אחרי אינספור שמועות על ספר אפשרי שכותבת מלניה טראמפ, כעת הגיע תורו של בן זוגה, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ - שבניגוד למלניה דווקא שמח מאוד להתייחס לשמועות, ובהצהרה לתקשורת בשבוע שעבר אמר שהוא "כותב את ספר כל הספרים", ושהוא כבר קיבל הצעות מבתי הוצאות לאור. "סירבתי לשתי הצעות, אני לא רוצה לסגור עסקה כרגע", אמר טראמפ באותה הצהרה, והוסיף כי שתי ההצעות הגיעו ממקורות לא צפויים, אבל לא ציין את שם ההוצאות. "אני כותב כמו משוגע כרגע בכל מקרה, וכשיגיע הזמן תראו את ספר כל הספרים".

ספר מאת טראמפ כמובן יהיה הצלחה מסחרית עצומה - התומכים שלו ירוצו לרכוש אותו ומתנגדיו, גם אם ירתעו מלשלשל כסף לכיס שלו, כנראה שלא יוכלו לעמוד בפני הפיתוי הגדול. אבל האם טראמפ באמת קיבל הצעות מהוצאות ספרים גדולות?

באתר פוליטיקו פנו לכמה דמויות בכירות בעולם הוצאות הספרים, ובדקו מה העמדה של עולם הספרות לגבי רכישה של ספר מאת הנשיא לשעבר. "אני חושב שיהיה קשה מדי לבדוק אם העובדות בספר מדויקות, האמת", אמר בכיר בתעשייה שלא הזדהה בשמו. "זו תהיה הבעיה. אם הוא אפילו לא מסוגל להודות שהוא הפסיד בבחירות, איך אפשר לפרסם את זה?".

בינתיים, לסגן של טראמפ, מייק פנס, דווקא ממש לא הייתה בעיה לסגור עסקה, והוא צפוי להוציא שני ספרים. על פי השמועות, מאחורי הקלעים טראמפ זועם על כך שפנס קיבל עסקה והוא לא, אבל הדובר שלו התעקש ש"הוא בסדר עם זה". 

בנוגע לשתי הוצאות הספרים שהוא כביכול דחה את הצעתן, טראמפ הוסיף כי מדובר ב"שתיים מההוצאות הגדולות והיוקרתיות ביותר, שהציעו לי הצעות בסכומים מאוד נאים שדחיתי", אבל עדיין סירב לנקוב בשמן. "זה לא אומר שאני לא אקבל את ההצעות האלה בעתיד", הוסיף הנשיא לשעבר. "הספר שלי הולך להיות הגדול מכולם, ועם 39 ספרים שנכתבו או נכתבים עלי, מישהו באמת חושב שבהוצאות האלה יסרבו להרוויח הרבה כסף? כמה מהאנשים הנבזיים ביותר על כדור הארץ מנהלים את החברות האלה. אין להם מוסר, אין להם כלום, רק את השורה התחתונה. והם בטח לא יודו בזה לפני הפרסום, אבל אחרי הם יעמדו מאחוריו".

בפוליטיקו פנו לחמש הוצאות ספרים גדולות (Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins, Macmillan Publishers, ו-Simon & Schuster), ובכולן נאמר שלא הציעו לטראמפ עסקת פרסום וגם לא שמעו על הוצאות אחרות שעשו זאת. "זה לא משנה מה היתרונות של עסקה שכזאת, כאבי הראש שהפרויקט הזה יביא יהיה גדול הרבה יותר מהפוטנציאל", אמר סוכן הספרות קית' אורבן. "כל עורך שיש לו מספיק אומץ לרכוש ספר כזה מכניס את עצמו לסיוט של בדיקת עובדות, עזיבה המונית של כותבים אחרים את ההוצאה, וצוות עובדים שימרוד". 

מקור אחר בעולם הספרות כתב בהודעת טקסט לפוליטיקו: "סביר להניח שבאמת פנו אליו מהוצאות בלתי צפויות. אבל זה יכול להיות, נניח הוצאת ספרים בזימבבואה", והוסיף אימוג'י של צחוק. מגיב אחר אמר: "יכול להיות שהציעו לו 100 דולר", ושלישי הגיב שהוא "סקפטי" לגבי הטענה שהוא קיבל שתי הצעות והוסיף: "הוא דפק כל כך הרבה אנשים בעולם הספרות לפני שהוא בכלל רץ לנשיאות, כך שאף הוצאה גדולה לא תעבוד איתו".

מי שכן מוכנים לקפוץ על ההזדמנות הם Regnery - הוצאת ספרים שמתמחה בספרות פוליטית רפובליקנית, והוציאו לאור ספרים מאת שרה פיילין, טד קרוז, אן קולטר, מייק פנס ועוד. "נשמח לדבר עם הנשיא טראמפ כשהוא מוכן להוציא לאור את הספר", מסרה דוברת ההוצאה.