השנה האחרונה הייתה אחת העסוקות בקריירה של מלי לוי. אחד התפקידים שקיבלה לוי, ב"מלכת היופי של ירושלים", התחבר לשורשים של אימה - וגם לאלו של מלי עצמה, שזכתה בתואר הזה בגיל 14. אבל על סגירת המעגל העיבה ההידרדרות במצבה של האם, שנפטרה ולא זכתה לראות את בתה בתפקיד. בריאיון חשוף היא מספרת על השנה הקשה והעמוסה, ההתחלות החדשות מתקופת הקורונה - וגם השיר החדש ש"נולד". 

בשנה האחרונה היא גם הקימה אתר אופנה, שבו היא מוכרת בגדים ומוצרי טיפוח: "בגדול החלום הוא לעשות את זה בית אופנה קטן שלי, ועכשיו בקרוב החלטתי להוציא גם בושם".

עכשיו את מגדירה את עצמך גם אשת עסקים?

"שמע, בוא לא נחיה בסרט. אני ועסקים - זה הצד של שמעון, אני בצד האומנותי".

מלי לוי ובעלה שמעון גרשון (צילום: N12)
"אני ומלי עדיין שני ילדים". מלי לוי ושמעון גרשון | צילום: N12

כמה שנים אתם ביחד?

"21 שנים", עונים השניים.

מה הסוד שלכם?

שמעון: "לא יודע, נראה לי שאני ומלי עדיין שני ילדים שכל הזמן מחפשים איך לגדול ולצמוח ביחד ואני משגע אותה קצת והיא משגעת אותי"

"עסקים - זה הצד של שמעון, אני בצד האומנותי"

איך הייתה לכם השנה הזו של הקורונה? להרבה זוגות זה היה סיר לחץ כזה

שמעון: "האמת שהיא שיגעה אותי לגמרי. עם השעמום צמח הטיקטוק בבית, בזכות הבת הילי גם. זה הגיע גם אליה ואז הכניסו גם אותי לחגיגה. קיבלתי על זה תגובות לא רעות, האמת, על כמה סרטונים"

מלי: "יש לו את זה"

שמעון: "הייתי בסדר?"

מלי: "כן"

שמעון: "אבל היה בסך הכול מאוד כיף בתקופה הזו, להיות בבית"

מלי: "בעיקר להיות עם הילדים, פתאום הבנתי כמה אני צריכה את זה מעבר לכמה שהילדים צריכים אותי - כמה הם מראה שלי וכמה הם נותנים לי וכמה אני היום במקום שהילדים מלמדים אותי"

שמעון: "היה תענוג ואיך שנפתחו השמיים רצינו לברוח"

מלי: "נכון"

מלי לוי ומשפחתה (צילום: N12)
"ישבנו מול הפרופסור והוא אמר שהוא לא משתיל את אמא שלי". לוי ומשפחתה | צילום: N12

התפקיד המרגש, סגירת המעגל והפרידה הקשה מהאימא

בשנה האחרונה לוי הצטלמה לשתי סדרות במקביל: לתפקיד נעמה מלכה בעונה השנייה של "מלכות" שתעלה בקרוב בהוט, ולתפקיד ויקטוריה פרנקו ב"מלכת היופי של ירושלים" ביס - תפקיד בעל חשיבות אישית מיוחד. "אימא שלי ז"ל כבר התרגלה שאני מקבלת תפקידים, כבר לא כל כך התרגשה מכל תפקיד שלי. כשאמרתי לה שאני הולכת לאודישן הזה היא מאוד התרגשה ואמרה לי 'מלי תקבלי את זה, בבקשה תקחי את זה'. וכמובן שהבנתי למה - היא דוברת לדינו, אנחנו בני דודים שלישיים של משפחת הרמוזה, יש לה קשר אישי לסיפור והיא נורא אהבה את הספר וקראה אותו כמה פעמים, וגם זכיתי במלכת היופי של ירושלים בגיל 14".

מלי לוי ומשפחתה (צילום: N12)
"הרגשתי מתוסכלת שלא יכולתי להיות עם אמא 24/7", לוי ומשפחתה | צילום: N12

"אני זוכרת שבאתי לאודישן עם אחריות שאני חייבת לקחת את התפקיד - אימא שלי חולה, אני לא יכולה לאכזב אותה - וזה מה שהיה", היא נזכרת. "כל התפקיד הזה מוקדש לה, לצערי היא לא זכתה לראות את הסדרה. כשאני מסתכלת על זה אחורה, אימא שלי גססה ואני מצאתי את עצמי בין שתי סדרות במקומות נידחים בארץ - נסיעות לצפת ובין תל אביב לירושלים, כי אני צריכה להיות איתה, והרגשתי מאוד מתוסכלת שלא יכולתי להיות שם 24/7 עם אימא, להחזיק לה את היד".

מלי לוי בריאיון (צילום: N12)
"היו תגובות מאוד אוהדות - זה עשה לי מאוד טוב", מלי לוי | צילום: N12

לפני שש שנים אובחנה לאה לילי לוי כחולה ב-IPF, מחלת ריאות קשה שמקצרת מאוד את תוחלת החיים. היא נזקקה להשתלת ריאה והגיעה עם המשפחה המורחבת לארצות הברית להכנות לניתוח, אבל ברגע האחרון נדחתה. "אני מבחינתי כבר ברילוקיישן - עושים שם השתלה, שנה אחרי ההשתלה צריך להיות שם ואסור לחזור לארץ", לוי משחזרת. "גם שם קיבלנו 'לא', כי היא הייתה מבוגרת. אני ממש זוכרת את הסצינה הזו - היינו שם אני, אחותי, אחיין שלי, אבא שלי ואימא שלי ואנחנו יושבים מול הפרופסור ואני אמורה לתרגם את מה שהוא אומר והוא אומר שהוא לא משתיל אותה".

מלי לוי בריאיון (צילום: N12)
"פתאום הבנתי כמה הילדים מלמדים אותי". לוי | צילום: N12

את אותה פגישה עם הפרופסור היא זוכרת עד עכשיו לפרטי פרטים. "הוא אמר 'אם זו הייתה אימא שלי אני לא הייתי משתיל אותה וזו העצה שלי אליכם'. אימא שלי אמרה 'תגידי לו שאני מוכנה למות על שולחן הניתוחים ולדעת שעשיתי הכול'. אני מתרגמת לו את זה, הוא משפיל ראש ואומר 'סורי'. ואז הגיעה הקורונה. כל מי שמת מקורונה, הריאות שלו לא שמישות".

"אימא שלי אמרה 'תגידי לו שאני מוכנה למות על שולחן הניתוחים ולדעת שעשיתי הכול'. אני מתרגמת לו את זה, הוא משפיל ראש ואומר 'סורי'"

מלי לוי באולפן הקלטות (צילום: N12)
"זה שיר שנולד מהתמודדות", מלי לוי חוזרת למוזיקה | צילום: N12

תקופת הקורונה לא רק מנעה את הסיכוי למצוא פתרון למחלה: "פתאום גם אין את המקום הזה שאתה יכול לחבק ולנשק וקרבה פיזית, כשאימא רק שמה עליך יד וזאת הנחמה - גם זה לא היה בשנה האחרונה. סירבתי להיפרד אבל הבנתי שזה הזמן אז אני צריכה להיפרד ולהגיד לה כדי שהיא תשמע שאני מודה לה על כל השנים האלה, והיא שמעה אותי. עשתה ככה עם העיניים וזה רגע שאני לא אשכח אותו כל החיים וגם אז לא הבנתי מה קורה, אבל אני באמת מנסה לא ליפול לשאול ולהיות בעשייה".

"כל התפקיד הזה מוקדש לה, לצערי היא לא זכתה לראות את הסדרה. הרגשתי מאוד מתוסכלת שלא יכולתי להיות שם 24/7 עם אימא, להחזיק לה את היד"

וכשלוי מדברת על עשייה, היא לא מתכוונת רק למשחק. בעשור האחרון היא לא מפסיקה לשחק, מדלגת מתפקיד לתפקיד בקולנוע בטלוויזיה ובהפסקת הפרסומות. דרך ארוכה עשתה הילדה שזכתה בגיל 14 בתחרות מלכת היופי של ירושלים והתחילה את קריירת המשחק בעיקר בתפקידים קטנים בטלנובלות ובניסיון לפתח קריירה מוזיקלית יחד עם בעלה וגיסה, שהוליד בעיקר להיט אחד גדול - "שמיים כחולים".

עכשיו היא גם חוזרת לאולפן ההקלטות, עם שיר שיצרה יחד עם איליה רוסיליו ומתן דרור, שני שמות שחתומים על כמה מהלהיטים הגדולים של השנים האחרונות. "זה שיר שנולד מהתמודדות, מול דעות, מול עצמך, מול קריירה ובכל הכובעים שלי בחיים: איזו אימא אני, איזו שחקנית אני, אני מול החלומות שלי, מול אנשים, מול הכול בעצם - ושמעון אחד, חמסה טפו", היא מסבירה. 

נשרוף את העולם, נטוס אל השמיים

כשיש לי כאן אותך מי בכלל צריך כנפיים

לרוץ הכי מהר, מקסימום ניפול

תראה אנחנו כאן, אנחנו כאן אחרי הכול

(מתוך השיר החדש)

מלי לוי באולפן הקלטות (צילום: N12)
"נשרוף את העולם, נטוס אל השמיים". לוי באולפן ההקלטות | צילום: N12

את מרגישה שניצחת?

"מרגישה שניצחתי, כן. ניצחתי הרבה דברים - ניצחונות מול עצמי, אחרי הכול ובזכות עבודה קשה והתמדה וריצות ובסוף להיות מאושר זה ניצחון ענקי. ההתרחבות, העשייה, המקומות שהם באמת לא באזורי הנוחות שלי, הם דברים שעושים לי טוב".

העשייה החדשה לא נעשית רק באולפן ההקלטות, אלא גם במטבח: בימים אלה היא מוציאה ספר מתכונים של אימה המנוחה. הפרויקט החדש של מלי לוי לא נועד במקור לקהל הרחב: "בשבעה חיטטנו בארונות ואז מצאתי את מחברת המתכונים הזו, מחברת יהלומים. הכול בכתב יד ועל פתקים שקרו תוך כדי".

"מרגישה שניצחתי הרבה דברים - ניצחונות מול עצמי. בסוף להיות מאושר זה ניצחון ענקי"

"בהתחלה לא היו לי תוכניות. רציתי להעביר את זה לילדים שלי לעשות מתכונים ושהם יטעמו ואז אמרתי 'יאללה אני עושה ספר מתכונים למשפחה, שיהיה לנו את זה מול העיניים עם התמונות של כל המאכלים'". יחד עם אינס ינאי, מתכונאית ויועצת קולינרית, הן משחזרות יחד את המתכונים מהמחברת של אימה.

מלי לוי מבשלת (צילום: N12)
"חיטטנו בארונות - ומצאתי מחברת יהלומים". מלי לוי | צילום: N12

העוקבים שלה באינסטגרם, כמעט 200 אלף, זוכים להצצה לחלק מתהליך האבל על אימא שלה. "יצא ככה שבאינסטגרם עשיתי עוגה, היו תגובות מאוד אוהדות ואנשים תייגו 'לעילוי נשמת לאה לילי בת מלכה' וזה עשה לי מאוד טוב, הרגשתי שזו עוד דרך בהתמודדות שלי ובהנצחה".

בדברים שבישלת עד עכשיו הצלחת לשחזר את הטעם של פעם?

"אני יכולה להגיד לך שהריחות היו מאוד דומים. הצלחתי בעוגת התפוז אבל זה קרה אחרי כמה פעמים, והיה לי אפילו רגע כזה כשטעמתי את עוגת התפוז ואמרתי 'וואו, אימא'".