מקרה חריג בפרו, שנראה כי לקוח משנים אחרות: יונה נתפסה בכניסה אל בית-כלא כשלצווארה קשורה שקית ובה כ-30 גרם קנאביס. על פי הערכתם של מנהלי הכלא, הקנאביס היה מיועד אל אחד האסירים הכלואים במתקן.

הדיווח הראשוני על האירוע פורסם ביום רביעי האחרון על ידי משטרת פרו. בעמוד הטוויטר הרשמי של המשטרה נרשם: "צוות המשטרה תפס יונה עם חבילה עגולה שחורה המכילה קנאביס קשורה לצווארה, בכניסה למתקן הכליאה "הואנקאיו". הציפור הקטנה נלקחה למקום בטוח".

היונה זוהתה לראשונה על ידי צוות הסוהרים, כשהיא שותה מים בחצר הכלא. לכאורה לא תמונה חריגה למדי. אלא שלצווארה הייתה קשורה שקית חשודה, והסוהרים החליטו לבדוק במה מדובר. בזהירות רבה הם ניגשו אל היונה והצליחו לתפוס אותה, וגילו להפתעתם כי היא נושאת אליה עשרות גרמים של קנאביס. ממשטרת פרו נמסר: "מדובר בדרך חדשה להכניס סמים אל הכלא, ואנחנו חוקרים את הנושא".

ידוע כי יונים שימשו בעבר להעברת מסרים בעתות מלחמה ולמסירת דואר, וכעת מצאו בפרו שימוש חדש ומקורי ליכולות השינוע של העוף הזעיר. החשד במשטרת פרו הוא כי היונה אומנה על ידי קרוב משפחה של אחד האסירים, ונתפסה רק כי הייתה צמאה מדי בדרך אל האגף המיועד בכלא. במשטרה, אגב, חושדים כי הם יודעים באיזה אגף מדובר, שכן אחד האסירים בכלא נצפה מאכיל יונים ממש באותו הבוקר.