איזה ספרים מונחים על השידה שלך כרגע?

ישי שריד (צילום: עדי בן שושן)
ישי שריד | צילום: עדי בן שושן
"'רבי ישראל בעל שם טוב ובני דורו', מאת פרופ' רחל אליאור. ספר ארוך ומפורט אודות הבעל שם טוב, מייסד החסידות. מתוך האומללות של החיים בגולה הוא הצליח להפיח תקווה ולחולל מהפכה רוחנית, שהתבססה על תיקון עולם, שוויון ואחווה. מרתק ומעורר השראה. הלוואי עלינו בימינו מורי הלכה כאלה. השני הוא 'הנאשמת' מאת אגטה טושינסקי. סיפור חייה של ויירה גראן, שהיתה ידועה כזמרת של גטו ורשה. לאחר השואה נחשדה כמי ששיתפה פעולה עם הגסטפו. אישה יפה, שאפתנית ומוכשרת שנלכדה בסיטואציה בלתי אפשרית, ובשארית חייה ניסתה לטהר את שמה, ללא הצלחה".

מה הספרים האהובים עליך בכל הזמנים?

"'הזר' מאת אלבר קאמי, ספר ים תיכוני מבריק ובן אלמוות; "'וזרח השמש', מאת ארנסט המינגווי - אחרי הכל, אין על המינגוויי; ו'המשפט', מאת פרנץ קפקא, שמאחורי ה"קפקאיות" שלו יש הומור מוסווה נהדר של עורכי דין (כפי שקפקא היה), ותחושת חטא קדמון שמצדיקה את גזר הדין".   

מה הספר העברי האהוב עליך מהשנים האחרונות?

"'קולות של עשרות רגליים זעירות צועדות בכעס על אדמת כדור הארץ", מאת אדם קומן. ספר זרוק ולפעמים מצחיק עד דמעות על תופעת האמנים הצעירים (או כאלה המכנים עצמם כך) שנוהרים לברלין. מזמן לא צחקתי כך מספר".

איזה ספר קראת הכי הרבה פעמים?

"'תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984. זה בשביל הפרנסה. לא מומלץ לחובבים".

עם איזה סופר היית יושב לבירה, ומה המשפט הראשון שהיית אומר לו?

"עם המחבר האלמוני והגאון של התנ"ך. המשפט הראשון היה, כמובן: 'פגשת את אלוהים?'"

מהו ספר שולחן הקפה האולטימטיבי?

"'נשים יפות אוכלות במסעדות טובות' הספר אמנם טרם יצא לאור, אבל אני בטוח שמצפה לו הצלחה רבה".

איזה ספר היית מכניס לתכנית הלימודים לבגרות?

"'אנדיורנס' מאת אלפרד לנסינג. הסיפור האמיתי והמדהים אודות הספינה שהפליגה בשנת 1914 לחקור את אנטארקטיקה, טבעה, וסיפור ההישרדות המופלא של אנשי צוותה. סיפור על מנהיגות, אומץ, רעות וקור רוח".

איזה ספר כדאי לתת מתנה לאישה שמאוהבים בה?

"שיר השירים, מאת המחבר האלמוני שאזמין לבירה (או שלמה המלך, על פי המסורת). "הינך יפה רעייתי, הינך יפה", לא נכתבו עוד מילים יפות מאלה".

השלישי / ישי שריד
השלישי / ישי שריד

איזה ספר היית לוקח לטיול ארוך?

"''שירים משכבר', מאת נתן אלתרמן, אשר מקבץ את שלושת ספרי השירה הראשונים שלו. בשירים דוברת דמות ההלך, אשר מחפשת דרכה ומשתאה על נפלאות ונוראות העולם. "עוד חוזר הניגון, שזנחת לשווא, והדרך עודנה נפקחת לאורך, וענן בשמיו, ואילן בגשמיו, מצפים עוד לך עובר אורח".

מי הדמות הספרותית הכי מעצבנת אי פעם?

"'פרדינן בארדאמי, גיבור 'מסע אל קצה הלילה' מאת לואי פרדינן סלין. פחדן, חרמן, תאב בצע, הפכפך, מתנשא, מלא חולשות אנוש, כפי שהיה ודאי גם המחבר, שברבות הימים התדרדר לשפל המדרגה ותמך בנאצים. ובכל זאת הספר מהפנט ומרתק, דווקא בגלל הדמות הפגומה שמתגלגלת בין דפיו".

איזה ספר קראת ולא הבנת ממה כולם מתלהבים?

"'האיש בלא תכונות', מאת רוברט מוסיל. אלוהים אדירים, כמה משעמם (ובשני כרכים), ויסלחו לי מלומדי הספרות".

איזה ספר היית שולח במתנה לראש הממשלה?

"'השלישי', שאני כתבתי. כדי שלא יתגשם מה שמתואר שם".

איזה ספר אתה מתפדח שעוד לא קראת?

"נו, כאן לא אהיה מקורי, 'בעקבות הזמן האבוד' מאת מרסל פרוסט. זה המקום להתוודות – לא קראתי, ולמען האמת ספק אם אקרא. כנראה שאמשיך להנהן בידענות כאשר יוזכר שמו בשיחות ספרותיות".

"השלישי", ספרו הרביעי של ישי שריד, יצא לאור החודש בהוצאת עם עובד