הכנסת החליטה שהמשטרה צריכה להיכנס לבתים של אנשים שלא פוגעים בזולת ולתת להם קנסות, ולחקור חולים שמנסים להשיג צמח מרפא שיכול לעזור להם. גם אם הכנסת לא הצביעה על כך, זאת בדיוק המשמעות של דחיית ההצבעה על החוק להסדרת הקנאביס – הכנסת מעוניינת להמשיך את המצב הנוכחי, בו אין לאזרח ריבונות על הגוף שלו, ואין לאדם החולה סמכות להחליט איזה טיפול עדיף עבורו – תרופות או קנאביס רפואי.
מצד אחד, מדובר בכישלון אדיר של הממשלה שהתחייבה ללגליזציה בקווי היסוד שלה, ושל חברת הכנסת שרן השכל שעמדה בחזית המהלך, ובפרט של סיעת רע"ם שהחליטה להנציח חוק שמפר זכויות אזרח. אך הכישלון הזה לא נובע מחוסר רצון, הוא נובע מהחלטת האופוזיציה להכשיל את המהלך.

כידוע, האופוזיציה בכנסת החליטה לנהוג כמו ילדי הגן, ולהצביע תמיד נגד הצעות הקואליציה ללא קשר לתוכנן. ככל הנראה, חברי כנסת רבים בליכוד חששו (בצדק רב) מהזעם הציבורי הגדול שעלול להתעורר נגד הליכוד אם ינציח את הרדיפה המשטרתית של צרכני הקנאביס, ולכן נשלח ח"כ יואב קיש להגיש הצעת חוק מקבילה. כביכול – חברי האופוזיציה יוכלו להפיל את ההצעה הממשלתית, אבל להתגונן בפני הזעם הציבורי ולומר שהם העלו הצעת חוק דומה.

בכך נפתח פתח חדש להעביר את החוק הדרוש כל כך – אם שני חברי הכנסת יסכימו להצמדת שתי ההצעות להצבעה אחת, וחברי הליכוד יצביעו בעד, לא יהיה צורך בקולות רע"ם וההצעה תוכל לעבור ברוב גדול. אך בעוד ח"כ השכל הסכימה להצמדה, קיש לא הסכים לכך. הפרשנים הפוליטים ידעו להסביר את הסיבה בקלות – האופוזיציה לא מוכנה לתת לקואליציה הישג. הם מעדיפים כותרות שאומרות שהממשלה נכשלה במטרה שהציבה לעצמה, ולעזאזל עם החולים שמנסים להשיג קנאביס רפואי ולא מצליחים, ולעזאזל עם האנשים הבריאים, אזרחים בגירים וים, שמעדיפים לעשן קנאביס על פני אלכוהול, שמהווה סם מסוכן על אמת, הורג רבים ובכל זאת נמכר בסופר מרקט לכל דורש.

קנאביס רפואי (צילום: אברורה וסיולי)
צילום: אברורה וסיולי

זהו כישלון אדיר של כנסת שפועלת נגד האזרחיום. קודם כל מדובר בצביעות חמורה ומזיקה – הרי חברי הכנסת שמתנגדים ללגליזציה לא תומכים בענישה פלילית של מעשני סיגריות או בכליאת צרכני אלכוהול, ובניגוד לקנאביס שיש לו הרבה מאוד יתרונות רפואיים ומעולם לא הרג איש, סיגריות ואלכוהול גורמים למותם של מיליונים ואין להם שום יתרון רפואי. ראוי לציין שאפילו חברי כנסת שמרנים שתומכים בהתלהבות חשודה בהפללת צרכני הקנאביס, לא מעיזים להציע חוק דומה שיפליל קבוצות מיעוט אחרות, כמו להט"ב, ויאפשר לשוטרים לקנוס או לכלוא אזרחים בגירים בגלל ההחלטות הפרטיות שלהם. מדובר על הפרת זכויות אדם מתמשכת של אנשים שחיים את חייהם בביתם כראות עיניהם, בלי להפריע לזולת. בגלל הפוליטיקה הקטנה של קיש וחבריו, המצב השערורייתי הזה ימשיך להתקיים, למרות כל ההבטחות.

חמור מכך - מדובר בהתעללות בחולים, כי יש הרבה מאוד חולים במחלות קשות שנזקקים לקנאביס רפואי ולא מצליחים לקבל אותו בצורה מסודרת בגלל כשלים רבים במערכת, וכשהם מנסים למצוא את צמח המרפא שעוזר להם מחוץ למערכת הם מסתבכים בצרות ונקלעים למעצר ואפילו לכלא, כפי שקרה למשל לגולן ג'רופי, מטופל קנאביס רפואי ברישיון שנשפט ל- 30 חודשי מאסר בפועל על קנאביס, או לנסים קריספיל, חוקר הצמחים הידוע שנידון לשנה מאסר בפועל בגלל מחקר ללא אישור בו ניסה לרפא סרטן באמצעות חליטות קנאביס, ויש עוד סיפורים רבים המתועדים בספרי "מלחמות הקנאביס". ראוי לציין שגם היום מאות אלפי ישראלים שסובלים מתסמונות רבות שידוע שקנאביס יכול לסייע להן, החל מסוכרת ועד להפרעות שינה, לא יכולים לקבל רישיון לקנאביס רפואי בגלל הכללים המחמירים של משרד הבריאות, ונדחקים למעשה לרכישת קנאביס בשוק השחור, שם ממתינה להם המשטרה.

מדובר על כשל חמור של אמינות המדינה מול אזרחיה. גם כי המדינה כולאת אזרחים שלא הזיקו לזולתם, שזה עוול חמור בפני עצמו, וגם כי המדינה פשוט משקרת – היא מגדירה קנאביס בתור "סם מסוכן מהמעלה הראשונה" ובתור "סם ללא תועלת רפואית", ומצד שני היא עצמה מפעילה יחידת קנאביס רפואי שבה רופאים רושמים קנאביס ל- 100 אלף חולים המפיקים מכך תועלת רפואית ברורה, וגם מודעת היטב לכך שקנאביס לא יכול להיחשב סם מסוכן כי הוא לא הורג לעולם, ולמעשה גם סוכר לבן ואקמול הרבה יותר מסוכנים מקנאביס אבל הם נמכרים לכל דורש.

האבסורד האמיתי הוא שמראש מדובר באסטרטגיה מטופשת להחריד למלחמה בסמים - הרי גם במקרים בהם אנשים משתמשים בקנאביס באופן לא אחראי, כי יש להם כל מיני בעיות, הרי איש לא חושב שאם יבוא שוטר וייקח אותו לכלא, המצב שלו ישתפר. זאת טיפשות מוחלטת - הרי ברור שאנשים במצב בעייתי שלא מזיקים לזולתם צריכים להיות מטופלים על ידי עובדת סוציאלית או רופא, ולא על ידי קנסות וכלא. מדיניות הפללת צרכני הקנאביס היא עוול נוראי לחולים ולבגירים בריאים והיא למעשה פשוט לא מועילה לאיש וחייבת להסתיים מייד.

*הכותב, תום וגנר, הוא יועץ תקשורת ומחבר הספר "מלחמות הקנאביס – סיפורים על ייסורים ותקווה", הכולל תיעוד מרגש של סיפוריהם האישיים של מטפלים ומטופלים בקנאביס רפואי.