הקולקטיב החיפאי "ברוקן פינגאז" (BFC) עושים גרפיטי, והמון ממנו. בסוף השבוע האחרון הם גם הציגו תערוכת הדפסים בעבודת יד במסעדת "דייגו סאן" בתל אביב. זאת לאחר שהציגו את התערוכה בלוס אנג'לס ולפני שהם מגיעים לתערוכה השלישית שלהם בלונדון.

התערוכה הוצגה תחת הלייבל "גוסטאון", המתייחס לחיפה כעיר הרפאים. "חיפה היא עיר מאוד רגועה, ואפילו רדומה", אומר דסו, אחד מחברי הקולקטיב, "אבל היא מתאימה לנו ולאורח החיים שלנו. אנחנו רוצים לעשות אמנות ולא להתעסק בכל מה שמסביב, אנחנו אנשים מאוד לא ציבוריים, אכפת לנו לפרסם רק את האמנות שלנו, לא את עצמנו". לפני כשנתיים נפתח בר "הקרטל" בשיתוף עם עיריית חיפה, שם מוצגות העבודות שלהם לאורך כל השנה. העירייה נתנה לחבורה רשות לקחת בניין נטוש בנמל חיפה והסכימה שיציגו את הגרפיטי שלהם עליו, ובמרחב עצמו יש תערוכות, אירועים ומסיבות.

איך נולד החיבור בין חיפה לתל אביב?

"התחלנו לעשות גרפיטי כבר כשהיינו בתיכון, ולאחרונה נהיינו מאוד מוכרים בתחום", מספר דסו. "אחד מהקבוצה עשה גרפיטי בדייגו סאן, וזה מה שהוליד את שיתוף הפעולה". בתערוכה נמכרו פרינטים של היצירות וחולצות עם הדפסים ייחודיים. התערוכה נקראת Journey Galactico, וביצירות ניתן לראות התעסקות בעירום נשי, מוות ולידה מחדש. "את רוב היצירות כאן ציירנו בהודו, או בהשראת חוויותינו מהודו. נסענו לשם כדי לקבל השראה, ולכן המסרים הם מאוד פסיכודליים, מאוד מעולם אחר".

Casino Love #haifa @unga_bfc #brokenfingaz

A photo posted by Broken Fingaz (@brokenfingaz) on


יש הרבה שלדים וסקס ביצירות שלכם, מה אתם מנסים להגיד לנו על המוות?

"אין לנו מסר על המוות חוץ מזה שהוא תמיד שם, ושהוא יגיע מתישהו".

A photo posted by Diego San (@diegosantlv) on


חוץ מאמנות, גם על קירות המקום וגם בגלריה שהושכרה לקראת האירוע, היו גם הופעות מוזיקליות תחת הלייבל של "גוסטאון". אם פספסתם את החוויה הפסיכודלית, בדייגו סאן רומזים לנו שנרקמות כבר תוכניות לשיתוף פעולה רחב יותר. תישארו מעודכנים.