מאז תחילתה של מלחמת "חרבות ברזל" האנטישמיות בעולם מגיעה לשיאים חדשים, עם התבטאויות גלויות של שנאת יהודים ואיומים בלתי פוסקים על יהודים ברחבי העולם. הבמאי אבי נשר, שיצא לאחרונה לסיבוב הקרנות בפסטיבלים בארה"ב עם סרטו החדש "גן קופים", סיפר בריאיון ל"ארז ואברי" על הפחד של הקהילות היהודיות מאנטישמיות.

"יש פסטיבלים יהודים באמריקה, והמארגנים נכנסו לפאניקה", סיפר הבמאי והוסיף, "צוירו צלבי קרס על מקומות שהסרט היה אמור להציג, היו איומים על ראשי קהילה והם החליטו לבטל את הפסטיבלים בגלל זה. אז התקשרה אלי אחת המפיקות, ואמרה שאם הבמאי יבוא להצגת הסרט, אז הם יפתחו את שערי הפסטיבל, כי זה כבר אירוע מיוחד. כשהגעתי שאלו אותי אם אני רוצה ליווי משטרתי מבית המלון לאולם, אמרתי שאני באמריקה ואני לא רוצה את זה".

סרטו האחרון של אבי נשר "גן קופים" זכה להצלחה רבה, אך זה נעצר עם תחילת המלחמה. מאז, הוא ממשיך להקרין את הסרט בפסטיבלים בארה"ב, שלחלקם הגיע כיוצר אורח שעונה לשאלות הקהל, שאלות שגלשו מהר מאוד לפוליטיקה: "זה היה הרבה מאוד צעירים ממיטב האוניברסיטאות, מרביתם לא יהודים. היו מחיאות כפיים בסוף הסרט ואז עליתי לענות על שאלות, אז התחילו השאלות הפוליטיות העוינות. קשה מאוד לשנוא במאי של סרט שזה עתה ראית ואהבת, אז שאלתי אותם אם הם שמעו על הסכם החלוקה, והם לא ידעו כמובן. מבחינתם אנחנו האדם הלבן הקולוניאליסטי, שאלתי אותם מאיפה הם יודעים את זה, הם אומרים שככה לימדו אותם".

אתה תעשה סרט על אירועי שביעי באוקטובר?
"יש מחשבות והרהורים, אבל אין תסריט. יש לי חבר מאוד אהוב, ידין גלמן, שנפצע קשה בקרב על בארי, כשהלכתי לבקר אותו אמרתי לו שהוא יהיה בסרט. ידין גלמן גיבור ישראל שהציל אנשים ונפגע, יהיה בסרט. יש כל כך הרבה סיפורים מדהימים".

מה אתה חושב על עתידנו כחברה?
"כמו בסרט 'דנקרק', שמספר על תבוסה בריטית שהפכה לתחילתו של ניצחון, אני הייתי רוצה לחשוב שהשבעה באוקטובר זה היום בראשון בחיים הבאים של המדינה שלנו".