זה סיפור מרגש ומפתיע שפורסם לפני כחודש בכתב העת המדעי BMJ Case Reports. אישה בשנות ה-80 לחייה החלה ליטול שמן קנאביס כדי להקל על תסמיני סרטן הריאות ממנו סבלה. למרבה ההפתעה של רופאיה, הגידול  הסרטני הצטמצם בכ-75%.

בפברואר 2018 הגיעה האישה לבדיקה אצל רופא משפחה בעקבות שיעול טורדני. היא אובחנה בדלקת וטופלה באנטיביוטיקה, אבל אחרי מספר חודשים בהם השיעול לא חלף, היא הופנתה לבדיקה נוספת, והפעם התעורר חשש שמשהו גדול יותר מאיים עליה. רקע של מחלות נשימתיות, בנוסף לעישון כרוני, הגביר את החשד שמדובר בסרטן, ובדיקת ביופסיה אכן אישרה כי האישה סובלת מגידול סרטני בריאות.

לאחר התייעצות עם רופאים, ומפאת גילה המתקדם והרקע הבריאותי שלה, העדיפה האישה לסרב לטיפולים קונבנציונליים כמו ניתוח וכימותרפיה. הוחלט להמתין עם הטיפול עד להודעה חדשה ובינתיים לנהל מעקב אחר התפתחות המחלה. במשך שנתיים וחצי היא הוזמנה לבדיקות CT אחת לשלושה חודשים, ולמרבה הפלא גילו הרופאים כי הגידול מצטמצם מבדיקה לבדיקה. זאת, כאמור, על אף שהאישה לא קיבלה שום טיפול קונבנציונלי.

השמן שעשה את ההבדל?

ביוני 2018 היה קוטרו של הגידול הסרטני בחזה של האישה 41 מ"מ. בפברואר 2021 קוטרו היה 10 מ"מ בלבד. רק אז סיפרה האישה לרופאים שלאורך כל התקופה היא נטלה שמן קנאביס, 2-3 פעמים ביום. השמן הכיל אחוזים גבוהים של THC וכן של CBD, שני הרכיבים הפעילים הדומיננטיים ביותר בצמח הקנאביס, ואת כל ההמלצות על אופן הצריכה המומלץ היא קיבלה ממכרים מנוסים, שאינם רופאים.

על אף שאין הוכחה ודאית לכך שהנסיגה המשמעותית של הסרטן נבעה מהשימוש בקנאביס, התקשו רופאיה של המטופלת להצביע על גורם אחר לשיפור הנדיר. במידה ואכן השמן שצרכה הוא הגורם, מדובר בעדות משמעותית מאוד המבססת טענות העולות ומתגברות ממחקרי מעבדה אודות הפוטנציאל של קנאביס להילחם בגידולים סרטניים מזנים שונים. הפוטנציאל בחומרים הפעילים של הצמח להגביר מוות של תאים סרטניים ולהאט את התפשטותם של גידולים כבר נמצא. בפועל, ממצאים על הצלחתו של הטיפול בבני אדם הם מועטים, וזאת בשל העובדה הברורה שנדירים מאוד המקרים בהם חולי סרטן מטופלים רק בקנאביס.

מפרסמי המקרה מקפידים שלא לצאת בהצהרות חותכות, ומכיוון שלא מדובר במחקר מבוקר שנערך בתנאי מעבדה, חייבים לשקול את האפשרות כי גורם אחר הוא זה שהביא להקטנת הגידול. ועם זאת, נראה שמדובר בעדות מבטיחה ביותר, ויתכן אף שבתחילתה של פריצת דרך ממשית.