סדרות

"את לבד בבית?", yes
קשה להאמין, אבל אף אחת עוד לא חטפה את עמיר (אור בן מלך) והפכה אותו לגבר נשוי. משבר הקורונה מבחינתו הוא בכלל לא משבר, אלא הזדמנות. בלי לחשוף בפניהן את מניעיו האמיתיים, עמיר עובר בין בתיהן של כל האקסיות שלו (אביגיל הררי, רוני דלומי ורותם סלע בהופעות אורח), משקר להן שאין לו איפה להיות בבידוד, ונכנס לתקופת מגורים קצרה עם כל אחת מהן כדי להבין איפה בדיוק זה השתבש. אחרי 10 פרקים הוא ימצא אהבה, או שהסגר ייגמר.

"מבצר 3", קשת 12
ישראל נמחתה מעל פני האדמה. גם שאר המדינות - לפחות אלה שלא אבד איתן הקשר - נפלו. ברגעיה האחרונים, חשפה ממשלת ישראל את המבצרים, חמשת הבונקרים הסטריליים והמצויידים שהקימה בחשאי ברחבי הארץ, וחתמה את ההודעה במשפט: הכניסה על בסיס מקום פנוי. חצי שנה אחרי התפרצות הנגיף שהשמיד את העולם, שורדי "מבצר 3" הפכו לקהילה מותשת, אך מגוונת ומגובשת. עולמם נהפך שוב על פיו כשהם מקבלים שדר מסתורי מתחנת רדיו מושבתת ובו שלוש מילים: "אני עוד בחיים".

נדב נייטס
הימור שלנו: ילוהק לתפקיד הראשי | צילום: שי פרג

ספרים

"מקרה מאומת ראשון", כנרת-זמורה-ביתן, סתיו 2022
יובל שחמורוב עייף. יש לו משכנתה לכל החיים, שני ילדים מתבגרים שמתנכרים אליו ומשרה ללא אפשרויות קידום במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. אין מה להתרגש, רוב העבודה שלו במוסד כוללת העברה של קבצים מתיקיה אחת לאחרת. הוא לא דמיין אפילו שהשפעת הסינית ההיא ששומעים עליה בחדשות היא סיפור יוצא דופן - טוב, מי חשב? - אבל אז מספר הנדבקים מזנק, המתים נזרקים לרחובות ווהאן, ישראל אוטמת את עצמה הרמטית מפני מבקרים, ורק יובל שחמורוב האפרפר מגלה חסינות מפתיעה. חמוש בכישורים משרדיים בסיסיים ובעזרתה של יפהפייה מסתורית, הוא הופך להיות האיש הלא נכון במקום הנכון. הוא יוצא למסע בין יבשתי כדי להבריח ציוד רפואי לישראל ואולי, רק אולי, לפתור את התעלומה האחת שתמיד חמקה ממנו: איך לאזן חיי משפחה וקריירה.  

"היגיינה - גיבורת העל (באישור משרד הבריאות)", עם עובד, ספטמבר 2020
אף אחד לא יודע שלהיגיינה, הילדה השלומפרית מכיתה ד'5, יש סוד: היא יכולה להציל חיים. וכשכל הילדים האחרים הולכים לחוגים או משחקים בסוויץ' עם חברים, היא יוצאת למשימה חשאית חשובה ביותר: ללמד אתכם איך שוטפים ידיים - אבל ברצינות, לא החפיף הזה שאתם עושים בדרך כלל. בליווי איורים מקסימים ושיר ההיגיינה, שנמדד על ידי מומחים עולמיים למדידת זמן, ונמצא יעיל ביותר לזמזום במהלך קרצוף האצבעות.

"ואם כבר לבד, אז שיהיה בדירה", ידיעות ספרים, שבוע הספר 2021
במשך כל חייה, כולם צחקו על הדרה מחט בגלל השם שלה. גם כשמנהל הבניין הקשיש שלה מת ומוריש לה (בטעות) את הצרור ובו כל המפתחות לדירות הריקות באחד הבניינים הכי נחשקים בתל אביב - אין מי שיתרגש מזה. רק התפרצות נגיף הקורונה הופכת אותה מרווקה תל אביבית ממורמרת לסחורה הכי נחשקת בעיר, הרי יש ברשותה עשר דירות בידוד ריקות, מרווחות וחינמיות. היא מחליטה להפוך את הלימון ללימונדה ובשיא המשבר הבריאותי משיקה את עצמה מחדש כאילת נדל"ן, ואולי גם כאישה מאוהבת. מי צוחק עכשיו, אה?

"מקיר לקיר", לוקוס, חורף 2021
שמש שקרנית סירבה למחות את שאריות הלילה. לא ידעתי אם היה זה יום ראשון או שני. אולי שלישי, בגילי זה כבר לא כל כך משנה. כבר שבועיים לא יצאתי את פתח ביתי, שלא לומר מפתן. מפתה לומר מפתן. לפתן. כמה אני מורעב. האוכל שבמקרר ובמזווה אינו משביע אותי, ואני מוצא את עצמי ניזון יותר ויותר מזכרונות. כמו הפעם ההיא, בה צחקתי מעל מפת פיקניק אדמדמה והברשתי ממנה טור נמלים סורר. האגסים נצצו אז כמו שלא נצצו מעולם, ולרגע, מבלי שהבחנתי בכך, הייתי בריא יותר ומאושר יותר משהייתי בכל ימי חיי. אני סוגר את התריסים. מגיף אותם. מגיף, נגיף, מגפה.

סרטים

"שוטף פלוס שבועיים", סרטו של רועי פלורנטין
תכירו את גיא (אסף הרץ) ורוני (ג'וי ריגר), הזוג הזה שכולם מחכים כבר שיתחתנו. אחרי שלוש שנים ביחד, רוני מחליטה לעשות מעשה - ויוזמת את שיחת הפרידה מגיא. היא אפילו מתחילה לארוז את חפציה בתקווה להתפנות מאתר הפסולת שגיא קורא לו "דירה". אין, גברים. אי אפשר איתם - ואי אפשר לעזוב אותם, כי הופ, עוד לפני שרוני מצאה דירה חדשה, הוכרז סגר כללי בישראל והיא תקועה עם האקס שלה לשבועיים לפחות. בהתחלה הם רבים, אחר כך הם צוחקים, ובסוף הם גם יתבגרו. תאריך יציאה: 2025, כי הכל בקולנוע המקומי לוקח קצת יותר זמן.

"המטוש", אהרון קשלס בסרטו הראשון מאז הפיצול מנבות פפושדו
אלי (עמוס תמם) ואלי (מלי לוי) קיצרו את החופשה המשפחתית בפורטוגל וחזרו הביתה כדי להתבודד. כשמקימים להם מרכז מסתורי של "היבדק וסע" בקצה הרחוב הם חושבים שזה סימן טוב, אבל הם טועים בגדול: דגימה ויראלית ממטוש מזוהם מוצאת את דרכה לפח המחזור שלהם, ומרגע שאלי נוגע בה בטעות, החום שלו עולה, הוא מזיע, מפרכס ומפתח תאבון לבשר אדם. אפוקליפסת הזומבים שחרדנו ממנה מתחילה במערב ראשון, ואלי תצטרך להעביר לילה שלם בחברת המפלצת המסוכנת ביותר בעולם: בן זוגה.

עמוס תמם ב
נתראה בפסטיבל סרטים כלשהו כש"המטוש" יהיה מועמד! עמוס תמם | צילום: תומר מונטה, יחסי ציבור

"פאניקה מיותרת", הבמאי המומצא עילאי אלקיים
ארבע נפשות כלואות בבית. הימים נמתחים כמו מסטיק, וחסרי טעם באותה המידה. זו הסביבה הכי משעממת לחיות בה, אבל עבור ילדי ובוגרי חורף 2020, זו גם היתה מציאות. הבמאי המבטיח עילאי אלקיים חוזר לימי ההתבגרות שלו בצל הקורונה, ועורך חשבון נפש יפהפה וארוך עם אמו, שניסתה לשדר עסקים כרגיל בלי להבחין שהיא מתמכרת לזומבה ביוטיוב. למרות שהוא כבר בן 27, אלקיים ליהק את עצמו לתפקיד הראשי, ומגלם בסרט את עצמו בגיל 12.

אלבומים

"שרים ביחד"
מיטב אמני ישראל מבצעים את כל השירים האהובים שאיחדו את כולנו בזמן הקשה הזה. כולל הבלדה המצמררת "תקועה בבידוד עם ילדים בני 7 ו-10, מאוחר מדי לקשירת חצוצרות?" בביצוע שירי מימון (שמבוסס על פוסט שקראה באינסטגרם), השיר המרגש "שבט אחים ואחיות (רפואיות)" בביצוע דולי, פן ולי בירן, והקאבר האלקטרוני המטלטל של אנה זק וטאליסמן ל"תפתח חלון" של ריטה. אל תפספסו את רצועות הבונוס הסודיות: "מרפק למרפק" בביצוע מארינה מקסימיליאן בלומין ו"Imagine" בביצוע גל גדות והחברים מהוליווד. 35% מהכנסות האלבום ייתרמו למאמנים האישיים שחירפו את נפשם והגיעו לבית של ג'ודי ניר מוזס להעביר לה אימוני כוח.

"כפפות"
אלבום קונספט עשיר ומרגש שיצרה ואצרה איה כורם, ובו 11 שירים חדשים המסופרים כולם מנקודת מבטה של קופאית בשופרסל. עם הסינגלים "עד חצות", "חוסרים", ו"ההתנפלות על נייר הטואלט (שיר אהבה)". את השירים ילווה גם אלבום ויזואלי, ממש כמו של ביונסה, רק שהפעם כל הקליפים יצולמו בזום.

 

איה כורם
טוויסט: כל הקליפים יצולמו בזום. איה כורם | צילום: סלי בן אריה

מחזות

"להשטיח את העקומה", עירד רובינטשיין
שלושה רופאים נכנסים למשמרת של 36 שעות, בשיא תקופת ההדבקה בקורונה. יחד ולחוד הם יפגשו מטופלים מבוהלים, יתעמתו עם בני משפחה ועם תחושה הולכת וגוברת של תסכול. ייחודה של ההצגה הוא בתפאורה שלה, שהולכת וסוגרת על השחקנים בכל מערכה, ככל שהעומס על בתי החולים גובר, ואת תמונת הסיום הם משחקים כשהם זוחלים על הבמה בין מיטות וסירי לילה.

תמונה חיצונית: ג'וי ריגר - רן מנדלסון באדיבות yes, עמוס תמם ואור בן מלך - נתי לוי באדיבות yes, האינסטגרם של רותם סלע, מלי לוי - מתוך "דינה מלול עושה מלחמה"