הריון מביא עמו מגבלות רבות ושינוי משמעותי בהתנהלות היומיומית. נשים רבות יודעות שמהרגע שהחליטו להביא ילד לעולם, הן תאלצנה להיפרד לשלום מסיגריות, מאלכוהול וגם ממאכלים מסוימים לתקופה הקרובה. גברים, לעומת זאת, לא נאלצים לעבור שינוי משמעותי באורח החיים שלהם, וזאת כמובן בהתחשב בכך שכל הליך ההריון מתרחש אך ורק בגוף האישה. אבל מה קורה טרם תחילת ההריון? האם לאורח החיים של הגבר לפני ההריון עשויה להיות השפעה על התפתחותו התקינה של העובר? יתכן בהחלט שזה הוא אכן המצב.

מחקר שפורסם לפני שנתיים באוניברסיטת דיוק בארצות-הברית מצא כי צריכת קנאבניס יומיומית יוצרת שינויים אפי-גנטיים (שינויים גנטיים אשר אינם תלויים במוטציה ב-DNA עצמו) בתאי הזרע של גברים. אותם השינויים, כך חשדו החוקרים, עשויים להוביל לפגיעה עתידית בהתפתחות העובר שיווצר מאותם תאי הזרע. עדיין לא הוכח בוודאות כי קיים קשר ישיר בין השינוי בתאי הזרע לבין הפרעה התפתחותית כלשהי, אבל מספר מחלות ילדים כן נמצאו חשודות כקשורות לשימוש בקנאביס טרם ההריון.

בשבוע שעבר התפרסם מחקר חדש של אותה קבוצת חוקרים אמריקאית, ובו הם ביקשו לברר האם השינויים הנוצרים בתאי הזרע בעקבות צריכת קנאביס הם הפיכים. לשם כך, בחנו החוקרים קבוצת צרכני קנאביס קבועים אשר הסכימו להימנע לחלוטין משימוש בצמח למשך 11 שבועות – הזמן הדרוש לייצור תאי זרע חדשים. בהשוואת תאי הזרע של הנבדקים לפני ואחרי הניסוי, נמצא כי רבות מן ההשפעות האפי-גנטיות של קנאביס נעלמו כלא היו.

מדובר בבשורה חשובה ביותר בעבור אנשים הצורכים קנאביס ומעוניינים לוודא כי הדבר לא יפגע בבריאות ילדיהם בעתיד. עם זאת, הבשורה מגיעה עם אחריות. "הימנעות משימוש בקנאביס לתקופה ארוכה ככל האפשר, ובכל אופן לפחות ל-74 ימים לפני שמנסים להיכנס להריון – תהיה רעיון טוב מאוד", אמרה פרופ' סוזן מרפי, מהכותבות הראשיות של המחקר, בראיון לאתר iflscience.com.