שבוע הספר מעבר לפינה, וזה בדיוק הזמן לדבר על קנדל ג'נר. חלקי המשפט אולי נשמעים נפרדים, אבל קנדל ג'נר היא, מתברר, ספרנית שבמקרה עוסקת גם פה ושם בדוגמנות. בצילומי פפראצי שלה מתחילת השבוע, למשל, הופיעה ג'נר קוראת בעניין רב ספר צְהוב כריכה על סיפונה של יאכטה. הסתקרנו (ואנחנו לא לבד) לגבי חומרי הקריאה, ויצאנו למסע גילוי ספרותי. הצלבה עם תמונות נוספות מאותה היכאטה הובילה למסקנה שהיא קוראת את "אף אחד לא שייך לכאן יותר ממך" של מירנדה ג'ולי, אז על לא דבר לכל מי שרצה להיכנס לספרייה של קנדל ג'נר ולא ידע איך.

וזו ממש לא הפעם הראשונה ששמה של ג'נר נקשר בתחביב האינטלקטואלי לכאורה הזה. ב-2014, אמרה ג'נר למגזין "הארפר'ס באזאר" שהיא בדיוק קוראת את "חלום ליל קיץ" של שייקספיר ושהספר הקלאסי האהוב עליה הוא "חוות החיות" של ג'ורג' אורוול. ב-2015, בצילומי פפראצי נוספים בפריז, היא נראתה מעלעלת ומרימה עשרות ספרי צילומים עצומים בגודלם בחנות ספרים יוקרתית, והדיווח הנלווה טען שהוציאה שם יותר מ-1,100 אירו. ורק בשבוע שעבר זוהתה ג'נר על ידי התסריטאית ואושיית הרשת דרסי ויילדר כשהיא קוראת את ספרה של ויילדר, "Literally Show Me a Healthy Person". "האם זה מזויף?", תהתה בהיסטריה ויילדר.

צילומי הפפראצי האגביים האלה הם, כמובן, מלכודת יח"צ ממולחת. ג'נר יודעת שתצולם ויודעת שצילום שלה קוראת בספר יכול לעזור לבנות את התדמית שלה ולשכלל אותה. הבחירה בספרים המסוימים האלה - חיבורים, קבצי סיפורים סהרוריים וארסיים וספרי אמנות מושקעים - יוצרת תדמית מסוימת. לא רק דוגמנית אלא גם אשת ספר. "איכותית", כמו שהיה נהוג לומר פעם. הפפראצי הספרותי, בהתאם, הוא כמעט ז'אנר בפני עצמו בתוך הקטגוריה הרחבה של צילומי סלבס. וכמו שצילומים עם שקיות מצרכים מעידים על ביתיות וארציוּת, וצילומים מחוץ לקלאב מעידים על אורח חיים פרוע ורדיפה אחר ריגושים, צילומים בהם נראה מפורסם זה או אחר מתעמק בספר (ועוד בסביבתו הטבעית, כמו יאכטה בחופי צרפת) מספקים לו איזהשהו תו תקן איכותי. הנה, לא התכוונתי אפילו לצאת אדם משכיל, אבל תפסתם אותי, אומר הסלב לקהל קוראיו.

כשהידע הזה באמתחתנו, הנה כמה סלבס נוספים והספרים האמיתיים לגמרי, שהם חד משמעית קראו בעצמם:

מארק ג'ייקובס קורא את ספרו של הצלם לורנס שוורצוולד, "The Art Of Reading". כפי שמשתמע משמו, מדובר בספר צילומים ובו צילומים של אנשים קוראים ספרים. פרקטל של תוכן. מה זה מעיד על מארק ג'ייקובס: שהוא קצת נוד בלתי נסבל, אבל גם שיש לו הערכה למלאכת הקריאה, אהבה לאמנות וכמובן קריצה. ברור לנו מהתמונה שג'ייקובס ידע שמצלמים אותו, ולכן ביקש להיכנס בעצמו לספר עתידי אודות סלבס שקוראים ספרים על סלבריטאים שקוראים ספרים. והנה, הכנסנו אותו לכתבה על סלבס שקוראים, גם זו לטובה.

סלבס קוראים
אוי, זה מעניין | צילום: SplashNews

אגב אופנה, הדוגמנית קאיה גרבר נתפסה מחוץ לתצוגת האופנה של אנה סוי כשהיא ממתינה למונית (לכאורה) ומעלעלת ב"בדם קר" של טרומן קאפוטה (בפועל). מה זה מעיד על קאיה גרבר: שהיא בתקופה הזאת שקוראים ספרי פשע אמיתי, או ספרות קלאסית אמריקאית, ושלומדים להעריך את הגאונות החסכנית של טרומן קאפוטה. זה מציג אותה כבחורה איכותית עם נפש אדג'ית שלא נרתעת מדם, אבל שבשום פנים ואופן לא תיתן לו ללכלך לה את המעיל.

סלבס קוראים
לא יכולתי להניח את זה | צילום: SplashNews

אגב ניו יורק, הנה קייטי הולמס, שחקנית ומובטלת, קוראת ספר אגב נסיעה בסאבווי. מה זה מעיד על קייטי הולמס: שאין לה כוח, שהיא לא במשחק הסלבריטאות הזה, שהיא רק אישה רגילה שעושה את דרכה מנקודה א' ל-ב' בתחבורה ציבורית. על פי העובדה שכריכת הספר לא מופיעה בצילום באופן בולט כדי שכולם ידעו בדיוק מה היא קוראת, אפשר להניח שזה לג'יט הספר שקייטי הולמס קראה באותם ימים, ועל פי הבעת פניהם של המצולמים לידה ניתן לשער שזה לא צילום מבוים במיוחד. מפתיע? כן.

סלבס קוראים
אני בדיוק בפרק 6 | צילום: SplashNews

אגב אגב ניו יורק, זוהי לורדס ליאון, בתה הבכורה של מדונה, שנראית בתמונה הזו כשהיא משתמשת ב"פעמון הזכוכית" של סילביה פלאת' כמגן לשיניה. מה זה מעיד על לורדס ליאון: שהיא היתה נערה חכמה ומרדנית, אבל עם לב של חננה (בדיוק כמו אמא שלה, שלא תטעו). "פעמון הזכוכית" הוא גם רומן התבגרות סוחף וגם ספר כבד וקשה לצליחה על התמודדות עם התקפים ארוכים של דיכאון. הקלילות בה לורדס מתייחסת אליו היא איכות אינסטגרמית כזאת, כאילו היא אומרת למתבוננים שהיא נהנית מהאסתטיקה והאפּיל של המוות. מדכאת אבל סקסית.

סלבס קוראים
זה סילביה פלאת', אתם בטח לא מכירים | צילום: SplashNews

ולקינוח, אין אישה שאוהבת יותר לקרוא, או לפחות להעמיד פנים שהיא קוראת, מפריס הילטון. הילטון צולמה בעבר עם עותקים של התנ"ך (אוקיי) ועם עותק של "כוחו של הרגע הזה: מדריך רוחני להארה". בצילום מפורסם אחר, היא נראית קוראת את "אמנות המלחמה" של סון דזה כשהיא מרכיבה גם משקפי קריאה עבים. מה כל זה מעיד על פריס הילטון: שהיא מבינה את הבדיחה. שכתמיד, היא היתה צעד אחד לפני מחנה הסלבס ורק חיכתה שכל השאר ידביקו את הפער. היא מערבבת את היומרה של לורדס ליאון עם כובד הראש המדומיין של קאיה גרבר והפאלש של מארק ג'ייקובס. היא לא פה בשביל לקרוא, היא פה בשביל שיצלמו אותה, ובשונה מקנדל ג'נר היא לא מעמידה פנים.