לא רק מתכונים וריקודים: חידה ספרותית בת 87 שנה עלתה לאחרונה לכותרות בזכות סרטון טיקטוק שהעלתה צעירה אמריקאית בשם שרה סקנל - והפכה ספר נשכח למתנה נחשקת לחג המולד. בסרטון של סקנל, שצפו בו עד כה יותר מ-5.6 מיליון פעמים, היא תיעדה את ניסיונותיה לפענח חידה שדורשת סידור מחדש של ספר מתח. 

"Cain's Jawbone" ("עצם הלסת של קין") הוא ספר מתח משנת 1934 שכתב אדוארד פואי מאת'רס, שהיה ממציא תשבצי ההיגיון של האובזרבר הבריטי. בספר 100 עמודים שצריך לפענח את הסדר הנכון שלהם, כדי לפתור את תעלומת הרציחות שבמרכז המותחן. על פי הגרדיאן הבריטי, רק ארבעה אנשים הגיעו לפתרון החידה מאז שהספר יצא לאור.  

הוצאת Unbound העצמאית, שפועלת בשיטת מימון המונים, הודיעה בחודש שעבר על הדפסת 10,000 עותקים, ובתוך כמה ימים הבהירה כי תדפיס 70,000 עותקים, משום שהיא אינה עומדת בביקוש. חנויות ספרים פיזיות ווירטואליות בארה"ב ובבריטניה מדווחות על ניסיונותיהן להשיג עותקים של הספר כדי לספק אותו ללקוחות הרבים ששואלים לגביו, בעיקר לקראת חג המולד. כרגע נראה שעותקים חדשים יגיעו לחנויות באמצע החודש. האחראית על המכירות בהוצאה אמרה לאתר שעוסק בשוק הספרים כי "זה מדהים לראות את הביקוש ל'Cain's Jawbone' בעשרות הימים האחרונים ואנחנו עובדים קשה מאוד כדי להגביר את קצב ההדפסה". 

Cain's Jawbone (צילום: מתוך האתר של הוצאת Unbound)
"אנחנו עובדים קשה מאוד כדי להגביר את קצב ההדפסה". "Cain's Jawbone" | צילום: מתוך האתר של הוצאת Unbound

מטבע הדברים, בלתי אפשרי להסביר את החידה עצמה מבלי לצלול לתוך הספר - אך עיקר התעלומה סובב סביב שישה מקרי רצח מסתוריים. הקוראים, כאמור, צריכים לסדר מחדש את עמודי הספר (שבמהדורה מאוחרת יותר הופץ כקובץ כרטיסיות) ולגלות את שמותיהם של כל הרוצחים והקורבנות שלהם. מספר הקומבינציות האפשריות הוא עצום, כשלמעשה מדובר במספר בן לא פחות מ-158 ספרות.

בעת ההוצאה המקורית של הספר, שני קוראים הצליחו לפתור את התעלומה, וזכו בפרס של 25 לירות שטרלינג כל אחד. שנים חלפו, קורא נוסף פיצח את החידה, ובשנת 2019 הספר יצא במהדורה שנייה - כשהפעם פרס הזכייה עמד על 1,000 פאונד, סכום שאמור להיות שווה ערך לסכום הזכייה המקורי. מבין 12 משיבים, הקומיקאי הבריטי ג'ון פינמור היה היחיד שהצליח. סקנל, נכון לרגע זה, טרם הפכה לפותרת החמישית. בשיחה עם הגרדיאן היא סיפרה שנתקלה בספר במקרה, במהלך ביקור בחנות ספרים עצמאית ליד ביתה. 

"הנחתי ש-10 דולר הם לא מחיר גדול במיוחד אם לא אצליח לפתור את החידה", סקנל הסבירה, "כמו שאני אומרת באחד הסרטונים שלי, מעולם לא קראתי תעלומת רצח, אבל אני אוהבת חידות הגיון, ולכן קניתי את הספר מלכתחילה". סקנל כבר קראה את הספר פעמיים, והיא מאמינה שתצליח למצוא את הסדר הנכון של העמודים - אך לא בטוחה שתדע לפתור את התעלומה כולה.

"אני יכולה לומר שההבדליים הלשוניים והתרבותיים בין 1934 להיום, ובין אנגליה לאמריקה, יהיו מאתגרים", סיפרה, "התחלתי באופן רשמי ב-2 בנובמבר, אבל אני לוקחת את הזמן כי המטרה שלי היא למצוא תשובה שאני מרוצה ממנה רק בדצמבר הבא. ממש לא ציפיתי שמיליוני אנשים יצטרפו אליי בפעילות, ובאמת שלא אכפת לי אם מישהו יפתור את החידה לפניי. כל מה שאני רוצה זה לבלות בזמן הפנוי שלי".

@saruuuuuuugh

Reply to @kiiiwiiibird are murd€r board contents traditionally not meant to ever move? genuine question ##fyp ##cainsjawbone ##booktok ##mystery

♬ original sound - sarah