטוניו בנדרס | צילום: יח"צ

את חגיגות העשור של הפסטיבל יפתח הסרט עטור השבחים "התחרות הרשמית" (Official Competition), בכיכובם של פנלופה קרוז ואנטוניו בנדרס. סאטירה שנונה שמעניקה מבט אירוני וחד על תעשיית הקולנוע, על הזוהר, היומרות וממדי האגו המוגזמים שמפעילים אותה. בהמשך יוקרנו סרטים מכל רחבי העולם ובהם: "תא מספר 6" (Compartment No. 6) – סרטו של הבמאי הפיני יוהו קואוסמאנן, שכבש את פסטיבל קאן בקיץ האחרון וזכה לפרס הגדול של צוות השופטים; "הכל עבר בשלום" (Everything Went Fine) - דרמה צרפתית קומית של פרנסואה אוזון, שהוקרנה במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל קאן 2021; "קדימה קדימה" (C’mon C’mon) – סרטו של הבמאי מייק מילס בכיכובו של חואקין פיניקס, שהגיע ישר מפסטיבל טלורייד היוקרתי ופסטיבל ניו יורק; "דברים אמיתיים" (True Things) - סרטה של הבמאית הבריטית העולה הארי ווטליף, בכיכובם של רות ווילסון וטום ברק; "מוליכי הזאבים" (WolfWalkers) - יצירת האנימציה החדשה והמופלאה של טום מור ורוס סטיוארט; ועוד. הפסטיבל ייחתם עם הקרנה חגיגית במעמד היוצרים, של הסרט זוכה פרס אופיר הטרי "ויהי בוקר" של ערן קולירין.

 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה 2021 (צילום: יח"צ)
"מוליכי הזאבים" - יצירת האנימציה החדשה והמופלאה של טום מור ורוס סטיוארט | צילום: יח"צ
פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה 2021 (צילום: יח"צ)
מתוך הסרט "חלוקי נחל" - סרט הביכורים של הבמאי ההודי הצעיר פ.ס. וינוטראז' | צילום: יח"צ

בנוסף, לרגל חגיגות העשור תוקרן בפסטיבל הסדרה "דקאלוג" (Decalogu) - הסדרה שהביאה לפני כשלושה עשורים את פרשנותו הדרמטית הייחודית של הבמאי הפולני המנוח קז'ישטוף קישלובסקי לעשרת הדברות שניתנו לעולם במעמד הר סיני, מנקודת המבט של ימינו. עשרת פרקי הסדרה הזאת, הנחשבת על ידי רבים לפסגת היצירה הטלוויזיונית, ישולבו כחוט השני לאורך כל עשרת הימים של הפסטיבל - עשרה פרקים, עשרה ימים, עשר הקרנות. לכבוד הצגה זו, יארח הפסטיבל את מחבר התסריט והוגה הסדרה, קז'ישטוף פיאסביץ' (אשר כתב עם קישלובסקי את התסריטים לסרטיו הגדולים "חייה הכפולים של ורוניק" וסדרת "שלושת הצבעים" – אדום, לבן, כחול) ואת מנהלת החברה שהפיקה את הסדרה, אירנה שאלקובסקה, ואילו רגעי השיא שמאחורי צילומי הסדרה יונצחו בתערוכה מיוחדת שתוצג ב"גלריית עשוש" החדשה בצוקים, שממוקמת בסמוך לאתר הפסטיבל. 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה 2021 (צילום: יח"צ)
עיבוד קולנועי של פדרו אלמודובר למונודרמה של ז'אן קוקטו "הקול האנושי" | צילום: יח"צ

פרטים מלאים באתר הפסטיבל: www.aravaff.co.il