טעות נפוצה היא שספרי ילדים הם לילדים. לקרוא ספרי ילדים כשאתה מבוגר זה כמו לקרוא את האודיסאה: פתאום אתה מבין המון סרטים וסיפורים שראית. בתור מבוגר אתה גם רואה פתאום את כל הבדיחות למבוגרים שסופרים חכמים שותלים בין השורות, נדהם מיצירות בנות מאה שנה ויותר שעוברות בדהרה את מבחן הזמן, מתענג על השפה של פעם, ובעיקר רואה שההרפתקאות והדמיון נשארו בדיוק איפה שהשארת אותם. ברשימה הזו לא הזכרנו את כל המתרגמים וההוצאות - פשוט כי רוב הספרים יצאו בכמה מהדורות ותורגמו פעמים רבות.

אם אתם רוצים לקרוא חמישה ספרים, כדאי להתחיל מאלה:

1. הקוסם מארץ עוץ / ל. פרנק באום 

אתגר הקריאה - ספרי ילדים (צילום: סטדיו מאקו)
צילום: סטדיו מאקו
האגדה מספרת שהסופר פרנק באום ישב בחדר העבודה שלו, הביט במגירה בה תויקו מסמכים מהאות O ועד האות Z, וכך החליט לקרוא לממלכה שברא במוחו בשם OZ. ספר הילדים האמריקאי הקלאסי, על ילדה קטנה שמנסה לחזור הביתה אחרי שסופת ציקלון נשאה אותה אל ארץ עוץ, הוא גם סאטירה חברתית נוקבת על אופי האדם והחברה בארה"ב; למסע הגדול אל הקוסם מצטרפים דחליל בלי מוח, איש פח בלי לב ואריה פחדן, והמסר רוחניקי בעליל: התשובות והאמת נמצאים תמיד בתוכנו. צריך רק לחפש. 

2. אי המטמון / רוברט לואיס סטיבנסון

אתגר הקריאה - ספרי ילדים (צילום: סטודיו מאקו)
צילום: סטודיו מאקו
בסתיו אחד גשום בשנת 1881, כשגר בבקתה מבודדת, ירד רוברט לואיס סטיבנסון מחדרו וראה את בנו מצייר מפה של אי דמיוני. כך קם לתחיה אחד מספרי ההרפתקאות הטובים ביותר שנכתבו אי פעם. הייתי רוצה לספר לכם איך קיבלתי את הספר המופלא הזה כשהייתי ילדה קטנה, איך חלמתי בלילות על שודד ים מפלצתי עם רגל אחת מעץ העונה לשם ג'ון סילבר הארוך, ואיך אחר הצהריים הייתי משחקת עם הילדים בשכונה ומשחזרת איתם את הקרבות העקובים מדם. אבל כל זה יהיה שקר. את "אי המטמון" קראתי לראשונה בגיל 23, וחשתי תחושת החמצה גדולה על שלא קראתי אותו בילדותי. 

3. בילבי גרב ברך / אסטריד לינדגרן

אתגר הקריאה - ספרי ילדים (צילום: סטדיו מאקו)
צילום: סטדיו מאקו
כמו דמויותיה הספרותיות, גם חייה של אסטריד לינדגרן היו יוצאי דופן: היא גדלה בחווה באזור עני בדרום שוודיה להורים איכרים. מיד לאחר התיכון החלה לעבוד בעיתון, ונכנסה להריון מרומן עם העורך שלה. בשנת 1925 היה פתרון מקובל להריון מחוץ לנישואים – להינשא – אך לינדגרן סירבה להתחתן עם האב.

בילבי היא אייקון פמיניסטי, סמל לילדה שלא נכנעת לתכתיבי החברה. כשהייתי קטנה, בכל פעם שהייתי עצובה, בילבי היה הספר שהחזיר את החיוך לפניי. הוא עבר תלאות רבות, כולל טבילה באמבטיה, ועד היום כל פעם שאני פותחת אותו אני חוזרת להיות אותה ילדה קטנה שישבה בחדרה עם פנס מתחת לשמיכה והמשיכה לקרוא ולצחוק למרות השעה המאוחרת. 

4. פו הדב / א"א מילן

אתגר הקריאה - ספרי ילדים (צילום: סטודיו מאקו)
צילום: סטודיו מאקו
כשהייתי ילדה שנאתי את פו הדב. היו לנו בבית שלושה ספרים ישנים ובלויים ולא הסכמתי בשום פנים ואופן לקרוא בהם. רק בשנת 2004, כשהספר יצא לאור בתרגום חדש של אבירמה גולן ובצירוף שני דיסקים בהם היא מקריאה אותו, ישבתי במכונית, הקשבתי לדיסקים והתגלגלתי מצחוק. דוב קטן וטיפשון, ארנב תזזיתי, חזרזיר היסטרי אובססיבי וחרדתי, ינשוף חכם ומתנשא, חמור דכאוני, אמא קנגורו נפלאה ואוהבת ובנה הקטנטן וכמובן, איך אפשר בלי, כריסטופר רובין. חבורה שכזו לא נראתה בשום מקום, וביחד הקסם התחולל בין המילים, השורות והדפים. מי שלא קרא כיצד פו, ארנב, חזרזיר ואיה תכננו לחטוף את רו, התינוק של קנגה הקנגורו, לא מבין עד כמה הספר הזה מצחיק וגאוני. 

5. אליס בארץ הפלאות / לואיס קרול

אתגר הקריאה - ספרי ילדים (עיבוד: סטדיו מאקו)
עיבוד: סטדיו מאקו
מה לא אמרו על לואיס קרול. שהוא פדופיל, שאסף תמונות של ילדות קטנות, שהוא היה מכור לאופיום, שסבל מגמגום ומהזיות, אפילו שהוא-הוא ג'ק המרטש. אך על דבר אחד אין וויכוח: אליס בארץ הפלאות הוא אחד הספרים החשובים שראו אור במאה-19, והדיאלוגים השנונים ומעוררי המחשבה שמופיעים בו משפיעים על יוצרים ואמנים רבים גם מאה חמישים שנה לאחר פרסומו. כמו בספרים רבים שנכתבו באותה תקופה, רב הסמוי על הגלוי, ותחת סיפור כביכול אגדי, מסתתרת ביקורת חברתית נוקבת. את הספר קראתי לראשונה כשהייתי נערה בת 16, ומאז אני מקפידה לקרוא אותו לפחות פעם בעשור, וכל פעם מגלה בו עוד תובנות ועומק.

אם אתם רוצים לקרוא 18 ספרים, זו התכנית השנתית שלכם:

6. סוד הגן הנעלם / פרנסס הודג'סון ברנט 

העולם קשה ואכזרי, אך הידידות והאהבה הופכת אותו למקום נסבל יותר. 

7. האסופית / לוסי מוד מונטגומרי

בחיים לא תמיד מקבלים מה שרוצים, אבל כדאי לבדוק היטב מה בכל זאת קיבלנו לפני שממהרים להחליף.

8. אבא ארך רגלים / ג'ין ובסטר

לפעמים בחיים צריך יותר מזל משכל, אבל הכי טוב זה לקבל את שניהם יחד.

9. פוליאנה / אלינור ה. פורטר

ספר שהפך למילה נרדפת לאופטימיות כדרך חיים, גם כשרע מאד.

10. ניקולא הקטן / רנה גוסיני, איורים: ז'אן  ז'אק סמפה

כשאבא של אסטריקס פוגש את גדול המאיירים של צרפת כולנו מרוויחים.

11. משפחתי וחיות אחרות / ג'רלד דארל

מסתבר שפרוקי רגליים ודו חיים יכולים להיות הדבר הכי מעניין בעולם אם הסופר הנכון כותב עליהם.

12. שלושה בסירה אחת / ג'רום קלפקה ג'רום

מי יכול היה לנחש שספר חסר עלילה על שיט בסירה על נהר התמזה יכול להיות כל כך שנון ומבריק.

13. ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין

כשהומור משובח וטכנולוגיה של המאה ה-19, עוברים יחד לאנגליה לתקופתו של המלך ארתור.

14. קטיוש הקוסם / יאנוש קורצ'ק

הרבה לפני שהארי פוטר היה בתכנון, קטיוש לימד את עצמו להיות מכשף.

15. ילד ושמו אמיל / אסטריד לינדגרן

כמו בילבי רק לבנים. 

קראתם הכל? הנה עוד שלושה למתקדמים:

16. פיטר פן / ג'יימס מתיו ברי. כן כן, ראיתם את הסרט, את ההצגה ואת הסדרה. הספר זה הדבר האמיתי.

17. גבעת ווטרשיפ / ריצ'רד אדמס. מסתבר שארנבים הם לא תמיד חמודים.

18. מרשעת / גרגורי מגווייר. קורות חייה של המכשפה הרעה מהמערב. לא לילדים.

 מה פספסנו? הוסיפו עוד המלצות בתגובות

לכל אתגרי הקריאה של שבוע הספר