לפני מספר ימים הציגו מנהיג הרוב הדמוקרטי בקונגרס האמריקאי, צ'אק שומר, יחד עם יו"ר ועדת הכספים, רון וידן, והסנאטור קורי בוקר, טיוטת דיון לחקיקה המדברת על לגליזציה לקנאביס מבחינה פדרלית - "חוק מינהל הקנאביס וההזדמנות". מטרת החוק היא לא רק לסיים את האיסור על השימוש בקנאביס, אלא גם להביא למחיקת פשעים פדרליים לא אלימים של מריחואנה ויאפשר לאנשים הנמצאים כעת בכלא הפדרלי לפנות לבית משפט למתן משפט חוזר. טיוטת הצעת החוק כוללת גם הוראות להסדרת הקנבידיול (CBD) על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני.

בדומה ל"חוק הגישה לקנאביס ובטיחות הצרכן", שהציג לפני מספר חודשים הסנאטור וידן, כמו גם הסנאטורים רנד פול וג'ף מרקלי, גם "חוק מינהל הקנאביס וההזדמנות" מתקן מספר סעיפים בחוק המזון, התרופות והקוסמטיקה הפדרלי ואף מרחיק לכת בכך שהוא דורש סף לרמת ה-CBD, כך שישמש כתוסף תזונה.

במסיבת עיתונאים שכינס בנושא שומר, הוא התחייב "להשתמש בכוח שלי כמנהיג הרוב, בכדי לתת להצעת החוק עדיפות בסנאט." יחד עם זאת, ההצעה נותרה בשלב זה טיוטה ומסמנת רק צעד ראשוני לקידום כל סוג של חקיקה. שומר אמר בעצמו כי "זה הולך להיות תהליך" וציין כי ההצעה תופץ בקרב המחוקקים בתקווה לזכות בתמיכה נוספת.

עוד אמר שומר כי "היום הוא יום גדול בסנאט, לראשונה אני, כמנהיג הרוב, הסנאטור וידן כיו"ר ועדת הכספים והסנטור בוקר, אחד האלופים הבולטים לצדק והוגן כאן סנאט, כולנו מתאחדים לשחרור טיוטת חקיקה לסיום האיסור הפדרלי על קנאביס. זה מונומנטלי מכיוון שלבסוף אנו נוקטים צעדים בסנאט כדי לתקן את עוולות המלחמה הכושלת בסמים." שומר הוסיף: "הייתי המנהיג הדמוקרטי הראשון שיצא ללגליזציה של מריחואנה ואני אשתמש בכוח שלי כמנהיג הרוב כדי להפוך את זה לעדיפות בסנאט".

אז מה כוללת הצעת החוק? ראשית, היא מוציאה את המריחואנה מחוק החומרים המבוקרים. בנוסף, יחל התהליך להסדיר ולמסות אותה. החוק יציב, לראשונה, חוקים פדרליים חדשים על תעשייה מתפתחת שמתמודדת עם שנים של חוסר ודאות. אף על פי שהמדינות יוכלו לקבוע לעצמן חוקי מריחואנה משלהם, עסקים ואנשים פרטיים במדינות שאישרו את הלגליזציה, יהיו חופשיים למכור ולצרוך ללא סיכון של ענישה פדרלית. בנוסף, אנשים שיושבים כעת בכלא על שימוש לא אלים במריחואנה (כלומר, רק עישון ולא מעבר) יוכלו להגיש בקשה למשפט חוזר ולמחיקת ההרשעות שלהם בסעיף השימוש.

התוכנית תיצור גם קרן נאמנות של הזדמנויות מהכנסות מיסי הקנאביס, במטרה להשקיע אותן בתוכניות לקהילות שנפגעו ביותר מ"המלחמה הכושלת בסמים", על פי טיוטת הצעת החוק.

לתוכנית צפוי מאבק לא קל. ראשית, הרפובליקנים יתנגדו, וכן יש מספר דמוקרטים מתונים שמסתייגים מהנושא. בנוסף, היא לא קיבלה את ברכתו של הנשיא ביידן.

עד כה, 37 מדינות ומחוז קולומביה, הכשירו את השימוש הרפואי בקנאביס, ו-18 מדינות יחד עם מחוז קולמוביה, אישרו את השימוש בסם כאישי למטרות בילוי. עם זאת, התרופה נותרה בלתי חוקית על פי החוק הפדרלי. מסקרים שנערכו בנושא עולה כי קרוב ל -70 אחוזים מהאמריקאים תומכים בלגליזציה.

גרג קונין (צילום: יחסי ציבור)
גרג קונין, מייסד וסמנכ"ל מוצר בסטארט אפ הקנאביס – CTH | צילום: יחסי ציבור