1. נוצה מורכבת מעמוד מרכזי (קולמוס), שמתפצל לסעיפים וסעפעפים - כנראה המילה הכי יפה בעברית - שהחוטים הזעירים שטוויים בהם יוצרים את מבנה הנוצה וקרויים דגל. 

2. מי שינסה לחפש את קעקוע הנוצה על גבה של רותם סלע, ולא ירצה להידרדר למחוזות אפלים כמו הפקת בגדי ים מהאתר One ב-2007, יתקשה למצוא לו עדות. אבל אני יודע שהוא קיים. אני מכיר את הדגל הירוק המפואר שלה, ואת חלקו העליון של הקעקוע, מעין עין צבעונית, חשמלית כמעט, בגוני צהוב ואדום, כמו שאני מכיר את כף ידי. אני יודע גם שהחלק האדום הנ"ל דהה קצת, כדרכם של קעקועים, ושבתמונות מאוחרות יותר של הקעקוע, העין הזו קצת דהויה. עייפה. אבל אני, באמת, זו החפפה הפרטית שלי. ומי שייצא, כאמור, למסע משלו לאיתור הנוצה של רותם סלע יגלה שברבות השנים היא למדה להסתיר אותה.

3. הקעקוע של רותם סלע רודף אותי, ובמובנים מסוימים הוא גם רודף אחריה. פיזית, that is. תמיד הוא שם, בגבה, מלטף אותה בעדינות. היא לא יכולה לראות אותו, אבל הוא שם. היא יודעת שהוא שם - אולי היא לא רוצה לתעד אותו (זכותה ברמות) אבל היא גם לא רוצה להסיר אותו. היא לא נפטרת מהקעקוע ואולי לא יכולה להיפטר ממנו.

4. לא רק משום שהסרת קעקוע בגודל כזה היא תהליך כואב, ארוך ויקר, אלא כי בלי הקעקוע אין "רותם סלע". אין את הדימוי הציבורי הזה שלמדנו לאהוב בכל שנות פעילותה של סלע, בהתחלה כדוגמנית, ככתבת ב"ערב טוב עם גיא פינס", ואז כשחקנית ומנחת טלוויזיה. אנחנו והיא זקוקים לקעקוע הזה כדי שיעשה לנו סדר, כדי שנבין מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים. הרי רותם סלע צמחה לנגד עינינו. היא החלה כסלבריטאית מסוג מסוים בנישה מסוימת, קרעה את המעטפת הזו לגזרים והפכה למשהו אחר לגמרי. בקעה, אם להשתמש בעוד דימוי מעולם בעלי הכנף כי למה לא. 

5. רותם סלע עברה לנגד עינינו אבולוציה כטאלנטית, וכל קרדיט שצברה סיתת מעט את הדימוי הציבורי שלה, חצב בו. היום היא מעצמה של סלבריטאות. האישה היחידה שיכולה לגרום לביבי לשקשק בגלל סטורי בלי שזה יאיים לרגע על הקמפיין הפרסומי שלה או על תפקידה כנווטת בחזית אחת התוכניות הכי נצפות בטלוויזיה. הנוצה הזו בגבה היא מזכרת, איבר רפאים, תוספתן שאין לו משמעות או חשיבות אנטומית, אבל שאין גוף אנושי בלעדיו. גם אם הוא לא מתאים לדימוי שיש לנו עליה, היא צריכה אותו כדי לזכור ולהזכיר לנו שהיא לא באה משום מקום. שתמיד היא היתה רותם סלע, אבל שלא תמיד היא היתה, יו נואו, רותם סלע.

6. הקולמוס של הנוצה עשוי חומר קרני - לוחיות קרטין בהרכב דומה לחומר שמרכיב שיערות וציפורניים בבני אדם, וקרניים או טפרים בבעלי חיים. זה אינו חומר "חי", אין בו מטען גנטי. לכן נוצה שנשרה לא תעזור לך לזהות את הציפור שהנשירה אותה.

7. הקעקוע של רותם סלע עשה לה קצת עוול, לדעתי. אם תחפשו אותו היום בגוגל, תגיעו (מלבד ל-One, כאמור) לגלריות ואייטמים שעוסקים בקעקועים מביכים של סלבס. בטעויות, בחרטות שלהם. בצעדים שעשו בעבר, ושמסבים להם היום מבוכה או צער. אני לא מכיר את רותם סלע אישית, אבל אני לא חושב שהיא מתחרטת עליו. זה יהיה כמו להתחרט על סימן מתיחה או פלטפוס - דבר מה שקרה לגוף ושאין לו באמת משמעות. אין בו פגם, זה לא משהו שמפריע למישהו. אני לא חושב שהיא סוחבת אותו כמו גיבנת, כמו צער העולם שמונח על כתפיה - ומדויק יותר לומר במקביל לשדרה שלה ועד מעבר לקו השכמות. אני חושב שהיא נושאת אותו כמזכרת.

8. כשחיפשתי את הקעקוע הנ"ל בפיד האינסטגרם של סלע, מצאתי כל מיני תמונות שהיו יכולות לחשוף אותו, וזיהיתי את הטקטיקות שהיא נקטה בשביל לטשטש אותו. בתמונות מהחופשה עם החברות במלדיבים, למשל, היא מפזרת את השיער כדי שיכסה את האיור הזה. באחרת, היא משתמשת בקומבו של שיער ארוך וזרוע. בתמונה שלישית היא מפנה את ראשה מעבר לכתפה, אבל זווית הצילום מסתירה את החלק בגב שהנוצה קבוע בו. גללתי עד 2012 בפיד האינסטגרם של רותם, ולא העליתי נוצה בידי.

View this post on Instagram

A post shared by Rotem Sela (@rotemsela1) on

View this post on Instagram

A post shared by Meital Weinberg Adar (@mmmwa) on

View this post on Instagram

A post shared by Rotem Sela (@rotemsela1) on

9. "יש לי סנטימנטים אליו", אמרה סלע בראיון לאלמה מאטר שלה (זאת אומרת, לדנה גרוצקי במעיל דובון, בכתבה של "ערב טוב עם גיא פינס" מלפני שנתיים), "אבל ברור שהיום לא הייתי עושה אותו". אתבאס לחשוב שרותם סלע מסתובבת עם הקעקוע שלה כמו שמסתובבים עם סוד. כמו שנושאים אשמה, אבל באותה כתבה, שליוותה את הצילומים של סלע לקטלוג של קסטרו, צילמו את הקעקוע והתמקדו בו עד שגדל וגדל ומילא את כל הפריים. בתמונות הסופיות בקטלוג, הקעקוע לא הופיע.

10. במעמדה, רותם סלע היא לא אדם שיזמין פפראצי לחוף הים והיא לא תפרסם תמונות אינסטגרם שיגרמו לה להרגיש לא בנוח. השליטה על קעקוע הנוצה, על מי רשאי לראות אותו ומי לא, היא שלה בלבד. אם חייבים לחשוב עליו כעל אירוע טראומתי (הרי כל גלריות הקעקועים אמרו לנו!), הוא אירוע טראומתי שגולגל ועובד וטופל. היא צמחה ממנו. המריאה ממנו כמו פיניקס, אלא מה.

11. ואולי זה גם הסוד שלנו איתה. זאת אומרת, מי שיודע שלרותם סלע יש קעקוע עצום של נוצה ירוקה על הגב, ומי שחושב עליו ללא הרף, יודע שרותם סלע היא אישה שלפחות פעם אחת בחייה היו לה התעוזה וקלות הדעת לעשות משהו מופרע כל כך. ראוותני ומרהיב כל כך. מי שעוקב אחרי סלע ואולי התנמנם, אולי שכח, אולי צריך תזכורת לכך שהיא - ובהתאם, גם הוא עצמו - אדם שהחיים ניכרים בגופו. שהיא אדם חי, שלא לומר ציפור.