טקס פרסי האוסקר שנערך בלילה שבין ראשון לשני כלל לא מעט זכיות היסטוריות. מלבד ההפיכה של "פרזיטים" לסרט הזר הראשון הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר, שלושה מתוך ארבעת השחקנים הזוכים בקטגוריות המשחק - בראד פיט, לורה דרן וחואקין פיניקס - זכו בפעם הראשונה על תפקידיהם, לאחר שנים ארוכות בהם נחשבו לשם דבר בהוליווד. במקרה של פיניקס, שזכה על תפקידו ב"ג'וקר", מתברר כי מדובר בזכייה סמלית במיוחד גם בפן האישי והמשפחתי. 

לאחר זכייתו של פיניקס בפרס, המגזין הוליווד ריפורטר פרסם קטע ארכיוני משנת 1989 בו מוצג אחיו המנוח של פיניקס - ריבר. ריבר פיניקס היה שחקן בעצמו - ואף זכה למועמדות לאוסקר - ומת בגיל 23 בעקבות מנת יתר שלקח מחוץ למועדון ה-Viper Room במערב הוליווד. בקטע הווידאו החדש מוצג ראיון עם ריבר מבכורת הסרט "באטמן", בגרסה בה כיכב מייקל קיטון בתור גיבור העל וג'ק ניקולסון בתור הג'וקר - תפקיד שלימים יגולם על ידי אחיו הצעיר של ריבר.

"הציפיות שלי מאוד ברורות: אני עומד לצאת מכאן ולאהוב את מה שראיתי", מספר פיניקס בן ה-19, ומוסיף: "אני מקווה שהסרט ישמור על הזיכרונות הנהדרים שיש לי מסדרת המקור". הסרטון שצף מחדש כעת מציג קשר מרגש למדי בין השחקן הצעיר לתפקיד שאחיו עוד יזכה עליו באוסקר, ומגלה כי סדרת הטלוויזיה "באטמן" משנות ה-60 הייתה אחת האהובות עליו. "אני גדלתי עליה, זו אחת התכניות היחידות שצפיתי בהן", מגלה ריבר בראיון.

בנאום הזכייה שלו בטקס האוסקר - שארך קצת פחות מ-4 דקות - חלק פיניקס כבוד לאחיו המנוח, ששימש גם כמוזיקאי. "כשהיה בן 17, אחי כתב את המילים - 'רוץ להצלה באהבה, והשלום יבוא'", סיפר השחקן בתום הנאום שלו. 

נאום הזכייה של פיניקס עסק גם בנושאים נוספים. בין היתר, קרא השחקן - שמקפיד להגיע לטקסי הפרסים עם אותה חליפה מטעמים אקולוגיים - למודעות סביבתית גבוהה יותר. "הפכנו מנותקים מהעולם הטבעי שלנו, (...) אנחנו הולכים לטבע וגוזלים ממנו את המשאבים", הסביר פיניקס, שבחר גם להסתכל על הנושא בזווית חיובית: "אני חושב שאנחנו יכולים להשתמש באהבה ובחמלה עקרונות המנחים שלנו. אנחנו יכולים ליצור ולפתוח מערכות שיטיבו עם כל היצורים החיים ועם הסביבה שלנו".