הלילה החגיגי של ליהי קורנובסקי הסתיים בנטישה: השחקנית הישראלית התייצבה שלשום (ב') על השטיח האדום בפסטיבל הקולנוע בקאן לרגל בכורת סרט בינלאומי חדש בהשתתפותה - "Crimes of the Future" ("פשעי העתיד", בתרגום חופשי) - וכלי התקשורת מסביב לעולם מדווחים על התגובות הקשות של הקהל באולם לתוכן הגרפי שהוצג בו. לא מדובר בפעם הראשונה שבה סרט שמוקרן בפסטיבל מזעזע את הצופים, ובשנה שעברה "טיטאן" דווקא מינף את אותן תגובות קיצוניות לזכייה בפרס דקל הזהב הנחשק.

"פשעי העתיד", שמסמן את חזרתו של הבמאי הקנדי דיוויד קרוננברג ("הזבוב", "תאומי המריבה") לעולם סרטי האימה, עוסק בחברה עתידנית שבה הגוף האנושי מצמיח גידולים ואמני מיצג הופכים את הניתוחים בגוף לעונג האולטימטיבי. בסרט מככב השחקן האמריקאי ויגו מורטנסן ("שר הטבעות", "הספר הירוק"), ולצדו קאסט נשי רחב שכולל את לאה סדו, קריסטן סטיוארט, נדיה ליץ, דניס קפצה וקורנובסקי - שמגיעות מצרפת, ארה"ב, קנדה, איטליה וישראל, בהתאמה. "פשעי העתיד" מציג שלל דימויים גרפיים וקשים לצפייה, ביניהם נתיחות גופות של ילדים, קרביים מדממים, מוטציות גופניות ואנשים שמגיעים לפורקן מיני באמצעות ליקוק פצעים פתוחים. 

מתוך "Crimes of the Future" (צילום: Neon)
הקאמבק של קרוננברג. מתוך "פשעי העתיד" | צילום: Neon

לפי דיווחים שפורסמו ביממה האחרונה מעבר לים, עיקר היציאות מההקרנה הגיעו עוד בדקות הראשונות של הסרט. בהמשך, בסצינה שבה דמותה של סדו מלקקת פצע פתוח, נרשמה נטישה נוספת. עם זאת, יש לציין כי כלי התקשורת השונים לא אחידים בגרסאותיהם: מגזין וראייטי וצהובון הדיילי מייל דיווחו על נטישות שכאלה, בעוד שבאנטרטיינמנט וויקלי טענו שלא נצפו יציאות משמעותיות מהאולם. קייל ביוקנן, עיתונאי הניו יורק טיימס שנכח בהקרנה, דיווח שספר 15 בני אדם שיצאו מאולם בעקבות "התפתחויות דוחות בעלילה". אף על פי כן, סרטו של קרוננברג זכה לתשואות מהנוכחים - ובתקשורת מדווחים שהקהל קם על רגליו ומחא כפיים לבמאי ולשחקנים במשך שבע דקות. 

קרוננברג, יש להניח, לא הופתע מהתגובה החריגה של הקהל. עוד לפני ההקרנה הבמאי הבהיר כי "יש כמה סצינות חזקות מאוד בסרט. אני בטוח שיהיו אנשים שייצאו מהאולם בחמש הדקות הראשונות". "חלק מהאנשים שצפו בסרט אמרו שלדעתם 20 הדקות האחרונות שלו יהיו הכי קשות לאנשים, ושהם מאמינים ששם יהיו רוב הנטישות. מישהו אמר שכמעט קיבל התקף חרדה", הוסיף. "פשעי העתיד", שצפוי לצאת לאקרנים בשבוע הבא (טרם ידוע אם יופץ גם בישראל), מועמד השנה לפרס דקל הזהב - התואר הנחשב ביותר שמחולק במהלך הפסטיבל.

רון פוגל הוא שליח mako ואתר Seret לקאן. לעוד דיווחים מהפסטיבל