הבשורה על מותה של אשת הפרסום ג. יפית (יפית גרינברג), בגיל 70, תפסה את עולם הבידור והעסקים בהפתעה. מקורבים וקולגות מהקריירה הארוכה של גרינברג ספדו לה, בהם גם אשת העסקים פנינה רוזנבלום, שאמרה: "היא הייתה חלק מהמדינה".

"לא היינו קרובות בשנים האחרונות", סיפרה רוזנבלום בקול חנוק בשיחה עם mako, "בזמן המחלה שלה הפסקנו להיות חברות, פעם היינו חברות. היא הייתה אישיות מאוד צבעונית, היא בולדוזר. כל החיים הצליחה בענק. עשתה פורמט מאוד מעניין שאחרים לא עשו ולא חשבו עליו. למרות שבשנים האחרונות הפורמט הזה לא היה. היא הייתה גורו לחברות, מה שהיא הייתה אומרת זה היה תופס. הייתה לה המון שמחת חיים, מטורפת. היא רק רצתה נורא לחיות וזה היה הכי לא מתאים שיקרה לה מה שקרה לה". 

שמחה כפולה: פנינה רוזנבלום מתרגלת לתפקיד הסבתא (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
"קיוויתי שהכל יהיה בסדר". פנינה רוזנבלום | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

"החיים עצובים, העיקר הבריאות, הכל לא שווה כלום", הוסיפה רוזנבלום, "עד הרגע האחרון היא עבדה, לא הפסיקה להיות אשת עסקים. ידעת על המאבק שלה? אני שמעתי שהיא חולה, לא הייתי איתה בקשר בשנים האחרונות. לא ידעתי כמה זה חמור. שמעתי שהיא חלתה וקיוויתי שהכל יהיה בסדר, והבנתי שהכל הדרדר בפעם אחת. למען האמת צעירה, בגיל 70, לא מגיע למות בגיל כזה. היא הייתה חלק מהמדינה, במיוחד עם הערוץ הראשון, היה לה המון כוח ביד. הייתה חלק מהמדינה ללא ספק. שרק נהיה בריאים". 

לאורך השנים נמנו בין לקוחותיה של גרינברג כמה מהחברות הגדולות במשק, ובהן שטראוס עלית, ישראכרט, סנו, תנובה, טרה, סופר פארם והוט. בשנים האחרונות הייתה פעילה גם בשוק הנדל"ן, והקימה חברה שאחראית לכמה פרויקטי בנייה, וכן רכשה את קבוצת סטימצקי עם קבוצת משקיעים. דמותה זכתה למעמד של קאלט בתרבות הישראלית, ובשנות ה-90 חיקה אותה אסף אשתר ב"קומדי סטור", בדמות בשם "מ. כוערת". מאוחר יותר זכתה לחיקוי של אלי פיניש ב"ארץ נהדרת", אליו הצטרפה עלמה זק בדמותה של מאיה ישעיהו, כלתה ושותפתה לעסק של ג. יפית. 

אסף אשתר (צילום: אמיר מאירי)
"הרימה את המערכון לגבהים אדירים". אסף אשתר | צילום: אמיר מאירי

"נפגשנו כמה וכמה פעמים בכל מיני אירועים", סיפר אשתר בשיחה עם mako, "תמיד היא הייתה אומרת 'הנה הכפיל שלי', הייתה מזכירה לנו את העבר, את 'הקומדי סטור'. היה לה מדור פרסומי בעיתונות, היא ידעה לנצל יפה את הפרסומות בערוץ המסחרי. אנחנו רצינו לעשות פרסומות היתוליות של כל מיני דברים מוזרים או דברים מצחיקים, ואמרנו שנשתמש בדמות שלה. הבן שלה אמר שהוא קצת כועס על זה, מה פתאום עושים צחוק. היא לעומת זאת קיבלה את זה בהומור כל כך ספורטיבי ובחיוך ובאצילות, הגיעה ושיתפה איתנו פעולה באחת התוכניות".

"הזמנו אותה לתוכנית של פורים, היא הגיעה לאולפן ושאלה 'איפה הכפיל שלי, איפה הכפיל שלי'. היא השתתפה במערכון, כשהיא הייתה היא עצמה ואני 'מ. כוערת', והיא הרימה את המערכון לגבהים אדירים. שנים אחר כך היא הזמינה אותי להשתתף איתה ועם כלתה בפרסומת לאיזשהו מזון מהיר. לא רק שהיא הבינה שזה טוב לשתף פעולה, היא אפילו קראה לי שנים אחר כך לשתף פעולה. גרמה לי לגאווה גדולה. הייתי בהלם הבוקר כשקיבלתי את הבשורה הקשה הזאת. צריך ליהנות מכל רגע בחיים כי אתה לא יודע מתי יום פקודתך".

כתבת חדשות 12 דפנה ליאל ספדה לגרינברג בציוץ. "זוכרת שהשתתפתי עם ג. יפית באירוע שבו דיברה על ההצלחה הנשית למרות הצקצוקים וסיפרה שכבר למדה לשים על זה פס - 'שיחיו הקנאים ואני אתן להם מאה ועשרים סיבות לקנא' אמרה. כוח נשי שלא ראה בעיניים. יהיה זכרה ברוך".

יו"ר דירקטוריון חדשות 12 תמי רוה כתבה כי קיוותה עד הרגע האחרון שגרינברג תתגבר על הסרטן. "חברתי האהובה יפית גרינברג - ג. יפית - נפטרה הלילה. כל כך קיוויתי ביחד עם כל החברות שלה שתצליח להתגבר על המחלה הארורה ותחלים. בני בעלה ואייל בנה טיפלו בה במסירות אין קץ יומם ולילה. אין מספיק מילים להביע את הכאב הנורא. יפית היתה כה נהדרת, נשמה טובה דואגת לכל מיודעים וחברה נאמנה כל כך. היא תחסר לי מאד מאד". 

היחצ"ן רני רהב כתב גם הוא בטוויטר: "ג. יפית הייתה מודל לחיקוי, יפית הייתה הראשונה בישראל לזהות טרנדים. היא הייתה חלוצה בתחומה, אשת פרסום ותקשורת ענקית בדורה. יהי זכרה לעד".

ראש הממשלה לשעבר נתניהו כתב בפוסט באינסטגרם: "רעייתי שרה ואני שמענו בצער עמוק על פטירתה בטרם עת של חברתנו ג. יפית. אנחנו מכירים אותה ואוהבים אותה כבר עשרות שנים. יפית הייתה חדורה באהבת ישראל עמוקה. היו בה חוכמה וחדות שתמיד שולבו עם חום אנושי. במו ידיה היא בנתה את עסקיה המוצלחים ושמה הלך לפניה כסמכות שיווקית הגונה ואמינה. היא הייתה אמא נפלאה לבנה אייל ורעיה אוהבת לבני. אנו שולחים להם ולכל משפחתם את תנחומינו שיוצאים מעומק ליבנו".