מגזין "וראייטי" דיווח היום (שלישי) שהקרנה בפסטיבל קאן של "סרט הזוועות" (Bearing Witness), שמציג תיעודים גולמיים ממתקפת הטרור בשבעה באוקטובר וכבר הוקרן לגורמים שונים ברחבי העולם, בוטלה "עקב איום ביטחוני". המגזין אף מצטט שתיים ממארגנות ההקרנה, שטוענות כי קיבלו הנחיה מצה"ל לבטל את האירוע בגלל איום ביטחוני חמור. אלא שגורמים בישראל מכחישים בתוקף את הדיווח.

"כשעה לפני קיבלנו הוראה מצה"ל לא לקיים את ההקרנה עקב איום ביטחוני", טענה מפיקת הקולנוע מאיה אמסלם, ממארגנות ההקרנה, בהצהרה למגזין וריאטי. "אין הרבה מה לעשות. כשאתה מקבל הודעה מצה"ל שיש בעיה ביטחונית – זה הכל. זה באמת חבל", הוסיפה שרון הראל-כהן, שייעדה את ההקרנה לקבוצה קטנה של אנשי תעשייה שהיו בעיר לרגל הפסטיבל, וציינה כי אין כוונה לנסות להקרין שוב את הסרט במהלך הפסטיבל.

עם זאת, גורמים בישראל מסרו ל-mako כי לא היה כל איום ביטחוני שבגינו בוטלה ההקרנה, ומה גם שאין זה מתפקידו של צה"ל להתריע על איום ביטחוני אלא של שב"כ. עוד אומרים אותם גורמים כי ביטול ההקרנה נבע מפערים מקצועיים שהתגלעו בין מפיקות האירוע לצה"ל, ולתנאים בהם הוא מוכן להקרין את הסרט הרגיש.

פסטיבל קאן חולף עד כה כמצופה כשלא נרשמו תקריות חריגות בפסטיבל הקשורות למלחמה בעזה, זאת בניגוד למהומות בפסטיבל ברלין לפני כשלושה חודשים – אז קבוצה של כ-50 פעילים פרו-פלסטינים פרצה לשוק הסרטים הסגור בפסטיבל היוקרתי, תוך שפעיליה צועקים "הפסיקו את רצח העם". 

בשבוע שעבר, יממה לאחר פתיחת הפסטיבל, לורה בלג'מן כאדר, אחת משורדות הטבח בפסטיבל "נובה", הגיעה לבכורה היוקרתית והמתוקשרת של הסרט "פיוריוסה: מסאגת מקס הזועם", כשהיא לבושה בשמלה צהובה שעליה תמונות כמה מהחטופים שמוחזקים בעזה: לירי אלבג, ירדן ביבס, עומר שם טוב, נעמה לוי ושניים מחבריה האישיים, אלקנה בוחבוט ואליה כהן. 

לורה בלג'מן כאדר, פסטיבל קאן 2024 (צילום: Cindy Ord/Getty Images)
לורה בלג'מן כאדר בפסטיבל קאן | צילום: Cindy Ord/Getty Images

כדי למנוע מהומות, אסרו בפסטיבל מראש הפגנות בסביבת הפסטיבל. כמו כן, אבטחה פרטית נשכרה במקום כדי לשמור על השופטים בפסטיבל, בהם אווה גרין ולילי גלדסטון, בשביל למנוע מפעילים פוליטיים להתקרב אליהם. בפסטיבל הצרפתי גם החליטו לא לשתף פעולה עם חלוקת סיכות שמראות תמיכה בפלסטינים, ולא עם סיכות צהובות הקוראות לשחרור החטופים הישראלים משבי חמאס. 

מנהל הפסטיבל תיירי פרמו ציין במסיבת עיתונאים שפתחה את הפסטיבל כי "השנה החלטנו לארח פסטיבל ללא פולמוסים, כדי לוודא שהאינטרס העיקרי של כולנו, קולנוע, מתקיים. אם יש ויכוחים חריפים ודעות שונות - זה לא נוגע לנו", אמר.

מנגד, עומר סי, מהכוכבים הגדולים של הקולנוע הצרפתי ואחד מהשופטים בקאן השנה, העלה פוסט לאינסטגרם שקרא להפסקת אש קבועה, בצירוף ההאשטאג AllEyesOnRafah#: "אין דבר שמצדיק הרג ילדים, בעזה או בכל מקום אחר. נבחרי הציבור שלנו חייבים לפעול עכשיו כדי להציל חיים ולקדם אותנו לעתיד של חופש, צדק, כבוד ושלום לכולם".