בעוד אמסטרדם מקשיחה את עמדתה כלפי תעשיית הקנאביס, מדינות אחרות עושות צעדים משמעותיים בדרך ללגליזציה: ראש עיריית לונדון, סאדיק חאן, הודיע על הקמת ועדה מיוחדת לבחינת יעילות חוקי הסמים בבריטניה, בדגש על חוקי הקנאביס. כך מדווח הבוקר (חמישי) הגארדיאן. בראש הוועדה יעמוד הלורד צ'רלי פלקונר, ששימש במגוון תפקידים בכירים בממשל הבריטי, ביניהם כשר המשפטים.

הוועדה תכלול נציגים ומומחים ממגוון תחומים - פוליטיקאים, כלכלנים, רופאים וחוקרים ממערכות הבריאות והחוק, וכן מעולם האקדמיה. המטרה היא לבחון את ההשלכות האפשריות של לגליזציה של קנאביס על תחומי החיים השונים בבריטניה, תוך הסתמכות על ניסיונן של מדינות שכבר אישרו בשנים האחרונות את השימוש בקנאביס.

סאדיק חאן, ראש עיריית לונדון (צילום: Bart Lenoir, shutterstock)
סאדיק חאן, ראש עירית לונדון | צילום: Bart Lenoir, shutterstock

חאן נמצא כעת בביקור פוליטי בארצות הברית, והוא מנצל אותו גם כדי להתרשם מהשפעות הלגליזציה על העיר לוס אנג'לס שבקליפורניה. לטענתו של חאן, בחינת נושא הלגליזציה של קנאביס תסייע "להילחם בפשעים הקשורים בסמים, להגן על בריאות הציבור בלונדון ולהפחית את הנזק האדיר שסמים בלתי חוקיים גורמים לקהילות שלנו".

זו אינה הפעם הראשונה בה ראש העיר הגדולה באירופה, בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, פועל במטרה לקדם לגליזציה של קנאביס. זאת אחרי שבתחילת השנה הודיעה עיריית לונדון על פיילוט מיוחד שיבחן אי-אכיפה ואי-הפללה של צרכני קנאביס באחד הרובעים בעיר. אהדתו של חאן לנושא הקנאביס הייתה ידועה עוד טרם הבחירות האחרונות לראשות עיריית לונדון. לדעת רבים, זו אחת מהסיבות בגללן זכה לתמיכה ציבורית גדולה, וזכה בבחירות בפעם השנייה ברציפות.