35 שנים לאחר שזכתה בפרס לשחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן (על "זעקה באפלה"), חזרה מריל סטריפ לפסטיבל היוקרתי כדי לקבל את פרס דקל הזהב לשם כבוד. בטקס המרגש אמרה השחקנית הצרפתייה ז'ולייט בינוש לסטריפ בדמעות: "שינית את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על נשים בעולם הקולנוע ובכל זאת, בניגוד אליי, את לא לוקחת את עצמך ברצינות".

סטריפ, מהשחקניות הגדולות בכל הזמנים, זכתה בשלושה פרסי אוסקר, תשעה פרסי גלובוס הזהב ועוד מאות פרסים אחרים. לאורך השנים הכוכבת פעלה לקידום שוויון זכויות נשים בהוליווד וכן לא חששה להביע את דעתה בשום נושא.

"כשהייתי כאן בפעם אחרונה כבר הייתי אמא לשלושה, כמעט בת 40 וחשבתי שהקריירה שלי נגמרה", אמרה סטריפ במהלך נאום קבלת הפרס. "זו לא הייתה תחושה מנותקת המציאות אז, והסיבה היחידה שאני כאן זה בזכות אומנים מוכשרים שעבדתי איתם". סטריפ הודתה לקהל: "אני חייבת לכם המון. אני מודה לכולכם על כך שלא נמאס לכם מהפנים שלי".

מריל סטריפ וז'ולייט בינוש בפסטיבל קאן 2024 (צילום: Pascal Le Segretain / Staff, getty images)
מריל סטריפ וז'ולייט בינוש בפסטיבל קאן 2024 | צילום: Pascal Le Segretain / Staff, getty images

יום לאחר הטקס המרגש הגיעה סטריפ לאולם הדבוסי בקאן למפגש עם הקהל ודיברה על הקריירה הענפה שלה. "כשביקרתי כאן בפעם הקודמת המארגנים אמרו לי שאצטרך שומר ראש", נזכרה סטריפ והמשיכה: "בארה"ב לעולם לא הסתובבתי עם שומרי ראש, אבל בסופו של דבר נאלצתי להסתובב כאן עם 12 שומרי ראש צמודים כדי להדוף את המעריצים. הייתי המומה והתחלתי להבין שאני כוכבת בין-לאומית".

סטריפ סיפרה שאת הנאום המפורסם מ"קרמר נגד קרמר", הסרט שהביא לה את האוסקר הראשון בקריירה (לשחקנית המשנה הטובה ביותר), היא כתבה בעצמה אחרי שניהלה דיון ארוך עם דסטין הופמן ועם במאי הסרט רוברט בנטון על איך לגלם אישה שייתכן שלא מעוניינת בחזקה של בנה הקטן. "אני ודסטין כתבנו גרסאות שונות של הנאום ולשמחתי הגרסה שלי נכנסה לסרט. בזכות הסרט הזה הבנתי כמה סרטים יכולים להשפיע על בני אדם וגם את היכולת שיש לי להשפיע על נשים". עוד סיפרה סטריפ כי מרוב התרגשות מהזכייה הראשונה, היא כמעט שכחה את הפסלון המוזהב של האוסקר בשירותים.

סטריפ התייחסה גם לסרט "בחירתה של סופי" ולסצנת הבחירה המפורסמת, שבה היא מגלמת אישה שמגיעה למחנה ההשמדה אושוויץ ונאלצת לבחור את מי מילדיה לשלוח לתאי גזים. "זו אחת הסצנות המטרידות ששיחקתי בחיי, עשיתי אותה בטייק אחד", היא נזכרת. "הרגשתי שאני כמעט טובעת כשצילמנו את הסצנה".

מריל סטריפ בפסטיבל קאן 2024 (צילום: Andreas Rentz / Staff, getty images)
מריל סטריפ בפסטיבל קאן 2024 | צילום: Andreas Rentz / Staff, getty images

הכוכבת סיפרה שחיפשה לגלם דמויות חזקות כבר מגיל צעיר. "אני מרגישה שגרירה פמיניסטית ותמיד נלחמתי על זכויות נשים. מעולם לא אתן שיציגו אותי כנחותה מכוכבים גבריים על הסט. אני שמחה שבימינו נכתבים תפקידים ראויים לנשים, תפקידים שהופכים ליותר ויותר עמוקים ומעניינים".

אם בנשים עסקינן, סטריפ התייחסה לעבודתה ב"אשת הברזל", עליו זכתה באוסקר השלישי (והאחרון עד כה) בקריירה. "בעבודה על הסרט התרכזתי בעיקר באובדן הכוח של אחת הנשים החזקות בעולם. להפוך כל יום אחרי כמה שעות איפור למרגרט תאצ'ר הייתה חוויה מדהימה".