אתמול (ראשון) ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה נגד הצעת חוק הלגליזציה. ברביעי הקרוב, ח"כ שרן השכל מהמחנה הממלכתי תעלה פעם נוספת את הצעת החוק להחלת לגליזציה מלאה של קנאביס בישראל. מדובר באותה ההצעה שעלתה גם בשלהי הקדנציה הקודמת של הממשלה (להבדיל מהצעתה של ח"כ השכל להסדרת שוק הקנאביס הרפואי, שנפלה בקריאה ראשונה).

אם יעבור, החוק המוצע יאפשר החזקת קנאביס לשימוש עצמי במשקל של עד 50 גרם החל מגיל 21, וכן יתיר לכל אזרח לגדל עד שני שתילי קנאביס בביתו. החוק יאסור עישון במקומות ציבוריים, וכן יתאפשר לאסור שימוש בקנאביס על אנשים העוסקים בתפקיד בטחוני. בנוסף, תוקמנה חנויות ייעודיות למכירת קנאביס, בכפוף למתן רישיון.

אבל מדובר בחוק שהשאלה הראשונה שעולה לגביו מלכתחילה היא 'מה הסיכוי שהוא יעבור?', והתשובה הראשונה שעולה היא 'אין סיכוי'. אז מדוע בכל זאת טורחת ח"כ השכל להגיש את הצעת החוק במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב?

"בכנסת הקודמת הצלחנו להעביר אי הפללה, אבל העניין של הלגליזציה היה תקוע", היא מסבירה. "מה אמר הליכוד? אמר 'אנחנו דווקא לא נצביע בעד עד שתיפול הממשלה. כשאנחנו נהיה בשלטון אנחנו נצביע בעד ונקדם את העניין'. אז העניין הוא לבוא ולהראות לציבור שזה פשוט היה שקר מוחלט. שהם לא רוצים ולא מעוניינים לקדם לגליזציה אמתית. הם ממשיכים להתראיין, חלק מהח"כים אומרים שהם תומכים, אבל אין לאף אחד את האומץ לקום ולהצביע בעד משהו שהוא מאמין בו. חשוב שהציבור יראה את זה ויכיר בזה.

"הקואליציה שבנינו בכנסת ה-23 ללגליזציה, לא הצלחנו לשחזר אותה בכנסת ה-24 בטענה לא עניינית אלא מתוך נקמנות אישית - עד שהם יהיו בשלטון. והנה הגיע זמנם להיות בשלטון, האם הם יעמדו מאחורי הדברים שלהם? אני אומרת לך, אם הם יעלו את הצעת החוק הזו יהיה להם גב מהאופוזיציה. גם אל מול השמרנים הדתיים יהיה להם גב ואני אצביע בעד. למה? כי זה הדבר הנכון לטובת מדינת ישראל ואזרחי ישראל".

ח"כ שרן השכל (צילום: יוחנן כץ)
ח"כ שרן השכל | צילום: יוחנן כץ

"רוב הציבור מעוניין בלגליזציה"

"אם תעבור עכשיו חבר כנסת-חבר כנסת, ותשאל אם הם תומכים בלגליזציה, אז יהיה רוב בכנסת ללגליזציה", טוענת ח"כ השכל. "הבעיה היא שיש פוליטיקאים פחדנים שפוחדים להצביע בניגוד לאיזושהי משמעת כזו או אחרת, ופעם אחר פעם הדבר הזה לא עובר בדיוק בגלל זה.

"שמרנים תמיד יהיו מכל הכיוונים, וזה בסדר. אבל רוב הציבור הישראלי מעוניין בלגליזציה. לא רק מבחינת חרויות הפרט ושלא יתערבו לו בחיים, שהמשטרה לא תוכל להיכנס לבתים ולהתעלל באזרחים נורמטיביים. אלא גם מבחינה כלכלית: המדינה זקוקה למקורות הכנסה; גם כדי להילחם בארגוני הפשיעה הכי גדולים. יש לזה כל כך הרבה סיבות. ממשילות, דרך כלכלה וחירויות פרט. יש רוב אדיר בציבור הישראלי שמעוניין בלגליזציה".