אחד הטיעונים הרווחים נגד השימוש בקנאביס הוא בנוגע להשפעתו השלילית על נהיגה ברכב. נהוג לחשוב שבדומה לאלכוהול, גם שימוש בקנאביס – ובעיקר ב-THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בצמח – פוגע ביכולות הנהיגה ומסכן את הנהג, את יושבי הרכב ואת סביבתו. למעשה, מדובר בגורם מרכזי בטיעוניהם של מתנגדי לגליזציה רבים, כפי שהתבטא גם בדבריו של נציג משטרת ישראל בדיון שנערך מוקדם יותר השבוע על נושא הלגליזציה בכנסת.

השבוע פורסם מחקר שנערך בשנים 2018-2020 בקולורדו במטרה לבחון את השפעת THC על נהיגה. לצורך כך גויסו 85 נבדקים שחולקו לשלוש קבוצות – אנשים הצורכים קנאביס באופן יומיומי, אנשים הצורכים קנאביס פעם-פעמיים בשבוע ואנשים שאינם צורכים קנאביס כלל. יכולות הנהיגה של הנבדקים נבחנו במשך רבע שעה באמצעות סימולטור נהיגה, לפני ואחרי עישון קנאביס עשיר ב-THC (מחקר קל לביצוע מבחינה ביורוקרטית בקולורדו, מדינה בה יש לגליזציה מלאה כבר מ-2012). הנבדקים שאינם צורכים קנאביס כלל קיבלו זמן מנוחה בין שני המבדקים מבלי שעישנו דבר.

>> נהיגה וקנאביס: מה אומר החוק? 

החוקרים ביקשו לבדוק האם צריכת THC משפיעה על ביצועים בסימולטור הנהיגה, והאם קיימים הבדלים בביצועים בין אנשים הרגילים לצרוך קנאביס לבין כאלו הרגילים פחות. יכולות הנהיגה נמדדו על-ידי שני פרמטרים: האחד – מהירות הנהיגה, והשני - חישוב סך הסטיות ממרכז המסלול. תוצאות המחקר לא הראו כל הבדל בין יכולות הנהיגה של הנבדקים, לפני וגם אחרי עישון קנאביס. במילים אחרות – על-פי המחקר אין ל-THC השפעה על יכולות הנהיגה, גם בקרב אנשים שרגילים לעשן באופן יומיומי וגם בקרב אלו שמעשנים אחת לזמן מה. יתרה מכך, באופן כללי אין כל הבדל ביכולות הנהיגה בין אנשים הצורכים קנאביס באופן יומיומי לבין כאלו שאינם צורכים כלל.

האותיות הקטנות

המחקר התקיים בתנאי מעבדה ובפיקוח מדויק על כמויות הקנאביס ועל ריכוז ה-THC שצרכו הנבדקים. עם זאת, חשוב לציין כי כן קיימים מחקרים קודמים שמצאו קשר בין עישון קנאביס לבין עלייה בהתנהגויות של נהיגה מסוכנת. מחקרים אלו בוצעו לרוב תחת היעדר הגדרות מסוימות או שליטה על כמות הקנאביס שצרכו הנבדקים, על הזן בו השתמשו ועל אופן צריכתו. חשוב לזכור כי אלו הם גם התנאים בהם מתקיימים בפועל חיי היומיום של צרכני הקנאביס. לכן יש להתייחס בעירבון מוגבל לתוצאות המחקר החדש שנערך בקולורדו. יש בהחלט לחכות לתוצאות ממחקרים נוספים ואין להסיק מהם כי נהיגה תחת השפעת קנאביס היא צעד בטוח ונטול סיכונים.