אם יש דבר שהוליווד אוהבת יותר מסלבס עם הצהרות פוליטיות - הוא לא להעמיד נשים לאוסקר. המגמה המדאיגה והמכעיסה, במסגרתה נשים בודדות זוכות להכרה מטעם האקדמיה לקולנוע, לא פסחה גם על טקס האוסקר שנערך בתחילת השבוע. בין כל שמלות הנשף המפוארות בלטה הבחירה האופנתית של השחקנית נטלי פורטמן, שבחרה להגיע עם שמלה וגלימה שעליה רקומים שמות הבמאיות שלא זכו השנה להכרה בטקס. חלק אהבו את המחווה, חלק פחות - אבל מישהי אחת ממש לא. 

רוז מקגאוון, המוכרת בזכות תפקידיה ב"מכושפות" ו"צעקה" וגם בתור אחת המתלוננות הראשונות נגד הארווי וינשטיין, ראתה את המחווה של פורטמן לקולגות הנשיות שלה והחליטה שהיא לא יכולה לעבור על כך בשתיקה. בפוסט שהעלתה לפייסבוק, מקגאוון מכנה את מחאתה של פורטמן כ"מחאה הזוכה לאהדה מצד המדיה המיינסטרימית על האומץ שלה" וממהרת להבהיר את עמדה בנושא: "'אומץ'? ממש לא. אפילו לא קרוב. יותר כמו שחקנית משחקת את התפקיד של מישהי שאכפת לה".

 

"אני תופסת את האקטיביזם של פורטמן כפוגעני מאוד עבור כל אלו שכן עושות את העבודה. אני לא כותבת את זה מתוך מרירות, אני כותבת את זה מתוך גועל", כתבה השחקנית, והוסיפה פנייה אישית לפורטמן בה הבהירה את הסלידה שלה מהמעשה: "נטלי, את עבדת עם שתי במאיות נשים במהלך הקריירה הארוכה שלך - אחת מהן הייתה את עצמך. יש לך חברת הפקות ששכרה בדיוק במאית אחת - את".

מקגאוון ממשיכה בתקיפתה את פורטמן, מכנה את המעשה שלה "מס שפתיים" ומסבירה כי מבחינתה מדובר ב"תמיכה מזויפת בנשים, שהיא הבעיה". עם זאת, מקגאוון גם מסבירה שפורטמן היא ממש לא היחידה, אלא פשוט האחרונה, במגמה שכל כך מכעיסה אותה. "את האחרונה בשורה ארוכה של שחקניות שמשחקות את התפקיד של אישה שאכפת לה מנשים אחרות (...) נשים מכל העולם ימשיכו לקנות את הבשמים שאת מקדמת, את הסרטים שאת עושה - ויחשבו שהם קונים את מי שאת. אבל מי את?". 

"אני הייתי באירוע שחגג נשים בקולנוע שגם את נאמת בו, נטלי", מספרת מקגאוון. "את הקראת רשימה ארוכה של סטטיסטיקות ואז כולנו חזרנו לסלטים שלנו. אני הבנתי שאת - ושאר הנשים באירוע - פשוט... מזויפות. לא אומרות כלום, לא עושות כלום". מקגאוון מסיימת את הפוסט בקריאה לפורטמן ודומותיה: "עד שאת ושאר הקולגות שלך תהפכו לאותנטיות, תעשו לכולנו טובה ותתלו את גלימת האקטיביסטית הרקומה שלכן, זה לא עובד". אגב, כשפורטמן עלתה במהלך הטקס להגיש את אחד מהפרסים בו - הגלימה כבר לא הייתה עליה. כנראה השמלה שלבשה דרשה פוקוס משל עצמה.