הסאגה סביב המשפט שבמסגרתו הקליטה חני נחמיאס את מנכ"ל הקאמרי לשעבר, נעם סמל, ופורסמה ב-mako לראשונה, הגיעה השבוע לסיומה. בית משפט השלום בתל אביב פסק בתחילת השבוע כי אורי פסטר ואביב קורן ישלמו למיכל אקרמן כ-150 אלף שקלים בתביעת זכויות היוצרים שהוגשה נגדם.

אקרמן, שכתבה מחזמר בשם "גולדי חזיות", טענה כי פסטר וקורן הבטיחו שלא לעשות שימוש במחזה בלי לשתף אותה בתגמולים ובהכנסות, כמו גם ביוקרה וברווחים. כשגילתה כי השניים פונים לתיאטראות ומתכוונים להשתמש ביצירה, היא שלחה מכתב לכל התיאטראות בדרישה להתנהל מולה בנוגע לרכישת הזכויות והשימוש בהן. בית המשפט קיבל את מרבית טענותיה, ודחה את הטענה של קורן ופסטר, שטענו כי אקרמן גרמה להם לאובדן הכנסות בכך שפנתה לתיאטראות. בנוסף, הוציא השופט עדי הדר צו מניעה קבוע המונע מפסטר וקורן לעשות שימוש במחזמר ללא קבלת רשות מאקרמן וללא מתן קרדיט.

מיכל אקרמן יוצגה בהליך על ידי עורכי הדין חן בכר ושי חצבני ממשרד עו"ד בכר שבתאי. עו"ד חן בכר אמר כי "זה יום חג לתעשיית התרבות במדינת ישראל. יידע עכשיו כל יוצר, טירון ואנונימי ככל שיהיה, שלא ניתן למחוק את זכויות היוצרים שלו בהינף יד או באמצעות כוחנות שמפעילים בכירים בתעשייה. להשקעה של יוצר יש מחיר כלכלי ואישי כאחד ואפילו אושיות כמו אורי פסטר ואביב קורן לא יכולים לעשות מה שבא להם. לאחר שנות מאבק ארוכות ומתישות, בית המשפט עשה צדק והעניק למיכל את זכויות היוצרים שנגזלו ממנה. מיכל אקרמן היא המחזאית של המחזמר 'גולדי חזיות'".

עו"ד חן בכר (צילום: מיכל רביבו)
עו"ד חן בכר | צילום: מיכל רביבו

כזכור, בספטמבר נחשף ב-mako כי חני נחמיאס הקליטה את מנכ"ל תאטרון הקאמרי לשעבר, נעם סמל, ללא ידיעתו, וכחלק מתביעת זכויות היוצרים המדוברת. בתביעה דרשה אקרמן באמצעות עורך דינה חן בכר פיצוי בגובה  600 אלף שקלים. בכר אמר בספטמבר כי "הקלטות הסתר שביצעה חני נחמיאס מעידות כי מדובר בחבורה שלא בוחלת באמצעים כדי להשיג את מבוקשה. נחמיאס מודה כי הקליטה שיחות פרטיות עם נעם סמל ועם המפיק חיים סלע מבלי ידיעתם. קיים גם ספק גדול אם היא יידעה אותם לגבי הגשת הקלטות לבית המשפט. זוהי בגידה באמון של מי שהיו קולגות קרובות של נחמיאס, בדיוק כפי שמיכל אקרמן נבגדה על ידי מי שנישל אותה מהמחזה שכתבה".

בפסק הדין מהשבוע, נכתב כי "אם נעם סמל משך ידיו מהמחזמר בגלל פניית מיכל, הרי עשה כן עקב ניסיונו הניהולי הרב, משום שהעריך, ובדיעבד בצדק, כי אביב כשל בעניין הסדרת זכויותיה של מיכל מלכתחילה וכן כשל בפגיעה בזכויות של מיכל לאחר סילוקה". בנוסף, קבע בית המשפט כי אביב קורן הוא שציין את מיכל אקרמן כמחזאית הבלעדית של "גולדי חזיות", ולכן "אין לו אלא להלין על עצמו בעניין זה".