בית משפט השלום בחיפה הרשיע היום (רביעי) את השחקן משה איבגי בביצוע שתי עבירות של מעשה מגונה, שיוחסו לו באישום הראשון בכתב האישום - וזיכה אותו משלושה אישומים נוספים. בית המשפט קבע כי עדותו של איבגי הייתה "פתלתלה ומתחמקת - גרסה שאינה ראויה לאמון‎". פרקליטו של איבגי, עו"ד מיכאל כרמל, אמר בתגובה כי מרשו "הורשע בעבירה שלא היה מורשע בה אם לא היו קוראים לו מר איבגי, נלמד את ההחלטה".
 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הכרעת הדין, במהלך הפקת סרט בכיכובו של איבגי, השחקן ניגש אל המתלוננת מאחור, הכניס את ידו דרך מחשוף בחלקו האחורי של חולצתה וליטף את גבה, מהשכמות עד עצם הזנב. המתלוננת הופתעה ממעשיו של איבגי ושאלה למעשיו, ואילו הוא השיב לה כי "הפירצה קוראת לגנב". עוד נקבע בהכרעת הדין כי במהלך אותה שנה, במהלך השתתפותו של איבגי בצילומי סדרת טלוויזיה, נצמד הנאשם אל המתלוננת, חיבק אותה בחוזקה, ובמקביל לחש על אוזנה כי הוא רוצה "לז***" אותה.

בית המשפט אימץ את עדות המתלוננת, קבע כי היא מהימנה – ומצא תמיכה לעדותה בדברים שמסר איבגי במהלך עימות שנערך בין השניים בתחנת המשטרה וכן בעדותה של עדה נוספת. באשר לעדותו של איבגי עצמו, נקבע בהכרעת הדין כי מדובר בעדות "פתלתלה ומתחמקת" שאינה ראויה לאמון. בית המשפט גם דחה את טענתו של איבגי כי האירוע הראשון נעשה בהומור, ובאשר למקרה השני שאותו הסביר כי הוא נעשה "בגדר ניסיון חיזור לגיטימי". משכך הורשע איבגי ביחס לשני האירועים המתארים באישום הראשון בביצוע עבירות של מעשה מגונה. בתוך כך הוא זוכה מהעבירה של הטרדה מינית שיוחסה לו, אף היא ביחס לאירוע השני באישום הראשון.

משה איבגי מגיע לבית משפט
איבגי בכניסה לביהמ"ש, היום | צילום: החדשות 12

איבגי זוכה גם משני אישומים נוספים - זאת, לאחר שאחת המתלוננת חזרה בה מהתביעה. באשר למתלוננת הנוספת, שטענה כי השחקן נגע בה באופן לא ראוי, קבע בית המשפט כי עדותו של הנאשם לא הותירה רושם מהימן גם בנוגע לטענותיו באישום זה. בהכרת הדין נכתב כי הוא התחמק ממסירת גרסה, תוך שהוא משבץ את עדותו בטענות ו"בגרסאות שחלקן כבושות, חלקן תמוהות וחלקן טענות בעלמא ללא ביסוס עובדתי".

עם זאת, נותר ספק בנוגע לאופן התרחשות המגע בין הנאשם לבין המתלוננת השלישית. התיאורים שמסרה למקורביה אינם אחידים וקיים קושי לקבוע מעבר לספק סביר מה בדיוק אירע במהלך המפגש בין השניים. על כך יש להוסיף כי היא בחרה שלא להביא שתי עדות מרכזיות אשר שמעו ממנה בסמוך לאירוע את גרסתה. בהכרעת הדין נקבע כי אי-הבאת שתי העדות מגבירה את סימני השאלה: חלקים מגרסתו של איבגי נתמכו בעדויות אחרות, מהימנות ובעלות משקל, שמותירות ספק לפיו המגע בין השניים התרחש באופן אחר מזה שתיארה המתלוננת – ואשר יכול להתיישב עם מגע מקרי, שאינו מיני. על כן זיכה בית המשפט את איבגי מאישום זה מחמת הספק, אך הבהיר כי גרסתה של המתלוננת מהימנה יותר משלו.

"אמירותיו של איבגי שמורה לאחרון גסי הרוח ולא לאחד מבכירי שחקני ישראל"

באשר לאישום הרביעי, קבע בית המשפט כי התביעה הוכיחה את המעשים שיוחסו לאיבגי באישום זה: במהלך מפגש אקראי שלו עם מתלוננת אחרת בתל אביב, התפתחה בין השניים, שלהם אין ביניהם היכרות מוקדמת, שיחה. היא סיפרה לו שהיא בדרכה לטיפול פסיכולוגי שאותו היא מקבלת בשל פגיעה מינית שחוותה בילדותה. במהלך השיחה ביניהם הפנה איבגי שאלות בוטות בנוגע לאופן בו נפגעה מינית, וכן שאל אותה, ובאופן בוטה, אם היתה לה זוגיות מאז, ואם היא מקיימת יחסי מין. בית המשפט קבע כי עדותה מהימנה - על אף קשיים מספר שעלו מעדותה - וכי לעדות זו תמיכה בראיות מהימנות אחרות.

עדותו של איבגי מנגד נמצאה בלתי מהימנה, ונדחתה גרסת ההגנה לפיה המשפטים שנאמרו על ידי השחקן – אינם אלא חזרה של דברים שסיפרה לו במהלך פגישתם. נקבע, כי אמירותיו של הנאשם במהלך המפגש ביניהם "שמורה לאחרון גסי הרוח ויושבי הקרנות, ולא לאחד מבכירי שחקני הקולנוע והתיאטרון בישראל".

עם זאת, נקבע כי השניים כן קיימו שיחה, שבתחילתה לפחות הייתה "נעימה וקולחת". נושא הפגיעה המינית הועלה בשיחה ביוזמתה של המתלוננת, ואיבגי שאל אותה שאלות על אופי הפגיעה המינית והשלכותיה. בית המשפט קבע כי מדובר בשאלות חודרניות, פולשניות, בוטות חסרות רגישות וגסות רוח. ואולם, על אף שחצו את גבול הטעם הטוב – אין לראות בשאלות אלו משום "הטרדה מינית", כמשמעותה בחוק ולכן זוכה איבגי מעבירה של הטרדה מינית שיוחסה לו באישום זה.