פרופסור אקס מוגבל לכיסא גלגלים מאז שהיה גבר צעיר (כיסא גלגלים מרחף ומשוכלל, אבל בכל זאת), אך השחקן המזוהה ביותר עמו תמיד היה נמרץ, צעיר ורענן מדמותו של מנהיג האקס-מן. פטריק סטיוארט גילם במשך שנים את דמותו של המוטאנט הטלפתי המבוגר, ובסרט "לוגאן - וולברין" הוא כבר נחשף כשהוא בשנותיו האחרונות, קשיש הלוקה בדמנציה. כשסטיוארט בן ה-77 נשאל בהרצאה בפני סטודנטים לקולנוע כיצד התחבר לדמות המבוגרת ממנו בהרבה, הוא חשף כי גם הוא סובל בחודשים האחרונים מבעיה רפואית וחולה במחלת ורטיגו קשה הגורמת לסחרחורות ובחילה.

בשיחה החושפנית, סטיוארט סיפר על ההתמודדות עם המחלה: "אני סובל מורטיגו. אני סובל מזה כבר שמונה חודשים, וזאת הסיבה שוודאי ראיתם שהלכתי כל כך בזהירות על המדרגות. אני סובל מסחרחורת קבועה. זה יעבור מתישהו, ככה הבטיחו לי, ראיתי שבעה רופאים וכרגע אני בידיים של פרופסור לנוירולוגיה בלונדון. וכולם אמרו שזה יעבור... זה באוזן הפנימית ובעיניים, בראייה. ואנחנו מנסים ממש לתכנת מחדש חלקים קטנים במוח שלי שמקבלים אותות מהעיניים ומהאוזניים ומהגוף, ולא מצליחים לעבד אותן".

הוא המשיך להרגיע והסביר כי לא מדובר במחלה כרונית: "כולם אומרים שזה יחלוף, זה לא משהו שאין לו תרופה. אתה יודע, אין לי סרטן או משהו כזה. אבל זה לא נעים. הדבר הטוב היחיד הוא שזה עובר כשאני שוכב אופקית, אז אני ישן נהדר".

פעילות נוספת שסטיוארט לא ויתר עליה היא נהיגה, אך הוא הסביר כי בזמן נהיגה הוא לא חש בסימפטומים של המחלה: "אני מאוד אוהב לנהוג, אז אני יכול להיכנס למכונית וכבר אין לי סחרחורת. אני יכול לנהוג בכל מקום בכל מהירות, אפילו הייתי במירוץ מכוניות, אז זה מרתק את הרופאים. הם מנסים להבין למה הנהיגה לא גורמת לי לסחרחורת, אבל היא לא". אז אם בימים אלה הוא מתקשה ללכת, אך ישיבה בכלי ממונע מנטרלת את הסימפטומים, האם התשובה לכל צרותיו היא הכיסא המרחף של פרופסור אקס? אוקיי כנראה שלא, אבל אנחנו עדיין מאחלים החלמה מהירה לסטיוארט - עבורנו תמיד קפטן פיקארד - וכמו שאומרים אצלכם, חיה שנים ארוכות ותשגשג.

mako תרבות בפייסבוק