נאום האוסקר של חואקין פיניקס היה הרבה דברים: מרגש, כנה, ביזארי, אידאולוגי, משונה ואפילו נוסטלגי, אבל מתברר שהיו כאלה שמצאו אותו גם מעצבן ומרתיח. פניקס עלה לבמה ביום ראשון האחרון לקבל את הפרס ולא דיבר כלל על הסרט "ג'וקר" שזיכה אותו בפרס, על הבמאי או על השחקנים שלצדו. במקום זה, פיניקס בחר לשאת דברים המבטאים את תפיסת עולמו האישית, שהיא בין היתר טבעונית ואקטיביסטית. רק שלא כולם היו מרוצים.

"התנתקנו מהעולם הטבעי", אמר, "רובנו אשמים בתפיסת עולם אגוצנטרית - האמונה שאנחנו מרכז היקום. אנחנו מנצלים את המשאבים של העולם הטבעי, אנחנו מרגישים שמותר לנו להפרות פרה באופן מלאכותי וכשהיא יולדת אנחנו גונבים את התינוק שלה למרות שהיא בוכה בייסורים ברורים. ואז אנחנו לוקחים את החלב שלה, שנועד עבור הגורים, ושמים אותו בקפה שלנו ובדגני הבוקר שלנו. ואני חושב שאנחנו מפחדים מהרעיון של שינוי אישי משום שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים להקריב משהו כדי לוותר על משהו".

פיניקס אמנם זכה לתשואות רבות באולם, אבל כמה אנשים במועצת החלב האמריקאי פחות אהבו את הדברים הללו, שנצפו על ידי מיליוני איש ברחבי העולם בשידור חי. בהצהרה רשמית שהוציאו נציגי המועצה בעקבות הטקס, הם בחרו לתקוף אישית את פיניקס, לסתור את דבריו ולנסות למזער את הנזק שנגרם להם.

"אם הוא היה מכיר את המחויבות שיש לחוואים כלפי החיות שלהם, ואם הייתה לו הבנה מלאה יותר לגבי התרומה של מוצרי חלב לדיאטה מזינה, במיוחד עבור ילדים, אולי הייתה לו תפיסה אחרת בנוגע לערך של מוצרי חלב בבריאות העולמית, ולחשיבות של מגזר החלב לאיכות החיים הגלובלית", נכתב בהצהרה שפורסמה.

View this post on Instagram

A post shared by PETA (@peta) on

דובר מועצת החלב האמריקאית, אלן בג'רגה, אף התייחס לנתונים האחרונים לפיהם רווחיה של תעשיית החלב צנחו ב-3 מיליארד דולר בארבע השנים האחרונות, בעוד מוצרים כמו חלב שקדים או חלב שיבולת שועל עלו ביותר מ-600 אחוזים בשנה שעברה. "הערות כמו אלה של פיניקס הושמעו גם בעבר אבל לא ראינו השלכות לטווח הארוך. אנשים קונים חלב כי זה מזין ובריא למשפחות שלהם, ולא בגלל שהם עוקבים אחר מחשבות של סלבריטאים שמשתמשים בפלטפורמה שלהם. חלב ממשיך להיות ב-94 אחוז מהמקררים".

פניקס עצמו, אגב, הוא טבעוני מאז גיל 3, ופעיל רציני במאבק נגד מוצרים מן החי. רק בשבוע שעבר, בזמן שהתייצב לטקס פרסי הבאפט"א בבריטניה, ניצל את ההזדמנות להשתתף בהפגנה בלונדון למען זכויות בעלי חיים. שבוע לפני כן, מיד לאחר שיצא מאולם שבו חולקו טקסי פרסי איגוד השחקנים, הוא הצטרף להפגנה מול בית מטבחיים בלוס אנג'לס וסייע לטפל בחזירים ולהעניק להם מים – בזמן שהוא עדיין לובש את הטוקסידו שלו מהטקס. ארגון זכויות בעלי החיים האמריקאי (PETA) אף בחר בו כאישיות השנה שלו לשנת 2019.