עקב המהומות שמתרחשות ברחבי הארץ ובירושלים בפרט בימים האחרונים, השחקנית נטלי פורטמן, שנולדה בעיר הבירה, החליטה שהגיע הזמן לשתף בתחושותיה עקב הימים הקשים, ופרסמה פוסט שמסגיר את מיקומה על המפה הפוליטית. בסטורי חדש ששיתפה בחשבון האינסטגרם שלה, פרסמה פורטמן פוסט שעלה במקור בחשבון האינסטגרם של ויולה דיוויס ("המדריך לרוצח"). הפוסט מכיל הסבר מפורט אך מזוקק אודות הצד השני של המתרס בסכסוך ארוך השנים, הצד שאנחנו פחות שומעים עליו בערוצי החדשות הישראלים.

הפוסט המדובר, ששייך במקור לחשבון soyouwanttotalkabout (חשבון שיש לו 2.6 מיליון עוקבים ומספק מידע נגיש על פוליטיקה פרוגרסיבית ונושאים חברתיים), מגולל עובדות על חייהם של הפלסטינים בשכונת שייח ג'ראח הירושלמית, ועושה זאת בצורה נגישה ומתומצתת, כשכל מקורות המידע מפורטים. באלבום תמונות, שכל אחת מכילה פסקה אחרת בדבר השכונה, נכתב כך: "באוקטובר 2020, בית משפט ישראלי פסק שיש לפנות בכוח 12 משפחות פלסטיניות מהשכונה שבמזרח ירושלים. פסיקה זו הגבירה את המתחים הקיימים בין הפלסטינים לבין הישראלים. כתוצאה מכך, 550 פלסטינים עומדים בסכנת נישול". 

עוד נכתב בפוסט תקציר ההיסטוריה של השכונה: "שייח ג'ראח היא בית ל-3,000 פלסטינים, כולם פליטים שפונו מבתיהם ומחלקים אחרים של פלסטין ב-1948. למשפחות האלה הובטח בית בשייח ג'ראח והן היו אמורות לקבל בעלות על שטחים לפני שלוש שנים, אבל זה לא קרה. ישראל כבשה את מזרח ירושלים במלחמת ששת הימים, יחד עם הגדה המערבית ועזה. ב-1972, קבוצות מתנחלים אמרו למשפחות שהן נמצאות בשטח ששייך ליהודים. זו הייתה תחילתו של קרב משפטי ארוך שבחודשים האחרונים החריף עם פינוי משפחות משייח ג'ראח ושתי שכונות נוספות במזרח ירושלים. תנועות למען זכויות אדם אומרות שיש משפחות נוספות שנמצאות בסכנת פינוי".

View this post on Instagram

A post shared by VIOLA DAVIS (@violadavis)

זו איננה ההתבטאות הביקורתית הראשונה של השחקנית נגד ישראל. ב-2015, הבהירה פורטמן כי היא אוהבת את המדינה, אך יש לה גם טענות כלפי הנהגת המדינה. ב-2018, סירבה פורטמן לקבל את פרס "בראשית" שאמור היה להיות מוענק לה בגין תרומתה לעם היהודי. החלטתה עוררה סערה, והיא מיהרה להסביר את החלטתה בחשבון האינסטגרם שלה: "לא אופיע בטקס כדי לא להראות תמיכה בבנימין נתניהו, שאמור היה לנאום בטקס. כמו יהודים רבים בישראל ובעולם, אני ביקורתית כלפי הנהגת ישראל מבלי לרצות להחרים את המדינה כולה". כמה חודשים לאחר מכן, שטחה השחקנית האשמות נוספות על התנהלות הממשלה והבהירה שהיא רואה בחוק הלאום חוק גזעני.