ההפגנות והמחאות האלימות באיראן נגד משטר האייתולות ממשיכות להתרחב, יחד עם דיווחים על פצועים מאש חיה של כוחות המשטרה. ככל שהזמן עובר צפים גם יותר ויותר תיעודים ברשתות החברתיות, שטרם הוחשכו על ידי השלטון. אחת העדויות המתפרסמות היא של השחקנית טראנה אלידוסטי (המוכרת בישראל בעיקר בזכות הסרט האיראני "הסוכן" בכיכובה) שפנתה לעוקביה דרך האינסטגרם.

"נאבקתי במחשבה הזאת הרבה זמן ולא רציתי לקבל אותה", כותבת אלידוסטי, בליווי תמונה שכולה רקע שחור. "אנחנו לא אזרחים, אף פעם לא היינו. אנחנו בשבי. מליונים של בני ערובה״, הוסיפה. אלידוסטי הוסיפה לדבריה את ההאשטאג "آبان۹۸" (ה-4 בנובמבר), תאריך שנחשב היסטורי באיראן בשל העובדה שבאותו יום בשנת 1979 החל משבר בני הערובה המדינה, במסגרתו הוחזקו 52 דיפלומטים כבני ערובה בטהראן, סיפור שהפך אחר כך לסרט "ארגו". אותם בני ערובה הוחזקו על ידי שלטון האייתולות האיראני בראשות ח'ומייני, שעלה לשלטון בעקבות המפכה האיסלמית במדינה.

View this post on Instagram

‌ مدت‌ها با این خیال جنگیدم و نخواستم بپذیرم؛ ما شهروند نیستیم. هیچ‌وقت نبودیم. ما اسیریم. میلیون‌ها اسیر. . #آبان۹۸ #عزادار۱۷۶انسان

A post shared by Taraneh Alidoosti (@taraneh_alidoosti) on

אלידוסטי היא לא היחידה שיצאה כנגד המצב במדינה. עשרות במאי קולנוע ושחקנים נוספים הפיצו לאחרונה עצומה המגנה את האופן בו המשטר האיראני מטפל בהתרסקות המטוס האוקראיני בשטח המדינה. בנוסף, כמה אומנים גם ביטלו את השתתפותם בפסטיבל האומנות "פאג'ר" שבטהראן, שאמור להתקיים במהלך החודש הבא. "זה זמן קשה לעם שלי, הם שומעים חדשות רעות מדי יום", סיפר במאי הקולנוע הוותיק מסעוד קימיאי, "בנסיבות שנוצרו, אני לא מעוניין שהסרט שלי יוצג בפסטיבל".

בשבת האחרונה, הוציא הצבא האיראני הודעה לפיה התרסקות המטוס האוקראיני, בה נספו 176 בני אדם, נגרמה בשל "טעות אנוש". אותה התרסקות התרחשה שעות בודדות בלבד לאחד מתקפת טילים של איראן על בסיסים אמריקניים בעיראק, ומספר ימים לאחר חיסולו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס.

הסרט "הסוכן" בו שיחקה אלידוסטי משנת 2016, בויים על ידי אסגאר פרהאדי, אחד מהיוצרים האיראניים הנחשבים ביותר. פרהאדי זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר בטקס האוסקר פעמיים, פעם אחת על "הסוכן", ופעם נוספת על "פרידה", שגם היה מועמד לאוסקר על פרס התסריט.