ברוב של 29 מול 20, הצעת חוק הקנאביס שהוגשה על ידי ח"כ שרן השכל לא עברה בקריאה ראשונה, ולמעשה נפלה באופן סופי. זה הוא סיומו של תהליך שהחל לפני כמעט שנה, במהלכו עברה הצעת החוק בקריאה טרומית, ונדונה בהרחבה בוועדת מיוחדת שהוקמה בראשותה של השכל כהכנה לקריאה ראשונה.

ההצעה הייתה אמורה לעלות להצבעה (יום ד') מיד בתום פגרת האביב של הכנסת, אולם נדחתה בשל החשש שלא יושג רוב להעברתה. כעת, עם ההבנה כי ישראל הולכת למערכת בחירות נוספת, קיוותה ח"כ השכל כי לא יהיה עוד צורך בקרב חברי האופוזיציה להפיל את ההצעה מתוך אינטרס לפגוע בפעילות הקואליציה, וכי ניתן יהיה להשיג רוב ולאפשר להצעת החוק לשרוד ולהמשיך לקריאה שניה ושלישית במהלך הכנסת הבאה. עם זאת, הצעת החוק לא עברה, כאשר גם בקרב חברי הקואליציה נרשמה היענות דלילה מאוד, בלשון המעטה, להצביע בעד החוק.

על פי כתב N12 מוחמד מג'אדלה, ח"כ השכל הייתה קרובה למדי להשגת הרוב הנדרש על מנת להמשיך ולקדם את הצעת החוק, אבל ח"כ רינאווי זועבי קראה לחברי הכנסת הערבים למנוע מהחוק לעבור, וכך בסופו של דבר קרה. כל זאת על אף שזועבי מייצגת את מפלגת מרצ, אשר תמכה בגלוי בלגליזציה של קנאביס, ורבים ממצביעיה תמכו בה גם מסיבה זו (אם כי יש לציין כי לא מדובר כאן בחוק העוסק בלגליזציה, אלא רק בחוק שאמור להקל במידת מה את הנטל הכלכלי על חברות הקנאביס ולהיטיב בסופו ל דבר עם המטופלים).

חוק הקנאביס, על אף שבנוסח שעלה לקריאה ראשונה היה שונה משמעותית מהנוסח המקורי, היה אמור להפחית את ההוצאות של חברות הקנאביס ובכך לאפשר הורדה במחירי הקנאביס, המהווים נטל של ממש על מטופלים רבים. בנוסף, מעבר למשטר של מרשמים במקום רישיונות בעבור חלק מהמטופלים, גם הוא חלק מנוסח ההצעה שנפלה, היה מקל במידה משמעותית את הביורוקרטיה ממנה סבלו אותם מטופלים, הגם שמדובר במספר חלקי בלבד של אנשים, על פי ההתוויה הרפואית.

שרן השכל, ועדת הקנאביס 18.1.2022 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
ח"כ שרן השכל בדיון בוועדת הקנאביס | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

כעת, נראה כי כל שנותר הוא לנסות ולהרים את הצעת החוק במהלך הכנסת הבאה, כשזו תיבחר. בינתיים, על כל פנים, נראה כי ח"כ השכל ומשרד הבריאות מחפשים חלופה אפשרית להצעת החוק. משרד הבריאות פרסם אמש טיוטה לתיקון תקנות הסמים המסוכנים כפי שהן רשומות כיום, והפיצה להערות הציבור. מטרת התיקון היא לאפשר לרופאים להעניק מרשמי קנאביס למטופלים במינון של עד 60 גרם, ובכך לבטל את משטר הרישיונות כפי שהוא מונהג כיום. כאמור, מדובר בחלק שהופיע גם בהצעת החוק שנפלה, ובמשרד הבריאות רואים בתיקון התקנות תוכנית חלופית שעשויה להקל משמעותית על מטופלים, ולהוות צעד משמעותי למען אנשים הזקוקים לטיפול רפואי בקנאביס, רגע לפני שהממשלה מתפזרת.

ח"כ שרן השכל, יו"ר ועדת הקנאביס: "התאכזבתי מאוד לראות מפלגות שטוענות לסייע למטופלי קנאביס, אך בפועל הצביעו נגד למעלה ממאה אלף מטופלים שזקוקים אנושות לתרופה. לשמחתי גיבשנו תכנית חליפית שתביא נחמה למטופלים. אמש פרסם משרד הבריאות את טיוטת התקנות החדשות להערות הציבור, תקנות שיאפשרו מרשם לקנאביס רפואי במקום כל הבירוקרטיות המסורבלות לקבלה וחידוש רישיונות. אני מודה לשר הבריאות, ניצן הורוביץ על שיתוף הפעולה וקידום העשייה בנושא. אמשיך לפעול למען מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל".