מרינה גרצ׳אניק

לפני כמה שנים הקימה מרינה גרצ׳אניק את הסניף המקומי של "אורבן סקצ׳רס" - קבוצת אמנים בינלאומית שמציירת ברחבי העיר: בחוץ או בפנים, עוצרים, מביטים ומנסים ללכוד את הרגע החולף, מעבירים אל הדף את מה שרואות העיניים. התערוכה שתציג הקבוצה בסניף הבימה של רשת לאביט (Loveat), מספרת את הסיפור של הרשת בעזרת רישומים שנעשו מהתבוננות ישירה על ידי חברי הקבוצה - כל אחד והמבט הייחודי שלו.

1. למה כדאי לבקר בתערוכה שלכם?

התערוכה שלנו היא התערוכה היחידה שמציגה איורים שנעשו מהתבוננות ישירה והם מוצגים במקום שבו הם נעשו. זהו תיעוד מאויר של בית הקפה ״לאביט״, שנעשה על ידי 27 חברי קבוצת אורבן סקצ׳רס - קבוצת אמנים המתרגלת רישום מהתבוננות ישירה בסביבה אורבנית. ואם תגיעו לפתיחה - מחכה לכם הפתעה - תוכלו גם לקחת חלק בתערוכה שלנו!

2. את מי/מה היית רוצה לאייר?

אני מתה על ספרי מסע! ההוכחה: אני תמיד מסתובבת עם ספר סקיצות בתיק וזה גורם לי להרגיש בסוג של מסע תמידי, כי ברגע שאני רושמת בסקצ׳בוק, השגרה הופכת לאירוע מרתק.

3. מי המאייר/ת שאת הכי אוהבת?

שאלה קשה. יש לי כל כך הרבה והרשימה משתנה כל הזמן. אבל אשתדל לבחור: יאן קבי (Yann Kebbi), שמצליח כל כך נפלא להעביר את הספונטניות של הרישומים מההתבוננות שלו לתוך האיורים המוזמנים.

4. על איזה אירוע בשבוע האיור את ממליצה?

אני רוצה להמליץ על התערוכה "תאכלי בפה סגור" שתוצג ב״א-לה רמפה״, ובה משתתפת חברתי הטובה רחל סטולרו. רחל שיתפה אותי קצת בתהליך היצירתי שלה, והתהליך וגם התוצאות נראים מרתקים. המשתתפות בתערוכה בודקות דרך האיורים סוגיות אישיות סביב המושג ״אוכל״ ואני בטוחה שזה ידבר גם אל הצופים.

5. מה תאחלי לנו לשנה החדשה?

אין איש שלא אהב לצייר בתור ילד. אני מאחלת לכולם שנה בה תרשו לעצמכם לקחת שוב עפרון ביד לתת צ׳אנס לקסם הזה של ליצור עולם שלם על דף נייר!

(באיור למעלה: נתן הלפרן)

(מריאנה גרצ'ניאק)

(הרייט גוטיין)

(אלה גורן)

(רחל סטולרו)

אמיר פולק

במרכז תרבות בית אריאלה בית אריאלה יציג אמיר פולק פרק-קיר מתוך הרומן הגרפי "סיפורה העצוב של יה-יה", שעתיד לצאת לאור במהלך 2015 בהוצאת מרום תרבות ישראלית. פולק, שסיים את לימודי ה-MFA באוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה, מושפע מרישום ריאליסטי וחיתוכי עץ של האמן הגרמני אלברכט דירר, עובד על פי עקרונות האנימציה שעוצבו במערב בשנות ה-40 של המאה הקודמת באולפני דיסני וורנר, ומושפע ממאנגה ומאנימה.

1. למה כדאי לבקר בתערוכה שלך?

לאחר שנתיים של פוסטים ליליים ועבודה מאומצת, זו הפעם הראשונה שיוצגו חומרים מאוגדים לספר. זו גם ההזדמנות לגלות כיצד זורעים ארנב כך שתוכלו לעשות זאת בערוגה אצלכם בבית. ובכלל, כולם יהיו שם: שלד, ארנב, פרפר טוואי המשי ויה-יה כמובן. אז קדימה זו הזדמנות של פעם בחיים (צחוק מרושע...).

2. את מי היית רוצה לאייר ולמה?

הייתי רוצה לאייר את ״מר ורטיגו״ של פול אוסטר. כשהייתי קטן הייתי חולם שאני עף, והייתי רוצה לתת לזה ניסיון נוסף.

3. מי המאייר/ת שאתה הכי אוהב?

האנימטור פיל מלויי (Phil Mulloy). אמן חזק, ישיר, מרגש, עצוב ומצחיק מצחיק. בעזרת דמויות אומללות ופשוטות הוא מפרק מנגנונים מורכבים של צביעות, הון ושלטון.

4. על איזו תערוכה בשבוע האיור אתה ממליץ?

"Colonial Beauty" של יהונתן ריינר בגלריה פריסקופ. תערוכה מדליקה, שמזכירה לי סיפור על אפריקאי שנוסע לביקור בניו-יורק וקונה מקרר. שואלים אותו, ״למה אתה קונה מקרר? הרי אין לך חשמל באפריקה״. אז הוא עונה: ״בשביל מה אתה צריך מסכת צייד אפריקאית על הקיר? אתה מתכוון לצוד בצהריים?״.

5. מה תאחל לנו לשנה החדשה?

מה, נגמרה השנה? עוד פעם לא הספקתי כלום.

שבוע האיור ייערך בין התאריכים 12-3 בספטמבר, במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים איור״ של המחלקה לאמנויות בעיריית תל-אביב - יפו ובחסות חברת Wix. לפרטים מלאים כנסו לאתר שבוע האיור: http://www.illustrationweek.co.il

עיצוב לוגו "שבוע האיור": אלון בריאר