אסגאר פרהאדי זכה להערכה רבה לאורך הקריירה שלו כבמאי, ושניים מסרטיו – "פרידה" ו"הסוכן" – אף זכו בפרס האוסקר. אבל לאחרונה, הבמאי האיראני עולה לכותרות בנסיבות לא מחמיאות כלל וכלל. אחרי מאבק משפטי, פרהאדי הורשע בפלגיאט (גניבה ספרותית), לאחר שהתברר שסרטו החדש, "A Hero" ("גיבור"), גנוב מסרט אחר – הסרט התיעודי "All Winners All Losers".

וזה לא הכל – הסרט ממנו העתיק פרהאדי הוא סרט שיצרה הבמאית הצעירה אזאדה מסיחזדה, שהייתה סטודנטית של פרהאדי בתקופת לימודי הקולנוע שלה. את הסרט המדובר היא פיתחה כסטודנטית במסגרת קורס קולנוע דוקומנטרי שהעביר פרהאדי בשנת 2014.

לדבריה, באותו קורס היא החליטה לספר באמצעות סרט תיעודי את סיפורו של מר שוקרי, אסיר שמצא שק מטבעות זהב והחליט להחזירו לבעליו. "אני זוכרת את הרגע הזה כי כולנו היינו המומים – גם פרהאדי – כי הסיפור שלה היה כל כך מעניין והיא הביאה אותו בעצמה", אמרה רולה שאמאס, אחת מחברותיה של הבמאית הצעירה, למגזין הוליווד ריפורטר. מסיחזדה עצמה סיפרה כי "הסיפור הזה מעולם לא היה בתקשורת הארצית – זה סיפור שמצאתי וחקרתי בעצמי", 

אזאדה מסיחזדה (צילום: Azi Masihzadeh, facebook)
אזאדה מסיחזדה. עלילת סרטו של פרהאדי מזכירה מאוד את זו של סרטה שלה | צילום: Azi Masihzadeh, facebook

עוד היא אמרה כי בשנת 2019, פרהאדי זימן אותה למשרדו וביקש ממנה לחתום על מסמך שמציין כי הרעיון לסרט " All Winners All Losers" הוא רעיון שלו עצמו. "לא הייתי צריכה לחתום על זה", אמרה, "אבל הרגשתי לחץ מאוד גדול לעשות זאת. מר פרהאדי הוא המאסטר הגדול של הקולנוע האיראני. הוא השתמש בכוח שיש לו עליי כדי לגרום לי לחתום".

לסרטו החדש של פרהאדי עלילה דומה לשל סרטה של מסיחזדה: הוא עוקב אחר גבר שמשתחרר מבית הכלא, מוצא שק של מטבעות זהב ומחליט לנסות ולהחזיר אותו לבעליו החוקיים במטרה לשקם את תדמיתו הציבורית כאסיר לשעבר. כשראתה הבמאית את הסרט של פרהאדי וזיהתה את הדמיון לסרטה שלה, היא החליטה לתבוע אותו בגין פלגיאט הוא, בתגובה, הגיש נגדה תביעת דיבה וטען כי היא מנסה להכתים את שמו.

כעת, בית משפט בטהרן פסק לטובתה של הבמאית ומצא את פרהאדי אשם בהפרת זכויות היוצרים של מסיחזדה על הסרט " All Winners All Losers", לאחר שהשתמש באלמנטים מרכזיים מסרטה הדוקומנטרי מבלי להעניק לה קרדיט. פרהאדי הודה כי סרטו מבוסס על אותו הסיפור האמיתי שעליו מבוסס סרטה הדוקומנטרי של מסיחזדה. עם זאת, כאמור, הבמאי לא נתן למסיחזדה קרדיט – בטענה כי הוא חקר את הסיפור באופן עצמאי. בנוסף, הוא טוען כי ההשראה לסרט הגיעה עוד קודם, מהמחזה "חיי גלילאו" של ברטולט ברכט.

מתוך הסרט "A Hero" (צילום: Amazon Studios, צילום מסך)
מתוך "A Hero" | צילום: Amazon Studios, צילום מסך

בית המשפט קבע כי "אין מספיק ראיות" כדי לתמוך בטענותיו של פרהאדי לפיהן מסיחזדה העלילה עליו עלילות כדי לפגוע במוניטין שלו. לפי ההוליווד ריפורטר, פסק הדין סופי ולא ניתן יהיה לערער עליו, וכעת מחכה הבמאי לפסיקתו של שופט שני שיכריע מה יהיה עונשו. במקרה הגרוע ביותר, הבמאי ייאלץ להעביר את כל ההכנסות שהרוויח מהפצת סרטו, בבתי הקולנוע או באינטרנט, למסיחזדה. הוא אף עלול לעמוד בפני עונש מאסר. 

עם זאת, עורך דינו של פרהאדי, קווה ראד, טוען כי פסק הדין שקיבל הבמאי עשוי להשתנות. "ההחלטה איננה פסק דינו הסופי של בית המשפט והיא נחשבת לחלק מההליך המשפטי. בהמשכו התיק ייבחן מחדש בבית המשפט", אמר בהצהרה. כלי תקשורת מקומיים מדווחים כי הבמאי יזומן שוב לבית המשפט לאחר הרשעתו שם תתקבל החלטה סופית וייקבע עונשו. עורך דינו טוען כי יכול להיות שההחלטה להרשיע את פרהאדי תשתנה, וכי הוא מקווה שזה יקרה באמצעות "הפניית הנושא לחוות דעת של מומחים ופרופסורים בתחום זכויות היוצרים".

" A Hero" הוצג לראשונה בפסטיבל קאן בשנה שעברה, שם זכה בפרס גרנד פרי הנחשק. הוא גם נכנס לרשימה הקצרה לאוסקר ב-2022. הסרט הכניס כ-2.5 מיליון דולר בהקרנות בקולנוע ברחבי העולם, ובארה"ב, הוא משודר גם בענקית הסטרימינג אמזון פריים שרכשה את הזכויות עליו.