את הקרטל אתם כבר אמורים להכיר. זה היה בניין מכוסה בגרפיטי אפל ומרשים שנפתח לפני שנתיים בבנין נטוש בעיר התחית בחיפה על ידי חבורה של חיפאים שהגיעו מתחומים שונים של יצירה וחברו על מנת ליצור בית לסצינת האנדרגראונד של העיר. במשך פעילותו הקרטל אירח אמנים ומוזיקאים מכל העולם בחלל גדול ומיוחד שמשלב גלריה, בר וחדר הקלטות, כשכל קירות הבנין הענק כוסו בציורים צבעוניים. לפני כ-4 חודשים הוא נסגר, אבל לא בלי הבטחה למשהו טוב יותר בהמשך. אז ארבעה חודשים של המתנה תמו, והדבר הטוב יותר - או לפחות הטוב באותה המידה - מגיע. 

עדיין ערומות אבל בחופשה
חופשה בעירום | צילום: BFC

בשבוע הבא הצוות החיפאי יוצא לחופשת אביב בעיר הגדולה באמת תל אביב, בחלל מיוחד בכרם התימנים, שכוסה לחלוטין על ידי אמני הבית של הקרטל ויפעל לזמן קצר ביותר - קצת יותר מחודש. הקרטל התל אביבי יהיה פתוח במהלך השבוע כל יום מהשעה 16:00 אחר הצהריים עד מאוחר בלילה, ויארח כל יום אמן או די.ג׳יי אחר. בשישי המקום יעבוד במתכונת צהריים מ-12:00 עד 17:00 ויסגר בשעות הערב מתוך התחשבות בשכנים. בכל מוצ״ש יארח המקום הופעה חיה החל מ-19:00 ואז ימשיך אל תוך הלילה עם תקלוט מתחלף מיוחד. ב-28.5 לדוגמא תתקיים הופעה של הראפרים כהן ואייטולה שהוציאו לאחרונה אלבום משותף בשם "סרנדות אפ.אמ". 

לצד החבורה המקורית שהפעילה את הקרטל בחיפה, במקום החדש תקח חלק קבוצת "לס", קבוצת אמנות צעירה וחדשה המורכבת משלושה שותפים ופועלת בכרם התימנים. הקבוצות ישתפו פעולה במקום החדש, וחברי הרכב אמנות הרחוב "ברוקן פינגאז" אף עתידים לצייר על 10 כדי חימר שחברי לס יצרו.  

קרטל תל אביב
קרטל תל אביב | צילום: BFC

חברי ה"ברוקן פינגאז", אחת מקבוצות האמנות הישראליות המצליחות בעולם וחלק מהגרעין של מארגני הקרטל, סיפרו שהמבנה המיוחד שסיפקו חברי קבוצת "לס" הוא זה שדחף אותם להקים את המקום. "כל הענין קרה די מהר", סיפרו. "הגענו במקרה למבנה וברגע שראינו אותו הבנו שזה יכול להיות מקום מושלם לקרטל בתל אביב. משם זה היה ענין של שבועות בודדים, לקחנו משאית והעמסנו את כל החברים והציוד מחיפה". 

מה צפוי לנו בחודש הפעילות שמתוכנן לקרטל התל אביבי? 

"מי שהיה בקרטל בחיפה יודע מה אנחנו עושים, ננסה להביא את הוייב המיוחד של חיפה וליצור מקום שאנחנו וחברים שלנו נהנה לשבת בו. הקרטל בחיפה היה קצת אפל, הפעם לקחנו את זה יותר לאוירת חופשה, מעין טריפ בקאריבים".

קרטל תל אביב
קרטל תל אביב | צילום: BFC

מפריע לכם שזה לא בחיפה? אתם מתגעגעים?

"אנחנו גרים בחיפה כל החיים ומאד מעורבים בחיי הלילה והאומנות שם, ואנחנו לא עוזבים. תל אביב באה טוב לחופשה אבל לא היינו יכולים לגור שם". 

מה אתם רוצים להשיג במקום החדש הזה? 

"לשתף פעולה עם אנשים שאחנו אוהבים, להכין אוכל טעים ולדחוף אומנות טובה שאנחנו מאמינים בה". 

יהיו תערוכות חדשות שלכם מלבד הגרפיטי? 

"בדוק, יש הרבה תכנונים ובקרוב נוכל לחשוף עוד. כל המקום כוסה לחלוטין בעבודות של חדשות של הפינגאז, זה יהיה כמו לשתות בירה בתוך אינסטליישן אמנות ענק". 

הפתיחה של הקרטל התל אביבי תתקיים מחר (ד', 25.5)