בזמן הקורונה רבים מאתנו גילו מחדש את העונג שבקריאה - הרי היינו סגורים בבתים במשך זמן רב, ויש גבול לזמן שאפשר להעביר מול נטפליקס. עבור הוצאות הספרים, לעומת זאת, השנה החולפת הייתה קשה: כדי לשרוד הן נאלצו להוריד פרופיל, וכתוצאה מכך, מספר הספרים החדשים שהתפרסמו הצטמצם משמעותית. ובכל זאת, בין לסגר, פורסמו בישראל כמה ספרי מקור משובחים שלא קיבלו מספיק תשומת לב. עכשיו, כשסוף סוף רואים את האור בקצה המנהרה, זה הזמן להמליץ על הספרים הישראלים שלא כדאי לכם לפספס - ועל כמה ספרים חדשים שיצאו ממש עכשיו, ושעושים חשק לרוץ לחנות הספרים הקרובה. 

swim / גון בן ארי

גון בן ארי הוא אחת הדמויות הבולטות והמסקרנות בתרבות הישראלית של השנים האחרונות: סופר מוערך, מוזיקאי (מקהלת זולת), עיתונאי, במאי ויוצר רשת - פעילותו המגוונת לאורך השנים קנתה לו עדת מעריצים שמוכנים להישבע שהוא גאון. גם הגיבור של הרומן השלישי שלו חושב שהוא גאון, או יותר נכון - נביא. בגיל 25 חוטף גיא נברון נבואה היישר מאלוהים, אחרי אלפיים שנות שתיקה. הספר מסופר על ידי חברו, ועובר בין מקומות, חוויות וטריפים שונים בפסיכדליה שמזמן לא קראנו כמותה בספרות הישראלית. 

הוצאת כתר, 408 עמודים.

ברוכה הבאה לחיים שלך / נטע חוטר 

נטע חוטר היא עיתונאית ותסריטאית, ולומר שהיא כותבת למאקו יהיה גילוי נאות בדיוק באותה מידה שהוא יהיה השווצה. ספרה השני מכנס ארבעה חברים מפעם ליישוב שבו גדלו, במפגש מחזור מאולתר שמתברר כחבית נפץ של סודות, האשמות, גופה אחת לפחות וסקס שהיה עדיף לוותר עליו. הכתיבה של חוטר מצחיקה, ובה בעת אכזרית - יכולת בלעדית של סופרות חדות עין במיוחד, שתגרום לכם להרגיש כאילו היא עשויה לדעת גם את הסודות שלכם. 

הוצאת תכלת, 288 עמודים.

חמצן / אמיר זיו

ספרו השני של העיתונאי והסופר אמיר זיו מגולל את קורותיהן של 72 שעות בחייהם של בני משפחה אחת - אבל אוהו, כמה דברים קורים בו. הדרמות הגדולות מונעות בידי כוח וממון: סב המשפחה, תעשיין עשיר ותאב כוח, חוגג את יום הולדתו השבעים במסיבה מפוארת עם מאות מוזמנים, עד שברגע אחד הכול משתבש. בסופו של דבר, מה שמכריע גורלות הם הדברים הקטנים: מגע יד, מבט, רפרוף שפתיים - הרצון הפשוט והעמוק לאהוב. 

הוצאת עם עובד, 254 עמודים.

דבר שמתחפש לאהבה, גליה עוז

על הספר הזה בוודאי שמעתם: גליה עוז, בתו של הסופר עמוס עוז, כותבת בו עדות חשופה ומזעזעת על ההתעללות הארוכה והשיטתית שעברה מידי אביה. העיתונות התעסקה בעיקר בצד הרכילותי של הדברים: גליה ניתקה כל קשר עם בני משפחתה לפני שנים, ושאר האחים מעידים שחווייתם שלהם מול אביהם הייתה שונה לגמרי. אבל גם בלי קשר לזה, מדובר בספר מרוכז ועוצמתי שלא ניתן להניח מהיד: מצד אחד מטלטל, ומצד שני פואטי, כתוב בצורה ממגנטת, וחף מכל זעם או ייאוש. 

הוצאת כנרת זמורה ביתן, 110 עמודים.

הבת היחידה / אברהם ב. יהושע

הרומן החדש של א. ב. יהושע דוחס את הברק שלו לפחות ממאתיים עמודים של פרוזה נהדרת, בה, כהרגלו, הוא קורא תיגר על כלובי הזהות והשייכות. העלילה מתרחשת באיטליה של שנת אלפיים, שם רקלה בת ה-12 נקרעת בין ההכנות לבת המצווה שלה, שכן סבה האחד הוא יהודי ניצול מלחמת העולם, ובין ההכנות להצגת חג המולד בבית הספר, שכן סבה השני הוא קתולי אדוק. העלילה המשעשעת נותנת דרור לכושר ההמצאה של הסופר, ובין השורות עולות שאלות פילוסופיות גדולות בנושאי דת וזהות. 

הוצאת הספריה החדשה, 165 עמודים.

מנהרות / רותו מודן

לא מספיק אנשים מודעים לכך שאחת מיוצרות הקומיקס המוכשרות של זמננו היא ישראלית: שני הרומנים הגרפיים הקודמים של רותו מודן תורגמו ל-15 שפות, ובסתיו האחרון זכינו לפנינה שלישית ממנה. העלילה מספרת על בתו של ארכיאולוג מהולל ודמנטי שמגיעה לסיים את העבודה הלא-גמורה של אביה, בביטחון שהיא עומדת למצוא ממצא ארכיאולוגי חשוב שיטלטל את העולם. לצורך המשימה היא מארגנת צוות בלתי אפשרי שכולל אספן עתיקות חמדן, מבריחים פלסטינים, עסקן דתי־לאומי שמנהיג חבורת נערי גבעות, ואפילו את בנה היחיד, ילד בן שבע שמכור למשחקי מחשב. בין אם אתם חובבי קומיקס ובין אם עוד לא התיידדתם עם הז׳אנר, את הספר הזה לא תוכלו להניח מהיד. 

הוצאת כתר, 275 עמודים.

אישה קוראת ספר במיטה (אילוסטרציה: Shutterstock)
אילוסטרציה: Shutterstock

מנצחת / ישי שריד

"מנצחת" הוא ספרו השישי של ישי שריד, שספריו הקודמים זכו בפרסים ותורגמו לשלל שפות. מדובר בספר צנום וישראלי עד מאוד, שלמרות מימדיו נשאר עם הקוראים הרבה אחרי העמוד האחרון. העלילה מספרת על אביגיל, פסיכולוגית ששירתה שנים רבות בצבא ופיתחה מומחיות במנגנון הנפשי של חיילים בקרב. בניגוד לכללים המקובלים, אביגיל קושרת קשרים אישיים קרובים עם כמה ממטופליה - ועומדת למבחן דרמטי כשבנה, שאותו גידלה כאם יחידנית, מחליט להתגייס דווקא לצנחנים. כאשר תיקרה בפני אביגיל הזדמנות לחוות בעצמה את מעשה ההרג, יתעוררו בה דחפים שלא שיערה את עוצמתם.

הוצאת עם עובד, 195 עמודים.

סיד / אסתי ג' חיים

זהו אוסף של שלוש נובלות: אישה שחוותה פגיעה מינית קשה מתמודדת בחשאי עם ההשלכות ההרסניות; בת 69 חוגגת את יום הולדתה בדרך לא שגרתית; גבר מזדקן מסתכל לאחור על אהבתו הלא ממומשת לקרובת משפחה. אסתי ג חיים, כלת פרס ברנר ופרס היצירה ע"ש ראש הממשלה, היא סופרת ישראלית, מחברת הספרים "מחר יקרה לנו משהו טוב", "שלושתם" ו"אנשי פינות". בנובלות המקובצות ב"סיד" היא מגיעה לשיא של חדות אבחנה, ומערבבת הומור ציני עם כאב וצער - הדרך האולטימטיבית לתאר דמויות שנאבקות לחיות את החיים שהן ראויות להם מול מציאות שרירותית ועולם נטול חמלה. 

הוצאת אחוזת בית, 280 עמודים.

קנאת סופרות / מאיה ערד

אנחנו אוהבים לחשוב על סופרים כעל אנשים בעלי נפש בוגרת עד אין קץ, אינטלקטואלים מהורהרים הרחוקים שנות אור מזוטות חיי היומיום. הרומן החדש של מאיה ערד מנפץ כליל את התדמית הזו: הדמות הראשית שבו היא סופרת נחשבת, מועמדת לפרס ספיר ופופולרית בקרב הקוראים, שנרקבת מבפנים בידי הקנאה. קנאה במי? בכולן: בסופרות ידועות ממנה, בסופרות אלמוניות, ואפילו בתלמידה שלה בסדנת הכתיבה. העלילה תוביל אותה כמובן לגלות משהו על עצמה שיערער את כל עולמה, ובדרך תישזר במחשבות על כתיבה, על משברי כתיבה, על משבר אמצע החיים הנשי ועל המשבר של עולם הספרות העכשווי. 

הוצאת חרגול, 412 עמודים.

נעדרים קרים / אסף קוגלר

בספרות הישראלית התפתחה לאורך השנים נבחרת בלשים מכובדת למדי, שמככבת בספריהם של סופרים כמו שולמית לפיד, יונתן שגיב, בתיה גור ודרור משעני. אליהם מצטרפת כעת שירה, בוגרת אולפנה בת 19, שבניגוד לחברותיה מחליטה להתגייס לצבא ומתעקשת לשרת רחוק מהבית, ודווקא במחלקת "נעדרים קרים" - שחוקרת מחדש תיקי נעדרים שלא פוענחו. סיפור התעלומה נשזר כמובן בסיפור התבגרותה של שירה, נערה חצופה שלא מפחדת להתעמת עם הדרגים הגבוהים ולהיכנס לצרות. 

הוצאת עם עובד, 392 עמודים.

איך לאהוב את בתך / הילה בלום

עשור שלם לאחר רומן הביכורים שלה "הביקור", מוציאה עורכת הספרות המוערכת הילה בלום רומן שני. הפעם הפתיחה מתרחשת רחוק מישראל, בעיר צפונית בהולנד: אישה עומדת ברחוב חשוך ומציצה פנימה לתוך בית. שתי הילדות שמעברו האחר של החלון הן הבנות של בתה היחידה, נכדותיה, שאותן לא פגשה מעולם. הסיפור המשפחתי המתגולל רווי טעויות, שנעשו כולן מאהבה; זהו כר פורה לכישרונה של בלום, שמיטיבה לחדור לנימי הנימים של דרמות קטנות ולפרק אותן לגורמים. 

הוצאת כנרת זמורה ביתן, 238 עמודים.

יחסים פקוחים, זהר כרמי וליאת שדה-סעדון 

מספיק להחזיק את הספר הזה ביד כדי להרגיש את המשקל הנפיץ שלו - ואכן, הקריאה בו עושה בלגן בראש ובלב, וצריך להיערך לכך מראש. כרמי ושדה-סעדון אספו 33 מונולוגים מאת אנשים שעזבו את המונוגמיה לטובת חיפוש דרכים אחרות, ומספרים בכנות על קנאה שורפת, אושר מפתיע, חששות מאכלים וחופש משכר. בין לבין משובצות שיחות בין הכותבות הדנות על הנושאים שעלו במונולוגים ומציעות מידע נוסף לגביו. הספר הזה מצטרף לקבצי המונולוגים הקודמים על מין, מגדר ומיניות שפורסמו בישראל בתקופה האחרונה ("ערות", "ערים"ו"זקופים"), ומספק הרבה מאוד חומר למחשבה לכל מי שאמיצים מספיק לחשוב על האפשרות שיש יותר מדרך אחת לאהוב.

הוצאת אדמה, 328 עמודים​.