הערב הגדול של טום קרוז: השחקן בין ה-60 התייצב אמש על השטיח האדום של פסטיבל הקולנוע בקאן, לרגל הקרנת הבכורה העולמית של סרטו החדש "אהבה בשחקים: מאווריק" וקבלת פרס "דקל הזהב" של כבוד ממארגני הפסטיבל הנחשב. קרוז - שהגיע לאירוע במסוק - התארח בפסטיבל לראשונה מזה שלושה עשורים, והצרפתים בשיגעון. כמה בשיגעון? לפני הקרנת הבכורה של הסרט התקיים מטס של חיל האוויר הצרפתי שהצדיע לו.

"זה ערב מדהים ותקופה מדהימה", אמר קרוז לקהל במהלך כיתת האומן שנערכה איתו, "עברו 36 שנים מאז 'אהבה בשחקים' והיינו צריכים לחכות עם הסרט במשך שנתיים בגלל המגפה". כשנשאל האם חשב על הפצה של סרט ההמשך באחד משירותי הסטרימינג, במקום בבתי הקולנוע, ענה קרוז: "לא, זה לא היה קורה לעולם". התשובה הזו זיכתה אותו במחיאות כפיים סוערות מהקהל.

בהמשך השיחה, קרוז סיפר על תשוקתו להרפתקנות מגיל צעיר - וגם על תהליך הלמידה שהוא עבר בהוליווד מאז ששיחק בסרטים כבחור צעיר. השחקן הסביר שהוא נהנה לקחת סיכונים ואוהב לעבוד עם במאים ושחקנים שמותחים את המעטפת הקולנועית. כשנשאל על עשיית הפעלולים שלו, במיוחד בסרטי "משימה בלתי אפשרית", השיב: "אף אחד לא שאל את ג'ין קלי 'למה אתה רוקד?. רציתי לדחוף את צורת האמנות, לבדוק איך אני יכול להכניס קהל לסוג כזה של פעולה, איך אני יכול לבדר אותו כמה שיותר?". עוד סיפר קרוז כי אחת האמונות שהוא חי לפיהן היא ש"גם אם נכשלת, נסה להתרחק ולשאול 'מה למדתי'. תמיד עדיף לנסות". 

טום קרוז, פסטיבל קאן 2022 (צילום: Andreas Rentz/Getty Images)
"אני עושה את הסרטים האלה בשביל כולכם". קרוז ופרס "דקל הזהב" המיוחד שהוענק לו | צילום: Andreas Rentz/Getty Images

קרוז ציין כי כבר בשנת 1987 הוצע לו לככב בסרט המשך ל"אהבה בשחקים", אך הוא סירב לכך משום שחשב שאינו מוכן מספיק לתפקיד. הכוכב הפתיע ואמר שהוא מקבל החלטות גם על סמך הפידבק מהמעריצים, כמו ההחלטה להמשיך ולעשות עוד סרטי "משימה בלתי אפשרית". קרוז סיפר כי הוא תמיד שואל את עצמו כמה שיותר שאלות על הדמויות שהוא מגלם ולא מפסיק לתהות עד לסיום הצילומים. התהייה והעיסוק בדמות ובמרכיביה הם מה שגורמים לו לייצר דמויות כל כך רב-מממדיות, הסביר. 

במהלך ערב המחווה, קרוז זכה גם למונטאז' בן רבע שעה עם כמה מרגעי השיא של הקריירה הענפה שלו. הקהל, שהריע בכל פעם שבה הוקרן קטע מסרטי "משימה בלתי אפשרית", התקשה להתעלם מאישה אחת שנעדרה ממנו לחלוטין: ניקול קידמן, מי שהייתה נשואה לקרוז במשך עשור וכיכבה לצדו בשלושה סרטים. "תודה לכם, זה היה חלום להיות כאן אתכם", אמר השחקן בסיום המפגש, "לעולם לא אשכח את הערב הזה. אני עושה את הסרטים האלה בשביל כולכם. במיוחד בקאן, אתם אוהבים סרטים".

רון פוגל הוא שליח mako ואתר Seret לקאן. לעוד דיווחים מהפסטיבל