האיגוד הספרדי העולמי הודיע היום (חמישי) כי יעניק את "אות החלוצים החדשים" לבני משפחתו של רוני דניאל ז"ל, פרשן "חברת החדשות" מיומה הראשון, שהלך בתחילת בשבוע לעולמו בגיל 73 כתוצאה מדום לב. "רוני היה עיתונאי ייחודי ששילב ניסיון רב בתחום הצבאי עם שיקול עצמאי ויושרה בפרשנות אמינה ובדיווחים מעמיקים", נכתב בנימוקי ועדת הפרס. נשיא האיגוד הספרדי העולמי, פרופ' שמעון שטרית: "רוני היה עיתונאי ופרשן בכל רמ"ח אבריו. אוהב אדם ואוהב מדינת ישראל בכל שסה גידיו".

"אות החלוצים החדשים" יוענק בשבוע הבא לראשונה לאנשים שעמלו קשות למען ביסוס מדינת ישראל לצידם של החלוצים מהעליות הראשונות. הפרס מוקיר את אלו שנאבקו להגיע לארץ ישראל ולפתחה - ולצד זאת עמלו קשות ופיתחו קריירה המשפיעה על זהותם. באיגוד הספרדי העולמי מסרו כי רוני דניאל ז"ל היה אמור להיכלל ברשימת מקבלי הפרס בשנה הבאה, אולם בשל לכתו בטרם עת החליטה הוועדה להעניק את האות לבני משפחתו כבר השנה.

רוני דניאל באשדוד ב- 2009 (צילום: אריאל ירוזולימסקי)
רוני דניאל באשדוד ב-2009 | צילום: אריאל ירוזולימסקי

"רוני דניאל ז"ל עלה ארצה בשנת 1950 וגדל בקיבוץ מעוז חיים", נכתב בנימוקי ועדת הפרס. "בהמשך שירת בתפקיד בכיר בצבא ולאחר מכן שימש ככתב ופרשן צבאי ברשות השידור ולאחר מכן בחדשות 12. רוני ז"ל היה עיתונאי ייחודי ששילב ניסיון רב בתחום הצבאי עם שיקול עצמאי ויושרה בפרשנות אמינה ובדיווחים מעמיקים. הוא היטיב לבטא את הממלכתיות בתקשורת".

בין מקבלי הפרס הנוספים: הזמרים יהודה פוליקר וקובי אוז, עורכי הדין הבכירים אבי חימי וציון אמיר, הכדורגלן לשעבר יעקב בוזגלו, הסטנדאפיסט נדב אבוקסיס, אנשי העסקים אלי אלעזרא, יוסי דהאן ועמוס הדר, פרופ' הרצל בן חור, פרופ' דן בוסקילה, פרופ' משה בר אשר ופרופ' יפעת ביטון. כמו כן, יוענק הפרס לראשי הערים יאיר רביבו, עליזה בלוך,  שלמה בוחבוט ובני וקנין, וכן לחברי כנסת ולשרים בעבר ובהווה.

נשיא איגוד הספרדי העולמי, פרופ' שמעון שטרית, מסר: "רוני היה דמות שכל אחד הרגיש קרוב אליו. דעותיו האישיות נגעו לכל צד בחברה הישראלית. אהבתו לארץ ישראל הייתה השראה ואולי זה היה המסר המרכזי בכל דיווח שלו. עיתונאי ופרשן בכל רמ"ח אבריו. אוהב אדם ואוהב מדינת ישראל בכל שסה גידיו". טקס הענקת האות יתקיים ביום רביעי הבא במעמד שר התפוצות, ד"ר נחמן שי, באוניברסיטה העברית בירושלים.