בשנתיים האחרונות עלו תלונות רבות של מטופלי קנאביס על כך שקיבלו תפרחות קנאביס מכוסות לחלוטין בעובש. מדוע זה קורה, מהי תגובת החברה וכיצד מגיב משרד הבריאות? ספוילר: התשובות מאכזבות.

נסו לדמיין את התרחיש הבא, פנינו אל רופא המשפחה עם תלונות על כאבים בכף היד ואובחנה אצלנו דלקת בגיד. הרופא רשם לנו אנטיביוטיקה ומיד ניגשנו אל בית המרקחת לרכוש אותה. כשהגענו הביתה, גילינו להפתעתנו שהכדורים מתפוררים לחלוטין ומכוסים בעובש. נשמע הזוי? למרבה הצער זוהי המציאות של אלפי מטופלים בישראל שגילו שאין אף גורם ששומר עליהם מפני מוצרי קנאביס פגומים. רק לפני כמה ימים הוכרז בבריטניה על ריקול למוצרי חברת BOL פארמה, עקב חשש לעובש. האירוע הזה בבריטניה והתגובה המהירה של הרשויות, רק מדגישה את אוזלת היד של הכוחות הרגולטוריים בשוק הישראלי. נכון להיום, BOL ישראל וחברות אחרות בשוק, לא לקחו אחריות באופן רשמי על העובש במוצריהן ולא סיפקו כל החזר או פיצויים למטופלים.

כשהמטופלים הופכים לחבילה עוברת

באפריל 2019, הוצא צו סגירה זמני לחוות "תיקון עולם". באותה תקופה, סיפקה החברה קנאביס רפואי לחלק ניכר מהמטופלים. בביקורת שערך בחווה יובל לנדשפט, ראש היק"ר, נמצאו לטענתו "כשלים תברואתיים חמורים" והחווה נסגרה באופן זמני. מטופלים רבים, שנותרו ללא ספק לטיפול החיוני שלהם, הועברו בעל כורחם לחברת "שאיפה לחיים", מבית BOL העולמית. כבר במשלוח הראשון, המטופלים מגלים להפתעתם שמדובר בהרבה יותר מאי נוחות. המוצר החדש לא רק פחות איכותי, הוא מביא עמו השפעות שליליות ומסוכנות לחיי המטופלים. מטופלת שהגיבה באחת מקבוצות המחאה נגד התופעה הגדירה את התפרחות שקיבלה כ"רעל".

"לי היה יחסית מזל", מתארת אורי לאה קליפר. אורי היא אקטיביסטית ותיקה ובולטת בתחום הקנאביס הרפואי והובילה מאבקים רבים לשיפור הנגישות והאיכות של הטיפול. "ההשפעות השליליות שלי מהעובש על התפרחות היו יחסית זניחות. אבל יש לא מעט מטופלים שחוו תסמינים קשים מאוד – מהחמרה בכאבים ועד לבחילות, הקאות וסחרחורות. התגובות של שאיפה לחיים היו מבישות. במקרים מסוימים, עלו סרטונים של פתיחת חבילות חדשות, עם תאריך הרכישה מצורף והתגובה הרשמית של החברה הייתה שבוודאי מדובר בתפרחת שישבה אצל המטופל במגירה. הסרת אחריות מוחלטת".

ניסיתם לפנות למשרד הבריאות?

"פעם אחת?", צוחקת אורי, "הוגשו למשרד הבריאות מאות תלונות דרך הנציבות לתלונות הציבור. במקביל, נפתחו עשרות קבוצות בפייסבוק שאספו תלונות ממטופלים מגובות בנתונים ועדויות. אפילו קיבלנו ייעוץ מעורך דין ושקלנו תביעה ייצוגית".

קנאביס רפואי
סקר שביעות רצון שעשה שלומי סנדק

ולא התקבלה כל תגובה?

"לא רק שלא קיבלנו שום מענה. נשלחו פייקים בפייסבוק שניסו לדלות מידע מהקבוצות ויש מטופלים שאפילו קיבלו איומים, כי רשיונם יישלל בכל מני תואנות שווא. אחד המטופלים סיפר שגורם ב"שאיפה לחיים" אמר לו 'אולי אתה אלרגי לקנאביס שלנו''. כשראינו שאין שום מענה מהממסד, החלטנו לעשות מעשה ולשלוח את התפרחות לבדיקות במעבדה פרטית. להפתעתנו, גילינו שאף מעבדה אינה מורשית לקבל מאיתנו את התפרחות. מכיוון שהקנאביס מוגדר כסם מסוכן, ליובל לנדשפט יש את הסמכות לאסור על המעבדות לערוך בדיקות מטעם גורמים פרטיים. לא נותרה מעבדה אחת שהורשה לו לבצע עבורנו את הבדיקות".

למה בעצם העבירו אתכם בכלל דווקא ל-BOL?

"מי יודע? החלק האירוני הוא שאת תיקון עולם סגרו בגלל חשש תברואתי והעבירו אותנו לחברה ששולחת לנו מפגע תברואתי בפועל. בהתחשב בעובדה שלנדשפט מחזיק במניות ב-BOL, נותר לי רק לתהות מה המניעים שלו".

"בתחום הפרמקולוגיה זה לעולם לא היה עובר על סדר היום"

חשוב שנזכור – הטיפול בקנאביס רפואי אינו תוסף תזונה או אמצעי נוחות, מדובר בטיפול חיוני שעושה את כל ההבדל בין מסכת ייסורים ובין חיים ברווחה. עבור מטופלים רבים, זהו גלגל הצלה קריטי שמאפשר תפקוד. כשהם מקבלים מוצר שאינו ראוי לשימוש, ההשלכות עלולות להיות מרחיקות לכת.

"הריקול באנגליה מתרחש לדעתי במציאות אפילו יותר חמורה", מסביר ג'וש מלכמן, מטופל בקנאביס רפואי. גם ג'וש הועבר בכפייה לשאיפה לחיים ב-2019 וגילה כי הטיפול שהוא מקבל ל-PTSD חמור עמו הוא מתמודד, בלתי ראוי לשימוש. "המדיקליזציה באנגליה הרבה יותר מוגבלת והטיפול ניתן לילדים במצבי קצה כמו אפילפסיה קשה. כשהטיפול בלתי ראוי, זה עלול להיות ממש מסוכן".

היו לך תופעות לוואי מהתפרחות הפגומות?

"לא נעים לי לומר, אבל בלית ברירה צרכתי את התפרחות עם העובש במשך שבועות. במשך כל התקופה הזו סבלתי מהקאות ובחילות מתמשכות ומכאבים באזור הראש והצוואר. בחיים לא חוויתי קודם לכן תופעות כאלה".

למה המשכת לצרוך את המוצר?

"כמו שאמרתי, פשוט אין לי ברירה. כשעליתי לארץ, גויסתי כמעט מיד ליחידה קרבית. חוויות שעברתי במשימות בעזה הותירו אותי עם פוסט טראומה קשה. אני משקיע המון משאבים ומאמצים כדי לנהל אותה כמו שצריך במגוון דרכים, אבל אין ספק שהטיפול בקנאביס הוא אחד מהאמצעים הכי חשובים שיש לי.  אם לפני הטיפול הייתי שבר כלי והתקשיתי אפילו להחזיק בעבודה, כיום אני מנהל עסק עצמאי משלי ובעל משפחה. אני מניח שזה למה הנושא כל כך מקומם אותי. תאר לך שהיית מקבל בבית המרקחת תרופה מקולקלת. בעולם הפרמקולוגיה זה לעולם לא היה עובר על סדר היום".

קיבלת איזושהי תגובה למחאה שלך?

"אני אחד הראשונים שהעלה סרטון פתיחת מוצר. מדובר בסרטון הכי מובהק שיכול להיות. פתחתי את האריזה מול המצלמה בצירוף הקבלה והפרח הראשון שהוצאתי מהאריזה היה מכוסה כולו בעובש. הסרטון נעשה ויראלי ואפילו הגיע ל'צינור'. התלוננתי אפילו למבקר המדינה. התגובה היחידה שקיבלתי הייתה מחברת שאיפה לחיים עצמה. הפנייה הייתה פרטית ובה הוצע לי לקבל את הטיפול במשלוח עד הבית ובתנאים משתלמים יותר. כמובן שההבטחה הזו הופנתה רק אלי באופן אישי".

טרם התקבלה תגובת משרד הבריאות וחברת BOL פארמה