לפני קצת יותר משנה, ב-21 במאי 2019, הציג ג'ורג' ר. ר. מרטין, מחבר ספרי "משחקי הכס", הבטחה חד משמעית בפני מעריציו חסרי הסבלנות: אם הוא לא יסיים לכתוב את "רוחות החורף", הספר השישי בסדרת "שיר של אש וקרח" (עליה מבוסס הלהיט של HBO), עד ה-29 ביולי 2020 - יש למעריציו את האישור שלו לשלוח אותו למאסר. עכשיו תסתכלו על לוח השנה, ותגידו לנו בעצמכם איזה יום היום (או יותר נכון, אתמול). 

ההתחייבות של מרטין, שפורסמה במקור בבלוג שלו, לא ציינה את התאריך הספציפי בו ייקבע כי הוא ראוי לעונש. ועדיין, הסופר העמיד נקודת זמן שלא משתמעת לשני פנים. "בנוגע לסיום הספר", כתב בפוסט על ביקור שלו בניו זילנד, "אני מפחד שהמדינה תסיח את דעתי יותר מדי (...) אבל אומר לכם את זה - אם אין לי את 'רוחות החורף' ביד כשאני מגיע ל'Worldcon' (כנס מדע בדיוני שמתקיים מדי שנה במדינה אחרת, ר.א) בניו זילנד, יש לכם כאן את אישורי בכתב לכלוא אותי בבקתה קטנה באי וייט עד שאני מסיים".

כבר בזמן ההודעה מרטין ידע טוב מאוד על איזה תאריך מדובר. תאריכי ה"Worldcon" שבניו זילנד נקבעו זמן רב מראש, והדיווחים אודות אותה התחייבות כבר ציינו את ה-29 ביולי כתאריך האחרון ליציאת הספר החדש.  אז נכון, הקורונה כאן, ולא רק שאין איך לשלוח את מרטין האמריקאי לעונש באותו אי נידח (בו נמצא גם הר געש פעיל) - אין לו גם איך להגיע לכנס המדובר. רק שבהתאם לשלל אירועים אחרים, גם ה"Worldcon" השנתי מתקיים בכל זאת, פשוט באופן וירטואלי. יותר מזה - מרטין אפילו משתתף בכנס גם הוא, והיה זה שהזניק את רצף האירועים בו.

מרטין, בינתיים, ממלא פיו מים. הציוץ האחרון בחשבון הטוויטר הפעיל של הסופר עלה אתמול, ובמסגרתו הוא קידם את האירוע הוירטואלי החגיגי. הציוץ של מרטין לא כלל התייחסות כלשהי לאותה התחייבות כלפי המעריצים שלא התתמשה, והם, מצדם, לעגו לו בתגובות לציוץ ובמקומות אחרים.

אחד הגולשים, למשל, מצא את הדיווח ראשוני אודות ההתחייבות של מרטין, וצירף לו את אותה תמונה של הסופר, רק שהפעם הוא מאחורי סורג ובריח. "זה ה-29 ביולי 2020 ג'ורג'. איפה הספר גורג'?", כתב גולש אחד, ואחר כבר היה רשמי הרבה יותר: "אדוני, אתה תחת מעצר על כך שלא פרסמת את 'רוחות החורף'. יש לך את הזכות לשמור על שתיקה" והמשיך לכתוב בפני הסופר את הזכויות אשר ניתנות לו. 

גולש נוסף כתב תגובה אפשרית של מרטין, בה הוא מתייחס לעונות האחרונות והשנויות במחלוקת של "משחקי הכס", שם היוצרים נשענו על חומרים חדשים ולאו דווקא על ספריו המקוריים. "טוב, אתם יכולים לכלוא אותי", כתב, "אבל שאלוהים יעזור לי, אם אתם תעשו את זה אני אכתוב את הספרים כך שהם יתקדמו בדיוק כמו הסדרה של HBO. בדיוק כמו הסדרה. לאד שירן יהיה תפקיד אורח. אל תחשבו שאני לא אעשה את זה, ממזרים".

הספר האחרון שפורסם בסדרת "שיר של אש וקרח" הוא "ריקוד עם דרקונים", שיצא לאור בשנת 2011 וכולל את אירועי העונה החמישית של "משחקי הכס". מרטין אמנם המשיך להוציא ספרי משנה שונים העוסקים, כל אחד בדרכו, בעלילות של ווסטרוז ויתר הדמויות הבולטות בה, אך תשומת הלב של המעריצים הייתה מופנית ברובה לקראת יציאת הספר הרשמי השישי, שכרגע עדיין לא ברור מתי ייצא, אם בכלל.