שבועיים לפני טקס האוסקר ה-93, גם בבריטניה חוגגים את השנה החולפת בעולם הקולנוע - וציינו אמש את טקס הבאפט"א (BAFTA), פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע. את פרס הסרט הטוב ביותר קטף "ארץ נוודים", סרטה המוערך של קלואי ז'או (שזכתה גם בפרס הבימוי) ומי שנחשב כהימור הבטוח ביותר לקראת האוסקר הקרוב, בעוד פרס הסרט הדוקומנטרי הוענק ל"מורתי התמנונית" של נטפליקס. בגזרת הסרט הקצר, שנחשב השנה לרלוונטי במיוחד עבור הישראלים, זכה הסרט הפלסטיני "המתנה" (The Present). 

בעוד "עין לבנה", סרטו הקצר של הבמאי הישראלי תומר שושן, מועמד בטקס האוסקר הקרוב - בטקס הבאפט"א הוא דווקא לא זכה למועמדות. "המתנה", לעומתו, היה מועמד לשני הפרסים, מה שמחזק אותו משמעותית במירוץ לפסלון המוזהב. מי שקיבלה את הפרס בשם הסרט הייתה הבמאית הבריטית ממוצא פלסטיני פראח נאבלוסי, שהקדישה את הפרס שלה ל"אנשי פלסטין, שהחופש והשוויון שלהם היה אמור להגיע כבר מזמן", ועודדה את הקהל לצפות בו בנטפליקס, שם הוא זמין מזה חודש (כולל בישראל).

"המתנה" מציג את סיפורו של יוסף (סלאח בכרי, בוגר בית צבי, בנו של מוחמד בכרי), גבר שגר עם משפחתו בסמוך לגדר ההפרדה, ולוקח את בתו למסע שבמהלכו הם אמורים לרכוש מתנה לאשתו. למרות שהשניים צריכים לעבור בין שתי ערים סמוכות, במרחק שניתן לצעוד אותו ברגל, הם נתקלים בשורת מחסומים של צה"ל ומעוכבים על ידי חיילים ישראלים. עבור נאבלוסי, שגם משמשת בסרט כמפיקה וככותבת שותפה לצד היוצרת הפלסטינית-אמריקאית הינד שופאני, זהו סרט הבכורה כבמאית.

בראיון שהעניקה למגזין Esquire במזרח התיכון, נאבלוסי הודתה שהיא שואפת למנף את הצלחתה בעונת הפרסים כדי להעלות את המודעות לנושאים בהם הסרט עוסק. "אני לא יושבת כאן עם איזה שגעון גדלות", הבהירה, "זו פשוט הערכה של מה שזה יכול לעשות - לאפשר לי להמשיך את העבודה שלי ולהמשיך לספר סיפורים שמעלים את המודעות החברתית בעולם". 

"במהות שלו, הסרט הוא על כבוד אנושי ועל החשיבות של כבוד כזה, ומה קורה כשמישהו הופך ללא-אנושי", סיפרה נאבלוסי בראיון שהעניקה לפני שנה לעיתון The National, "זה סיפור פשוט שמדבר באופן רחב על האבסורד שקיים כאן". לדבריה, "זה מתיש ולא קל ליצור סרט, במיוחד כשהוא עם שחקנים בשר ודם - ואז את עוד צריכה לעשות אותו בפלסטין הכבושה. אני רוצה שכמה שיותר אנשים יצפו בו ויחשבו על הדינמיקות האנושיות שנדרשות מהם, בעודם מתמודדים עם תנאים אכזריים ונוקשים כאלה".