ביום שישי, שלושה שבועות לאחר שאושפז בבית החולים בעקבות סיבוכים של נגיף הקורונה, השחקן והיוצר יהודה בארקן הלך לעולמו בגיל 75. עם יציאת ההודעה על פטירתו, רבים מחבריו של בארקן, בהם קולגות שעבדו לצדו לאורך הקריירה הענפה שלו, ספדו לו וסיפרו על התחושות לאחר לכתו.

בשיחה עם mako, סיפר גבי עמרני, ששיחק לצד בארקן בסרט "לופו בניו יורק": "יש לי בעיה, יש לי עצב גדול כשאני צריך להספיד חברים, ואין לי מילים בשביל להספיד, ולא במצב כזה איום, כשגם לא התראינו לפני כן ולא יצא לי להיפרד, גם כשהוא היה חולה. הפעם האחרונה שדיברתי איתו הייתה לפחות כמה חודשים לפני הקורונה. האיש היה חבר, אדם מדהים ופרטנר נהדר - והוא איננו, וזה עצב גדול מאוד. שחקן נהדר ואדם יקר, כל כולו היה נהדר, כל סנטימטר מגופו".

"הידיעה שיהודה נפטר קשה מאוד עבורי", סיפר השחקן זאב רווח, שכיכב לצד בארקן בסרטים רבים, "אני מאוד בצער, אני והמשפחה שלי, אני מרגיש נורא משום שקיוויתי שהוא יעבור את זה, יהודה היה בן אדם, פשוט בן אדם, הוא נפטר כצדיק בשבת, עשינו ביחד כמה סרטים שזכורים וילוו את עם ישראל בשמחה, בהרבה שמחה ואנחנו נפרדים ממנו בהרבה צער, תכננו שיעבור את הקורונה ונעבוד שוב יחד, צער גדול. מעבר לכך שהיה שחקן נפלא, ותרם רבות לתרבות הישראלית, הוא היה בן אדם, היה תענוג גדול לעבוד איתו, יהי זכרו ברוך".

בשיחה עם ציפי שביט, סיפרה השחקנית והקומיקאית: "זה שוק והלם וצער כבד. הכרתי אותו לפני המון שנים, כשהייתי בלהקת פיקוד דרום שהייתה קטנה ולא נחשבת והוא היה בלהקת פיקוד צפון. הוא היה ג'ורג' קלוני שלנו, היה חתיך רב חן ושחקן שחקן. אף אחד לא נראה כמוהו ולא דיבר כמוהו. לאף אחד מאיתנו לא הייתה מכונית, ולו הייתה - והוא היה מגיע איתה מנתניה, שם היה גר. פעם בכמה זמן היה כנס של הלהקות הצבאיות, אז כמובן שלהקת פיקוד צפון הייתה שם וגם להקת הנחל, ואנחנו, פיקוד דרום, היינו מגיעים גם, והיינו קטנים ולא חשובים. כל פעם שהיינו שם, הייתי מתפללת שיהודה בארקן יהיה שם ואראה אותו".

"בזמן הכנסים היו משכנים אותנו במלון חיים בחוף שלמה המלך", סיפרה, "אלו היו לילות בלתי נשכחים של שווארמות ושקדים ובוואריות, של צחוקים, היינו מנגנים ומדברים עד הבוקר והכל היה נראה כל כך טוב וצעיר. יהודה היה המלך של הדבר הזה, הוא היה יכול לא לישון שעות וימים. היינו נוסעים יחד להופעות של להקות צבאיות ובנות היו מתעלפות ממנו. את הסרט שלו 'אבא גנוב' ראיתי עם ילדתי תמר המון פעמים, והיינו בוכות ומתפרקות. הוא הלך וגדל והפך לכוכב ענק של סרטי מתיחות, של הסרט 'צ'ארלי וחצי', היה אוהב ומצחיק ובמאי וכותב. הוא היה מלך. נורא קיוויתי שיצא מזה. אזכור את הפנים ואת החיוך, את אהבת החיים, את החן והכריזמה שלו".

בנו של בארקן, רועי, ספד לו גם כן. "אבא שלי", כתב בפוסט שהעלה, "איך אני יכול לרשום עליך בלשון עבר? איך אני יכול לחשוב על החיים שלי שאתה לא חלק מהם? היית אבא מדהים, תמיד היית שם בשבילי ועדיין היית אבא גנוב של מדינה שלמה! היית הגיבור שלי והערצתי אותך. אבא, בא לי שתגיד לי שזה הכל מתיחה, בא לי לשמוע אותך צוחק ובא לי לחבק אותך. תשמור עלי מלמעלה אבא כי אני לא יודע איך בכלל להמשיך את החיים בלעדיך. תצחיק את כולם שם למעלה. אוהב אותך תמיד אבא ומתגעגע ומבטיח לך שאדאג שתמיד ייזכרו כמה מדהים היית!".

נשיא המדינה ריבלין ספד גם הוא לבארקן: "יהודה בארקן שהלך מאיתנו אתמול היה באר של שמחה. שחקן ענק ועתיר גוונים, שהיה גם ענק רוח ושפע מנדיבותו אל כל אדם. אנחנו נשוב אל הנכסים שהותיר לתרבות הישראלית שוב ושוב, ונזכור אותו באהבה רבה וחיוך. תנחומיי העמוקים למשפחתו".‎

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בחשבון הטוויטר שלו: "יהודה אהב את העם ואת המדינה אהבה גדולה ושימח דורות שלמים של ישראלים בארץ ובעולם עם יכולות המשחק והקולנוע הכל כך מיוחדים ומלאי הכישרון שלו. הוא יחסר לכולנו מאוד. נמשיך לנצור את יצירותיו ואת נכסי התרבות שהשאיר אחריו. עוד רבות ילומד ויסופר על איש התרבות פורץ הדרך הזה".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, מסר: "עם צאת השבת נודע לי על מותו של השחקן, הבמאי והיוצר יהודה בארקן. יהודה היה מהשחקנים הגדולים והמוכשרים שידעה ישראל. הדמויות אותן גילם והסרטים אותם ביים וכתב יישארו לנצח שזורים בתרבות הקולנוע הישראלית. בכישרון רב הצליח בארקן להכניס רגעי הומור ושמחה לכל בית ישראלי במהלך שנים ארוכות. תנחומיי הכנים לרעייתו, ילדיו ומשפחתו, יהי זכרו ברוך". 

"לא עבדתי איתו, היינו נפגשים רק באירועים בחיבוקים", סיפרה חני נחמיאס, "הוא היה איש מקסים ומלא הומור". הזמרת מרגלית צנעני התייחסה גם היא למותו של בארקן, ובפוסט שהעלתה לפייסבוק כתבה: "שחקן ענק, חבר טוב, בן אדם. ברוך דיין האמת. נוח בשלום יהודה בארקן. תהא נשמתך צרורה בצרור החיים. אמן".

השחקן צחי נוי סיפר: "אני המום מהדבר הזה, משתתף בצערם של הילדים שלו, הוא יחסר לי מאוד. איש גדול ונפלא. עבדתי איתו בהרבה הזדמנויות, ב'נשיקה במצח', דיברנו לפני כמה חודשים. איש נפלא. צר לי על מותו, הוא לא יוצא לי מהראש. השם שינחם את הילדים שלו".

טוביה צפיר, שעבד גם הוא עם בארקן, ספד לו הערב בריאיון ל"פגוש את העיתונות". "מאוד עצוב וחבל", אמר. "כבר מהסרט הראשון היה ברור לגמרי שיש סיפור אהבה בין יהודה לבין המצלמה. הוא היה פוטוגני. חתיך, שובר לבבות וכובש לבבות. איש מלא קסם גם בחיים האישיים". עוד הוסיף: "הוא היה שחקן מבטן ומלידה, היינו בקשר עד השנים האחרונות, גם אחרי שחזר בתשובה. הייתי בקשר עם הבן שלו, רציתי לבקר אותו".

"צער גדול נפל עלי היום ודמעות סוררות", כתבה הבמאית קרן מרגלית, שעבדה עם בארקן בסדרה "פלפלים צהובים", "חשבתי שהוא יצא מזה וכ"כ קיוויתי שעוד אזכה לעבוד איתו. ליהודה היה את הדבר החמקמק הזה שאי אפשר לשים עליו את האצבע, הדבר הזה שמעטים האומנים שזכו בו - קסם. כריזמה מיוחדת כזאת שבאים איתה לעולם. יהודה, לשמחתינו, השאיר חלקים גדולים ממנה איתנו פה בכל הדברים שהוא עשה. השאיר איתנו את הדמויות שלו שמלאות בחום גדול ולב והרבה אהבה. תנוח בשלום יהודה יקר. זכיתי ללמוד ממך כ"כ הרבה. פעמיים ביום אני מזכירה לעצמי דברים שאמרת לי, ביניהם: סאבטקסט לא מצטלם. הכי חשוב זה הכימיה. ואי אפשר שכולם יאהבו אותך - אפילו את אלוהים לא כולם אוהבים. ואותך יהודה אני חושבת שהרבה מאד אנשים אוהבים. אני בטוח אחת מהם". 

פרק 3 (צילום: שידורי קשת)
"כריזמה מיוחדת כזאת שבאים איתה לעולם". בארקן בסדרה "פלפלים צהובים" | צילום: שידורי קשת

"יהודה ברקן מבחינתי היה שחקן הקולנוע הראשון האמיתי של ישראל", כתב בחשבון האינסטגרם שלו השחקן אושרי כהן, "עד אליו, כוכבי הקולנוע היו מאוד'תיאטרליים'. יהודה היה הראשון שהביא מינימליות, שקט משחקי. עיניים שמספרות את כל הסיפור. משהו מאוד אמריקאי. יהודה גם ידע לרגש אפילו בקומדיות הכי מופרעות. וזה שיעור ענק - קומדיה היא קודם כל דרמה. צ'ארלי וחצי זה סרט מצחיק מאוד אבל הוא קודם כל סיפור מרגש. אפילו סרטי הבורקס המוגזמים שלו ידעו לגעת בך במקומות הכי מרגשים. אז תודה יהודה על השיעורים, והדמויות, והסיפורים הבלתי נשכחים". 

"הוא היה אחראי לכל כך הרבה רגעים שמחים מצחיקים ועליזים בחיינו. רגעים שהשכיחו את המציאות שבחוץ", כתב בחשבון הפייסבוק שלו הקומיקאי אדיר מילר, "גם את הבכי הראשון שלי מול מסך הקולנוע אני חייב ליהודה.
'אבא גנוב' סחט ממני בתור ילד דמעות רבות של רגש ושמחה". "כואב לי הלב על לכתך יהודה, תודה לך על כל רגעי הצחוק האושר והשמחה שהענקת לנו. בסוף הסרט מביט צ'ארלי לשמיים ואומר 'אני אתגעגע אליו...'. אני מביט בשמיים ואומר - כולנו נתגעגע אלייך".

השחקן מיכאל מושונוב כתב: "יהודה תודה שהכרת לי את הקולנוע הישראלי. תודה שפתחת לכולנו את הדרך. לראות את הסרטים שלך בתור ילד זה משהו שאפשר לי לחלום. עצוב מאוד". "יהודה איננו, האבא הכי גנוב", הוסיפה השחקנית חלי גולדנברג, "שחקן מחונן, אדם נעים הליכות. מוקדם מדי, הרבה יותר מדי".

View this post on Instagram

יהודה תודה שהכרת לי את הקולנוע הישראלי. תודה שפתחת לכולנו את הדרך. לראות את הסרטים שלך בתור ילד זה משהו שאפשר לי לחלום. עצוב מאד Rip yehuda barkan Thanks for Your legacy and your amazing work for the Israeli Cinema you inspired so many people it’s a very sad day

A post shared by Michael Moshonov (@michaelmoshonov) on

View this post on Instagram

יהודה איננו, האבא הכי גנוב. שחקן מחונן, אדם נעים הליכות. מוקדם מדי, הרבה יותר מדי. יהיה זכרו ברוך. R.I.P #יהודהברקן

A post shared by חלי גולדנברג Chelli (@chelligoldenberg) on

ישראל קטורזה כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יהודה ברקן הלך לעולמו. משפט בלתי נתפס. גם משהו מעולמנו הלך. צ'רלי וחצי, חגיגה בסנוקר, אבא גנוב, לופו, נשיקה במצח ועוד רבים וטובים כיכבו אצלנו בבית. השילוב על המסך של זאב רווח שיבדל לחיים ארוכים ויהודה ברקן היה שילוב מנצח. צחקנו,התרגשנו, ושילשלנו למוחנו מטבעות לשון וליזכרוננו רגעים קומיים בלתי נשכחים. יהיה זיכרו ברוך".