אחרי קרוב ל-50 שנות קריירה, הבימאית והשחקנית מיכל בת-אדם הוכרזה כזוכה בפרס ישראל בתחום אמנות הקולנוע לשנת תשפ"א. שר החינוך יואב גלנט הכריז הבוקר על זכייתה של בת-אדם, שזכתה לפני שנתיים גם בפרס אופיר למפעל חיים, והיא נבחרה על ידי ועדה בראשותו של הבמאי אבי נשר, בה היו חברים גם פנינה בלייר, השחקן ששון גבאי והתסריטאית דנה מודן.

הקריירה של בת-אדם החלה בשנות השבעים, עם השתתפותה בסרטיו של בן-זוגה דאז, הבמאי משה מזרחי: "אני אוהב אותך רוזה", "הבית ברחוב שלוש", "אבו אל-בנאת", "איש רחל" וזוכה פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, "כל החיים לפניו". בהמשך, במקביל לקריירת המשחק שלה, בת-אדם החלה גם לביים סרטים שזכו להצלחה והערכה, בהם "רגעים" (שהוצג גם בפסטיבל קאן), "המאהב", "אלף נשותיו של נפתלי סימן-טוב" ו"בן לוקח בת". בת-אדם אף השתתפה בשנת 2008 בסדרת הטלוויזיה "בטיפול", ובשנת 2017, היא פרסמה ספר שירים ראשון פרי עטה, "יומני בוקר". 

בנימוקי הזכייה, ועדת הפרס ציינה כי "מיכל היא יוצרת פורצת ומפלסת דרך בקולנוע הישראלי מזה חמישה עשורים", והדגישה כי "גם במציאות דלת תקציב, ובתקופה בה עדיין לא היו קרנות ממשלתיות שהטיבו לתמוך ביצירה קולנוע כפי שנהוג כיום, יצרה בת אדם, במהלך השנים, עוד שניים-עשר סרטים באורך מלא אשר מהווים מרחב קולנועי מקורי מיוחד במינו". לפי הוועדה, "הקריירה הקולנועית הפורייה והמשמעותית שלה מהווה השראה משמעותית עבור יוצרות ויוצרים החולמות וחולמים קולנוע".