גל המחאה שסוחף את ארצות הברית, ושהחל בעקבות פרסום סרטון הריגתו של האזרח השחור ג'ורג' פלויד על ידי שוטר שחנק אותו למוות, מהדהד גם בישראל. ישראלים רבים הצטרפו השבוע למחאת האינסטגרם Blackout Tuesday, במסגרתה פרסמו הגולשים תמונות של ריבועים שחורים ברשתות החברתיות, בליווי האשטג רלוונטי, וקראו "להחשיך" את העשייה התרבותית ל-24 שעות. זאת כדי למחות על התמודדותם של אפרו אמריקאים עם גילויים של אלימות משטרתית, הדרה וגזענות מערכתית.

הדוגמנית ויוצאת הריאליטי טהוניה רובל ראתה את ההזדהות הנרחבת עם המאבק בארה"ב כמעשה צבוע, ופרסמה פוסט פייסבוק נוקב בו מחתה על היחס בו התקבלה המחאה החברתית שהובלה על ידי בני העדה האתיופית בישראל - מאבק שעסק גם הוא באלימות משטרתית לא מידתית ובגילויים של גזענות והדרה.

"לא יודעת אם לצחוק או לבכות. אולי פשוט אכעס כי זה יותר מעצבן ממצחיק ויותר עצוב משמח", פתחה רובל את דבריה. "כבר שלושה ימים שאני מדפדפת במדיה החברתית ורואה את ההזדהות 'המרגשת' של כל אותם יפי הנפש מהתעשייה שיש להם עוקבים וקהל שהולך אחריהם ומאמין לכל אותן סיסמאות שְקל שלהם להשמיע כשהם בכלל לא מבינים דבר!".

רובל המשיכה: "כי אם כבר אתם מדברים על 'הזדהות' אז עדיף שתאמרו שאתם מזדהים עם גל הפוסטים של הכוכבים הגדולים מהעולם... זה תמיד יותר יפה כשהקרדשיאנס מעורבות בזה ועוד שמות גדולים ואחרים. אבל שכחתם משהו ממש קטן... אתם חיים כאן!!! מדינת ישראל! כל כך הרבה צער נגרם פה 'לשחורים' כמו שאתם מציינים בפוסטים שלכם בהתייפייפות נפש, שלא זכור לי שמישהו מכם העלה איזו תמונה שחורה לפיד שלו כשחסמנו כבישים! כשקראתם לנו חוליגנים! כשניפצנו זכוכיות! כששרפנו צמיגים! כשצעקנו מבכי את השם יוסף סלמסה! סלומון טאקה! יהודה ביאדגה! ועוד הרבה אמהות שבוכות יום יום על הילדים שלהם".

את דבריה רובל חתמה בדברי תוכחה למי שבחר להזדהות רק עם המחאה החברתית בארה"ב: "תצאו כבר מהבועה המחרידה הזאת שאתם חיים בה! אתם לא טובים יותר או יפים יותר או נכונים יותר! אתם פשוט מוכרים שקר אחד גדול לכל בן אדם שעוקב אחריכם וחושב שאולי בטעות אתם מזדהים! אתם רחוקים שנות אור מלהזדהות עם הכאב שלנו! אתם עוד טיפה שזורמת בנהר מלא שקר!". הפוסט של טהוניה זכה לפופולריות גדולה בפייסבוק, וגרף מאז פרסומו יותר מ-2,600 סימוני ריאקשן, ומאות תגובות ושיתופים.

גם הזוכה הטרייה של "האח הגדול" תקוה גדעון סיפרה על הפער בין ההתקבלות של המאחה האמריקאית למחאה שנערכה בישראל. גדעון התראיינה אתמול לתוכנית הרדיו "בנות" בהנחיית לירון ויצמן ונלי תגר ברדיו תל אביב, וכשוויצמן שאלה אותה אם היא רואה קווי דמיון בין המחאה האמריקאית לזו "האתיופית", השיבה גדעון: "אני חושבת, שפה הבעיה. זו לא מחאה של אתיופים, זו מחאה של אלימות משטרתית, וכולם צריכים לשים בזה יד. ברגע שזו לא תהיה מחאה של צבע ולא תהיה מחאה של מגדר וכולם יקחו בזה חלק, אני חושבת שאנחנו נגיע לשינוי".

תקוה גדעון, האח הגדול
גדעון ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13

"אני רואה מה שקורה בחו"ל, אבל אני לא צריכה להסתכל בחו"ל, אני יכולה להסתכל פה בארצנו הקטנטונת, שקרו (בה) מקרים שהם דומים, ולא פחות קשים", המשיכה גדעון, "והלוואי שנתאחד כולנו להילחם בזה". כשוויצמן ותגר איחלו שהמחאה בישראל תתחדש אך ללא מעשי הביזה שאירעו בחלק מאירועי המחאה בארה"ב, השיבה גדעון "השאלה שלי זה אם לא היתה את הבזיזה של החנויות - האם זה כן היה מעורר איזהשהו שיח, והיה עושה את העבודה שזה עשה?".