לוקה רוקו מגנוטה - רוצח מתועב, אליל וירטואלי ואחד מסמלי התרבות הכי לא צפויים של השנה. לאורך שלושת פרקי "אל תתעסקו עם חתולים: המצוד אחר הרוצח מהאינטרנט" (שעלתה בנטפליקס לפני כשבועיים) נחשפו מעשיו של מגנוטה, והצופים קיבלו גם הצצה שטחית אך מרתקת לאופיו של הפושע. תחילה, פרסם מגנוטה סרטון אנונימי, בו תיעד את חניקתם למוות שני גורי חתולים, מה שעורר את תדהמתם וזעמם של חובבי חתולים מסביב לעולם. אלה יצאו למסע וירטואלי בעקבותיו, מה שנתפס במוחו של מגנוטה כתשומת לב חיובית כמעט. הוא המשיך בפרסום סרטונים נוספים בהם תיעד מעשי אלימות והרג של חתולים, ובשיא אכזריותו פרסם סרטון אנונימי נוסף בו הוא נראה דוקר למוות סטודנט קנדי בשם ג'ון לין.

מי שהשלים את הצפייה בסדרה הבחין בוודאי בחיבתו של מגנוטה לרפרנסים תרבותיים. הפרק השלישי של "אל תתעסקו עם חתולים" חזר לכמה וכמה אירועים מתהליך לכידתו של מגנוטה (אחרי ששיגר כמה רמזים אודות זהותו, מגנוטה נמלט מקנדה לצרפת, וממנה לגרמניה), שתומרנו כדי להדהד סרטים ויוצרים שעיצבו את זהותו של מגנוטה. כלומר, את זהותו כפושע, משום שמגנוטה שאב השראה רבה מדימויים של פשעים ופושעים בתרבות. אם אתם מרותקים לעולמו הפנימי של מגנוטה כפי שהצטייר בסדרה או סתם אוהבים לדעת פרטים איזוטריים על חייהם של רוצחים, יצרנו כאן מדריך לוקה מגנוטה לתרבות פופולרית. האם מצטייר מכך שמגנוטה הוא לא רק פושע עם תפיסה מעוותת של המציאות אלא גם אדם מאוד בייסיקי? בהחלט.

אינסטינקט בסיסי

מה זה? מותחן פשע ארוטי בבימויו של פול ורהובן ובכיכובם של שרון סטון ומייקל דאגלס, שעלה לאקרנים ב-1992.

מה אתם מכירים מזה? מה לא? "אינסטינקט בסיסי" הפך ברבות השנים לאחד הסרטים הכי מצוטטים וזכה לאינספור פארודיות ומחוות בסרטים אחרים ובסדרות טלוויזיה. הסצנה המוכרת ביותר ממנו מתרחשת בחדר חקירות, ובה קת'רין טרמל (סטון) משלבת את רגליה לעיני חוקרי משטרה המומים, שמגלים שהיא אינה לובשת תחתונים. הסרט הפך את סטון לכוכבת ענקית ולסמל סקס, הכניס יותר מ-350 מיליון דולרים והיה מועמד לשני פרסי אוסקר.

איפה זה פוגש את לוקה? שוב, איפה לא? מספר מרואיינים בסדרה מעידים ש"אינסטינקט בסיסי" הוא מהסרטים האהובים על מגנוטה, ושדמותה של טרמל, המואשמת ברצח - וחומקת מעונש - היוותה לו השראה. ראשית, ישנו כלי הרצח: מגנוטה דקר את לין למוות באמצעות מברג, שנצבע בגוון כסוף כדי להיראות כמו דוקרן הקרח שמשמש את טרמל בסרט. מוזכרים גם מחזיק המפתחות עם הפוסטר ל"אינסטינקט בסיסי" שלוקה מכין לאמו, אנה יורקין, שעדיין מאמינה בחפותו של בנה; העובדה שמגנוטה בחר לפנות לעורך דין שמזכיר במראהו את מייקל דאגלס (ואף ציין זאת בפניו) וכן השם שבדה מגנוטה לעבריין הפיקטיבי שהכריח אותו, לטענתו, לבצע את הפשעים האלימים שביצע. את כל אלה מלווה רגע קצר ומרשים מחקירתו של מגנוטה, במהלכה הוא משכל את רגליו בדיוק כמו שרון סטון בסצנה המפורסמת ההיא.

אמריקן פסיכו

מה זה? דרמה פסיכולוגית אפלה בבימויה של מרי הארון ובכיכובו של כריסטיאן בייל, המבוססת על ספרו של ברט איסטון אליס, שנושא את אותו השם. הסרט עוקב אחר חייו הכפולים של איש העסקים פטריק בייטמן (בייל) - שהוא בו זמנית התגלמות החלום האמריקאי ואיש נאה ומצליח על רקע עולם העסקים האכזרי של ניו יורק בשנות השמונים, וגם מכונת הרג נטולת רגש.

מה אתם מכירים מזה? בין החלקים המפורסמים בסרט ניתן למנות את מונטאז' הפתיחה שמתאר את שגרת הטיפוח של בייטמן, וסצנת מרדף מצמיתה של בייטמן אחר זונה, אותה הוא מחסל באמצעות מסור חשמלי.

איפה זה פוגש את לוקה? בצומת הרחובות "טיפוח" ו"כמה כריסטיאן בייל חתיך". מגנוטה מתגאה בהיותו גבר מושך (הסדרה מציגה את סרטוני ההערצה שיצר לעצמו, שהורכבו מעשרות תמונות שלו בשלל לוקיישנים מסביב לעולם. התמונות התבררו ברובן כמזויפות), ואף נבחן לתוכנית ריאליטי אודות דוגמנים. בצילומי האבטחה מהבניין בו רצח את לין, נראה מגנוטה מסדר את שיערו מול מראה רגע אחרי שהוא נפטר מגופתו המבותרת של לין.

קזבלנקה

מה זה? קלאסיקה קולנועית - סרט דרמה בבימויו של מייקל קורטז ובכיכובם של אינגריד ברגמן והמפרי בוגרט, שיצא ב-1942. זהו סיפור אהבתם האסורה של אילזה (ברגמן) וריק (בוגרט), שנאלצים להתכחש לרגשותיהם כדי להתגייס לטובת המאמץ המלחמתי בנאצים. הסרט זכה להצלחה קופתית מרשימה, וגרף שלושה פרסי אוסקר, בהם הפרס לסרט הטוב ביותר. שיר הנושא של הסרט, "As Time Goes By", הפך ללהיט ולסטנדרט ג'אז מוכר.

מה אתם מכירים מזה? "קזבלנקה" נחשב לאבן פינה בקולנוע האמריקאי, וציטוטים רבים ממנו הפכו ברבות השנים למשפטים שגורים גם בפיהם של מי שמעולם לא חזו בו. נציין, בין השאר, את "תמיד תהיה לנו פריז", "זו תחילתה של ידידות מופלאה" (המשפט החותם את הסרט) ו"מכל מאורות הג'ין בכל העולם, היא הייתה חייבת להיכנס דווקא לשלי". הסרטים "שחק אותה סם" ו"מה נשמע, דוק?" (בבימוי וודי אלן ופיטר בוגדנוביץ', בהתאמה) קיבלו גם הם את שמותיהם משורות שנאמרות בסרט.

איפה זה פוגש את לוקה? פוסטר לסרט תלוי מעל המיטה בה לוקה רוצח את ג'ון לין, ונראה בבירור בסרטון הרצח. הפוסטר התלוש (שנתלה במיוחד בדירה, ומוקם בכוונה כדי שיופיע בסרטון הרצח) ושימש לחוקרים הווירטואליים רמז על מיקומו האפשרי. מגנוטה אכן נמלט לפריז, כנראה בהשראת הסרט המפורסם.

פרידריך ניטשה

מה זה? מבקר תרבות, הוגה דעות, סופר, מלחין ומשורר, שכתביו הפכו אותו לאחד הפילוסופים החשובים בזרם הפוסטמודרניזם. ניטשה נולד ב-1844 בעיר רקן בגרמניה ופרסם עשרות ספרים ומאמרים, בהם "דיוניסוס ואפולו", "כה אמר זרתוסטרא", "מעבר לטוב ולרוע", "הרצון לעוצמה" ו"אנושי, אנושי מדי".

מה אתם מכירים מזה? את המושגים "אלוהים מת" או "מות האלוהים" ואת הביקורת שהטיח בנצרות ומוסדותיה, את מושג העל-אדם (אוברמנטש) וניכוס חלק מהתאוריות של ניטשה לטובת תעמולה נאצית.

איפה זה פוגש את לוקה? במקום בו ניטשה פוגש את כל מי שלא באמת מעוניין לרדת לעומק ההגות הגרמנית הסבוכה הזו (יסלחו לנו אוהביו). בחלק שלא שודר בסדרה אך הוזכר בראיונות עם הבמאי מארק לואיס, נאמר שמגנוטה שלח לדיאנה תומסון - מרואיינת מרכזית בסדרה, וחברה פעילה בקבוצת הפייסבוק שניסתה לאתר את לוקה - הודעה פרטית בפייסבוק. בהודעה נכתב "הנלחם במפלצות, ייזהר שלא ייהפך הוא עצמו למפלצת. וכשאתה מסתכל לתוך תהום שעה ארוכה, חוזרת התהום ומסתכלת גם לקרבך" (תרגום ישראל אלדד), אחד הציטוטים המוכרים של ניטשה, מהסוג שאפשר לזרוק בכל סיטואציה ולהישמע מאוד חכמים ומסתוריים.