ספר הוא מתנה שלא מתיישנת לעולם - האתגר הוא למצוא את הספר הנכון ולהתאים אותו לנמען. לקראת חג הפסח המתקרב, החלטנו לעזור לכם לבחור: 10 הספרים הבאים הפכו לאייקונים של הספרות הישראלית, ספרים מצוינים שאי אפשר ליפול איתם. לצד כל ספר צירפנו גם המלצה למי הכי כדאי להביא אותו כמתנה - כדי שהשנה, המתנה שלכם תקלע בול.

סיפור על אהבה וחושך / עמוס עוז

ז׳אנר: אוטוביוגרפיה

למרות הצלחות קודמות כמו "מיכאל שלי" ו"קופסה שחורה", היצירה שמסתמנת כמאגנום-אופוס של הסופר המנוח היא האוטוביוגרפיה השאפתנית, האדירה והממגנטת שלו. עוז מספר בה על ילדותו בשכונת כרם אברהם בירושלים, ועל נעוריו ובגרותו בקיבוץ חולדה; ברקע מדינת ישראל נאבקת לקבל הכרה ולהקים את עצמה, ובתוך כל זה נשזרים הרהורים פוליטיים וספרותיים. נשמע כבד? כן, ולמען האמת - גם מבחינה פיזית. אבל אף חובב ספרות שמכבד את עצמו לא יכול לפספס את היצירה הזו, שהפכה לאחד מהספרים הישראליים הנמכרים ביותר אי פעם, תורגמה ל-30 שפות, זיכתה את עוז בפרס גתה למפעל חיים ועובדה לסרט בבימויה של נטלי פורטמן.

למי: לאנשים האינטלקטואלים, העמוקים והסבלנים ביותר שאתם מכירים.

עולם הסוף / אופיר טושה גפלה

ז׳אנר: פנטזיה

הרומן הראשון של אופיר טושה גפלה הפך לרב מכר היסטרי, וסלל את הדרך לקריירה ספרותית מלאת המצאות (כמו גם את הדרך לסופרים דומים עם חיבה לעלילות מופרעות, דוגמת יואב בלום ודלית אורבך). הגיבור הוא בן, שעובד כסופ-ר: אדם המתמחה בכתיבת סופים עבור יוצרים שלא מסוגלים לגמור את יצירותיהם. חמישה עשר חודשים אחר מותה של אשתו בתאונה מחרידה, הוא מחליט לשים קץ לחייו בעולם הזה - כדי לצאת ולחפש אותה בעולם הבא, ולהתאחד איתה שוב לעולמים. לאורך כל הדרך טושה גפלה לא מפסיק להפתיע עם יצירתיות שאין דומה לה בספרות הישראלית, טוויסטים מפתיעים וחוש הומור, ולא זונח גם את הרגש. זהו ללא ספק אחד הספרים הכי כיפיים שנכתבו בעברית.

למי: לאנשים שרוצים לראות כמה רחוק אפשר לעוף עם היצירתיות.

באדולינה / גבי ניצן

ז׳אנר: פנטזיה, אגדה

הספר הקטן הזה הפך לאחד מרבי המכר הגדולים בישראל, ועורר פולמוס ענקי. העלילה פשוטה: גבי ניצן מטייל בממלכת באדולינה, ממלכה קטנה באירופה שמיקומה סודי. תושביה אינם משתתפים בבחירות ולא מתגייסים לצבא, ושפתם לא מורכבת מהרבה מילים. לבאדולינה יש מלך ומלכה, אבל תפקידם סמלי בלבד: לשמש דוגמה לאזרחים ולהזכיר להם את חובתם להיות מאושרים; בפועל מדובר באנרכיה, ואיש אינו מושל בה. ניצן חוזר לארץ הקודש עם המלך והמלכה, ויחד עם מנסים להעלות את רמת האושר העצמי של כל אדם, ורמת האופטימיות הכללית בארץ. נשמע תמים? בהחלט, ולא מעט קוראים מצאו הרבה קסם והעצמה באגדה הזו. קוראים אחרים טענו דווקא שהיא מטיפה לאינדיבידואליות קיצונית ומבטאת תפיסה קפיטליסטית הרסנית. כל מה שנשאר הוא לקרוא ולשפוט בעצמכם.

למי: למי שרק מחכים שיחזרו הטיסות כדי לארוז ולטוס להודו.

לאורה הצח של המציאות / אסתר פלד

ז׳אנר: סיפורים קצרים

הסופרת, הפסיכולוגית והדוקטור לפילוסופיה אסתר פלד היא מחברת "להרבות טוב בעולם", שעוסק בחשיבה הבודהיסטית, ו"פתח גדול מלמטה", שזיכה אותה בפרס ספיר. עם זאת, העבודה המדהימה ביותר שלה היא קובץ הסיפורים ״לאורה הצח של המציאות״. תריסר הסיפורים המובאים פה עוסקים באהבה, אבל לא באופן שגרתי: הם לא מפחדים לשבור מוסכמות ולהעמיד בספק תפיסות והנחות מקובלות שלנו לגביה. מדובר בספר לא ארוך, אבל אי אפשר לקרוא אותו ברצף: יש להתענג על כל סיפור, ובסיומו להניח את הספר בצד, לעכל ולחשוב.

למי: לאנשים עם חיי רגש מפותחים וחשיבה ביקורתית, ולכל מי שאמרו להם פעם שהם "חושבים יותר מדי".

מישהו לרוץ איתו / דויד גרוסמן

ז׳אנר: רומן התבגרות

גרוסמן הוא מחבר ספרים גדולים וחשובים כמו "אישה בורחת מבשורה", אבל אל לנו לשכוח שהוא כתב גם את "מישהו לרוץ איתו", אחד הספרים המקסימים והאהובים ביותר בספרות הישראלית. אסף, הגיבור שלנו, הוא נער ירושלמי בן 16 שמתבקש במסגרת עבודת הקיץ שלו בעירייה לחפש את הבעלים של כלבה משוטטת. החיפוש הזה יוביל אותו אל תמר, נערה מחוספסת שחייה מעורבים במאפיה, בסמים ובחיי הרחוב, והוא ימצא את עצמו מעורב בסיפור שלה אפילו עוד לפני שפגש אותה.

למי: לכל נער ונערה - ואם יש מבוגרים שעדיין לא קראו אותו, אז גם להם.

בחוורה קוראת ספר צוחקת (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

תת הכרה נפתחת כמו מניפה / יונה וולך

ז׳אנר: שירה

אוסף השירים הזה, שפורסם לאחר מותה של וולך, הוא הדרך הטובה ביותר להכיר אותה - וגם קריאת חובה לכל מי שמתעניינים בשירה. עם זאת, יש להזהיר: וולך לא כתבה שירי אווירה פסטורליים ונעימים. השירה שלה עוסקת בקיום האנושי, במיניות, במצבי תודעה שונים ובאי-שפיות, ולא מפחדת להתייחס גם ליהדות ולישראליות. הקריאה מטלטלת, לעתים מפחידה, לעתים מעציבה, לפעמים אפילו משעשעת - אבל מה שבטוח, היא לא תשאיר אתכם אדישים.

למי: לאנשים האדג׳יים ביותר שאתם מכירים.

פתאום דפיקה בדלת / אתגר קרת

ז׳אנר: פנטזיה, סיפורים קצרים

אתגר קרת עשה קריירה מכתיבת סיפורים קצרים בסגנון ייחודי ביותר: סיפוריו קצרים מאוד, כתובים בשפה דיבורית וישירה, מערבים את האבסורדי והפנטסטי בתוך חיי היומיום, ונגמרים בפאנץ׳ מספק. הספר הזה נכתב אחרי "צינורות", "געגועי לקיסינג׳ר", "הקייטנה של קנלר" ו"אניהו", ולפני "תקלה בקצה הגלקסיה", שזיכה את קרת בפרס ספיר. הוא מייצג טוב של עבודתו, ומספק חוויית קריאה כיפית ומלאת הפתעות.

למי: לאנשים שאין להם זמן לקרוא

קרוב רחוק / רותו מודן

ז׳אנר: קומיקס

לא מספיק אנשים מודעים לכך שאחת מכותבות הקומיקס המחוננות של דורנו היא ישראלית. "קרוב רחוק" הוא הספר היחיד ברשימה שנכתב במקור באנגלית, אבל דווקא הוא נטוע מאוד במציאות הישראלית. הסיפור מתרחש בתקופת הפיגועים של 2002: נומי, חיילת המשרתת בתל אביב, חוששת שהגבר שנהרג בפיגוע הוא מאהבה המבוגר שנעלם מחייה. כדי לאתר אותו היא פונה לבנו קובי, נהג מונית צעיר שניתק קשר עם אביו שנתיים קודם לכן, ומצטרף לחיפוש ברגשות מעורבים. בלי קשר לכך שמדובר בקומיקס נהדר וישראלי, הוא מספר סיפור חזק, מרתק ומרגש.

למי: לחובבי הרומנים הגרפיים, ולאנשים שלא קוראים בשגרה

קיצור תולדות האנושות / יובל נח הררי

ז׳אנר: עיון, היסטוריה

קשה להאמין שהספר הזה, ששהה 180 שבועות ברשימת רבי המכר של "הארץ", תורגם ל-40 שפות והפך לרב מכר עצום בכל רחבי העולם, נכתב במקור בעברית. הספר מבוסס על הקורס "מבוא להיסטוריה עולמית" לתואר ראשון באוניברסיטה העברית, אותו העביר פרופסור הררי. בניגוד לספרים אחרים, שמסתכלים על ההיסטוריה העולמית מנקודת המבט של התרבות המערבית, הררי מנסה בשאפתנות מדהימה לתאר את מהלך ההיסטוריה בכל התרבויות ולאורך כל התקופות, החל מלפני כ-70 אלף שנה. וכאילו שזה לא מספיק, הוא עוסק לא רק בתיאור השתלשלות האירועים, אלא גם בחוויה האנושית האינדיבידואלית ובסוגיות אתיות שונות. זה היה עלול להישמע מרתיע - אם לא היה מדובר ברב מכר עצום כל כך, שכבש וריתק אינספור קוראים.

למי: לכל מי שסקרנים לשאלה מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים

בישולה / שולה מודן

ז׳אנר: בישול

בכל שנה יוצאים בישראל הרבה ספרי בישול חדשים. בהתחשב בכך, זו בחירה מעניינת להביא כמתנה דווקא ספר בישול שפורסם לפני 24 שנים - אבל "בישולה" הוא לא רק ספר, הוא אייקון. ספרה של שולה מודן ניצב ברשימת רבי המכר במשך חמש שנים שלמות, ולא בכדי: המתכונים שבו קלים וטעימים, וניסיונה של מודן בכתיבת ספרי ילדים עזר לה לנסח אותם בפשטות ובבהירות. לא מדובר בספר מתקדם ומתוחכם לבשלנים מנוסים, אלא בספר לאנשים שלא רוצים להעביר את כל היום במטבח, או פשוט רוצים ללמוד כמה טריקים שישמשו אותם במשך שנים. בתקופה שבה כל המתכונים שבעולם נמצאים במרחק כפתור, יש קסם בלהביא כמתנה דווקא ספר בישול פיזי - ו"בישולה" הנהדר והמסוגנן הוא הבחירה הקלאסית לכך.

למי: למי שעברו זה עתה לדירה שלהם, או למי שהתחילו לבשל בקורונה