מה גרם לשוטרים לעבור מבדיקה שגרתית באוטובוס נוסעים, לחיפוש קנאביס קדחתני וחודרני בתא המטען ובחפצים אישיים תוך שימוש בכלבי גישוש? התשובה לשאלה הזו, לפחות לטענתם של מי שנכחו באירוע, היא גזענות.

האירוע המדובר התרחש במדינת ג'ורג'יה שבארצות הברית. זה קרה ב-20 באפריל (הידוע גם כיום הקנאביס הבינלאומי), אבל על האוטובוס ממש לא ישבו פעילי לגליזציה סטלנים שחזרו מאירוע קנאביס מחתרתי. על האוטובוס ישבה קבוצת ספורטאיות: נבחרת הלקרוס של אוניברסיטת דלאוור. במקרה או שלא במקרה, כל השוטרים שהשתתפו באירוע היו לבנים. במקרה או שלא במקרה, כמעט כל הספורטאיות על האוטובוס היו שחורות.

האירוע החל כששוטרי תנועה ביקשו מנהג האוטובוס לעצור בצד הדרך, בשל העובדה שלטענתם הוא נהג בנתיב השמאלי ללא סיבה. לא מדובר באירוע שאמור היה לעכב יתר על המידה את הספורטאיות העייפות, שהיו בדרכן חזרה לדלאוור אחרי מסע משחקים שנערכו במדינות אחרות. אבל כשהשוטר הראשון עלה אל האוטובוס, הוא הודיע שהולך להתבצע חיפוש בחפצים האישיים של כל הנוסעים והנוסעות באוטובוס, וש"אם יש לכם משהו במזוודות, אנחנו נמצא אותו. אני לא מחפש קצת מריחואנה, אבל אני בטוח שאם אמצא – המלווים שלכן יהיו מאוד מאוכזבים מכן". אחת מהסטודנטיות אף הגדילה לעשות וצילמה את האירועים:

"איך הגעתם מבדיקה שגרתית ועד לכלבי גישוש?"

על-פי תיאורה של מאמנת הקבוצה, פמלה ג'נקינס, פתחו השוטרים את כל המזוודות וביצעו בהן חיפוש באמצעות כלבי גישוש. אחד השוטרים אף טרח לקרוע אריזת מתנה שקיבלה אחת מהספורטאיות מדודתה במהלך מסע המשחקים, כי בעלת החבילה לא ידעה להגיד מה האריזה מכילה. הדודה ביקשה שהמתנה תיפתח רק עם ההגעה לדלאוור, השוטר בתגובה שאל "אז קיבלת חבילה ואת לא יודעת מה היא מכילה?", ופתח אותה רק כדי לגלות תכשיט יקר, ולא קנאביס.

"אחת מהסטודנטיות-ספורטאיות שלי שאלה אותם 'איך הגעתם מתחנת בדיקה שגרתית ועד לכלבי גישוש שמחטטים בחפצים שלנו?", מספרת ג'נקינס. "השוטר ענה לה שהרבה מבריחים עוברים בדרך הזו, ושהם חייבים להיות חרוצים ולעשות את עבודתם".

"אוטובוס שמלא בבנות שחורות עם נהג שחור. אני לא מופתעת שזה הלך לשם"

בתום החיפושים, שנמשכו כמעט 45 דקות, שוחרר האוטובוס לדרכו. שום מריחואנה לא נמצאה, כמו גם כל חומר בלתי-חוקי אחר. גם על דו"ח התנועה ויתרו השוטרים בסופו של דבר, אבל השחקניות נשארו עם תחושה קשה של עלבון. בראיון ל-Andscape תהתה אחת מהן "אם על האוטובוס הייתה יושבת קבוצת הגברים של דיוק (אוניברסיטה בעלת רוב לבן), האם היו עוצרים אותם לבדיקה חודרנית עם כלבים? אנחנו אוטובוס שמלא בבנות שחורות, נהג שחור, אז אני לא מופתעת שזה הלך לשם. מתוסכלת – כן, אבל לא מופתעת".

האירוע עורר תגובות קשות בדלאוור. בהודעה שהוציא נשיא האוניברסיטה, ועוררה הדים גם בקונגרס של מדינת דלוואר, נכתב: "פנינו לרשויות אכיפת החוק בג'ורג'יה ואנו בוחנים אפשרויות משפטיות נוספות לסטודנטיות שלנו למאמנות. אנחנו לא מתכוונים לתת לאירוע הזה או לכל אירוע אחר כמוהו לעבור בחיבוק ידיים. אנחנו מוכנים ללכת לאן שהראיות יובילו אותנו. יש לנו תמונות, אבל אולי יותר משמעותי מכך - יש לנו אומץ".