אחרי שעיצב מאות פוסטרים, צייר ציורי קיר ברחבי תל אביב, חיפה וקרקוב ושיתף פעולה עם חברות מסחריות גדולות כמו פומה וקוקה קולה, פילפלד (ניר פלד), ילד הפלא של אומנות הרחוב בתל אביב, מוציא ספר אמן חדש. ההשקה תתקיים בסוף השבוע הזה בחלל המסעדה של אייל שני "בית רומנו", בה יהיה ניתן לרכוש את הספר ושלל מוצרים נוספים. פלד לא מתבייש בפן המסחרי של העבודה שלו. "בעיקרון גרפיטי אף פעם לא עשיתי" הוא אומר, "אני עושה עבודות רחוב עם מכחולים ולא עם ספריי. ובכלל התחלתי בעיצוב פלאיירים ופוסטרים להופעות ומסיבות. הרבה אנשים שואלים אותי על ה'התמסחרות' שלי, וזה מוזר, כי מבחינתי מאז ומתמיד זה היה מסחרי, ככה זה הפך להיות העבודה שלי. זה התחיל כשהייתי בצבא ועשיתי פוסטרים לחברים, להופעות ולעטיפות לדיסקים, הכל סביב דברים יצירתיים שנתנו לי להתבטא בשפה המסויימת שאני עובד איתה".

ובכל זאת, יש הגבלות בעולם המסחרי שאין בעולם אמנות הרחוב.

"תמיד ניסיתי לשמור על האמנות שלי בתוך העולם המסחרי, תמיד שמרתי על אותה השפה, ואני עושה רק דברים שאני נהנה מהם ושלם איתם".

SLKTD Vol1. Pre order now at- www.pilpeled.com - #pilpeled  יום רביעי ההשקה בבית רומנו

A photo posted by @pilpeled on


פילפלד השקה בית רומנו
הפירמידה המיסתורית. ערב ההשקה | צילום: מיכאל שבדרון

בערב ההשקה הראשון (ד') החלל היה מפוצץ במבלים שנהנו גם מהופעה של המוזיקאי רייסקינדר ומתקלוטים של גאלו וטום קורן. באמצע המתחם התנשאה פירמידה שחורה שבראשה שם המותג "פילפלד", והתור המסתורי שהשתרך לפני הכניסה אליה גרם לקהל לצפות לתערוכה שתשנה את חייו. במקום זה, בתוך הפירמידה מוקמה חנות הפופ-אפ של ליין הבגדים והאקססוריז, עותק של ספר האמן לעיון הקהל ואפילו בקבוקי וודקה ממותגים למכירה.

אז מה בעצם הקטע עם השחור-לבן? יש שם מסר?

"שחור-לבן זה כבר הרבה זמן סימן ההיכר שלי, אבל זה לא היה בכוונה תחילה, זה צמח דרך העבודה שלי. זה התחבר בעיקר כשהתחלתי לעשות טישרטים – אהבתי את הדפוס הלבן על השחור. אין הרבה מסר, אני לא פעיל פוליטית ולא פעיל בשום צורה, אבל לא הכל שחור ולבן, יש גם הרבה גוונים של אפור", אומר פילפלד.

#pilpeled shamazepo

A photo posted by @pilpeled on


גם אם הוא לא התכוון, אנחנו לגמרי הבנו את המסר. כמו אמנים רבים, גם פלד מסרב לייחס משמעות פוליטית לעבודות שלו ומעדיף שאנחנו נפרש אותן בעצמנו. "חשבתי על זה לא מזמן וזה נראה לי שלכל ציור יש את המסר שלו. אין שם איזושהי מחאה, זה הרבה סביב הרגש, ילדים, אהבה, פחד, לב שבור ודברים של יומיום", הוא מסביר.

ואכן, סרטון אנימציה שיצר בשנה שעברה מציג רגש וביקורת בצורה שבאמת מצליחה לתפוס אותך. הסרטון פורסם בפייסבוק, והוא מדבר בדיוק על זה, התקשורת שלנו בפייסבוק. הוא מתאר את הדמות "הלם" שמנסה לשלוח הודעה לבחורה בפייסבוק. "הלם הוא באמת דמות שמופיעה הרבה בעבודות שלי. החלום שלי זה לעשות קומיקס שמבוסס עליה, אבל עוד לא מצאתי את הזמן לזה".

Posted by Nir Peled on Sunday, January 11, 2015

על הספר החדש, שמאגד ציורים בעיקר מ-5 השנים האחרונות, הוא מספר שמדובר באוסף ציורים שהוא אוהב. "אלה יצירות שאני אוהב בכנות, מהזמן האחרון בעיקר אבל יש גם כמה מפעם שהצלחתי להשלים איתם ולהכניס אותם לספר לצד הדברים החדשים יותר".

על מה אתה עובד חוץ מזה?

"יש את המותג בגדים והאקססוריז שאני עושה ומשתדל להשקיע ולפתח כמה שיותר. אני לא בא מעולם האופנה ובקושי לובש הדפסים בעצמי, אבל זה מאוד מעניין לעבוד על זה. את הבגדים אני עושה כבר הרבה שנים. התחלתי למכור בטי-מרקט ובברזילי, וגם עשיתי ז'קט אחד לפומה בשנה שעברה. זה תחום שאני מתפתח בו ואני מאוד נהנה".

New @helem_doom Tshirts available on our web www.pilpeled.com #pilpeled

A photo posted by @pilpeled on


תערוכה פילפלד
מבט אל תוך ספר האומן החדש | צילום: מיכאל שבדרון

ההשקה תימשך עד יום ראשון ב"בית רומנו" (יום שישי סגור), דרך יפו 9, ת"א